2 ay önce doğum yaptım adet olmadım neden?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
doğum sonrası ne zaman adet olunur,doğumdan sonra ilk adet kanaması,doğumdan sonra ne zaman adet olucam,doğum ve adet kanaması hakkında bilgiler

Doğum sonrası süreci her kadında farklı etkiler gösteren bir dönemdir. Bazı kadınlar 40. Çıktıktan sonra regl olurken bazıları çok daha uzu süre hatta 2 yıla yakın hamile kalma şanslarını yakalayamayabilirler. Bu durum karşısında akıllara ilk gelen soru işareti Doğumdan sonra adet görmedim gebe olabilir miyim? Olacaktır. Aslında bunun için net bir şey söylemek mümkün değil çünkü belirttiğimiz gibi her kadın bu süreci farklı yaşayacaktır.


d-jpg.47675 2 ay önce doğum yaptım adet olmadım neden? Melekler Mekanı Forum


Bazı kadınlar doğumdan sonra sütün koruduğunu söylüyor olabilirler ama bu doğru değildir. doğum sonrası bebeği 2 aylıkken bile hamile kalanların sayısı hiçte az değil. Bu sebeple doğumdan sonra adet görmeyenler hamile olabilir mi yanıtını evet olabilir diye verebiliriz.

Doğrum sonra adet olmama durumunda her zaman gebelik oluşacak diye bir kural da yok. Bazı kadınlarda emzirme nedeni ile regl olamama daha uzun süreye yayılabilir ama bu yine de hamile kalmayı engelleyen bir süreç değildir. Bu sebeple doğum sonrası da her duruma karşın önlemlerinizi alarak ilişkiye girmelisiniz

Doğumdan sonra adet düzensizliği veya gecikmesi normal midir?
Doğumdan bellii bir süre sonra adetleri başlayan bir kadında eğer emzirme devam ediyorsa adetler genellikle düzensiz olur, gecikmeler yaşanabilir ve bu normaldir, emzirme tamamen bittiğinde düzelecektir. Nadiren emzirdiği halde düzenli adet gören anneler de vardır. Ancak burada şu noktaya dikkat etmek gerekir: her adet gecikmesini veya düzensizliğini emzirmeye bağlalamak gerekir. Kadının hayatının her döneminde olduğu gibi doğumdan sonraki emzirme döneminde de adet gecikmesi hamile kalma ihtimalini akla getirmelidir. Doğumdan sonra adetlerin başlamamış olması veya emiriyor olmak hamile kalmayı yüzde yüz engellemez. Bu nedenle korunma yöntemlerini dde uygulamak gerekir.
 

Üst