2 yaş çocukların zekasını geliştirecek oyunlar

deniz-07

Rüya Tabiri Editörü
2 yaş çocukların zekasını geliştirecek oyunlar
Merhabalar.....Benim ELİF adında tatlımı tatlı 2 yaşında bir kızım var..Kızımın fiziksel gelişiminin yanında zeka gelişimininde en iyi şekilde olması için elimden geleni yapıyorum...Şimdi size kızımla oynadığımız ve faydasını gördüğüm bazı zeka geliştirici oyunlardan örnekler verceğim..İlk zamanlarda zorlansakta şimdi bu oyunlara alıştı.2-3 yaş arası bebeği olan annelere tavsiyelerim şunlar:
1.Renkli mandaları renklerine göre ayırıyoruz kümeler halinde sonra hepsinden birer ikişer alıp bebeğime verdiğim mandalın rengindeki kümeye koymasını istiyorum tabi bu arada renklerinde isimlerini tekrar tekrar söylüyorum
2.Peluş,tahta,plastik oyuncak hayvanlarımız var onları bir torbaya koyuyorum ve bir tanesini almasını istiyorum sonra o hayvanın nasıl ses çıkardığını tekrarlıyoruz
3.Bir tepsiye ilk başta iki daha sonra üç ve giderek artan bir sayıda eşya koyuyorum.Bu eşyaları tanıması ve iyi bilmesi gerekiyor. daha sonra onun gözlerini kapatıyor yada arkasını dönmesini sağlıyorum. Ben tepsiden bir eşya saklıyorum onu tahmin etmesini istiyorum.Bunun sonunda doğruları kendinizce ödüllendirebilirsiniz...
4.) Şekiller,renkler ve altta üstte kavramı üzerinde duruyoruz.bunu yaparken bul-at oyuncaklar varya hani şu şekileri uygun boşluklara atmalı olanlar onlardan faydalanıyorum.
Kareyi, üçgeni veya dikdörtgeni ver diyorum onun vermesini sağlıyorum sonra o şekli şablon olarak kullanarak kağıda çiziyoruz bazen kalemi onun eline veriyorum birlikte çiziyoruz.Bazen de benim seçtiğim şeklin ne ve ne renk olduğunu soruyorum.Kareyi dairenin üsttüne ya da altına çizip kare nerde falan diye sorduğum da oluyor.
KIZIMI ÇOK AMA ÇOKKKKKKKKKKKKK SEVİYORUUUUUUUUUMMMMMMMM

önerilerin çok güzel denizcim bence herkes denemeli zaten ana okullarında da buna benzer oyunlar oynatıyorlar çocuklaraa evde de yapılabilir yani :D:D allah kızınıda sana bağışlasın canım

bende bu şekilde oyunlarla öğretmeye çalışıyorum vebenim yaramaz oğlum beni dinlemiyomuş gibi görünüyor fakat ardan bir süre geçince öğrendiklerini kendi kendine tekrarlayıp söylüyor beni şaşkına çeviriyor beni umursamazken öğrenmeside ayrı tabi.Denizcim ben şarkı şeklindede öğretiyorum bazı şeyleri onda daha başarılıyız gibi benimki şarkı söylemeyi seviyo.buda güzel bi öntem benim gibi çoçuğunuz oturduğu yerde durmuyorsa

Geri