2012 Londra Olimpiyatları Hentbol Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler

2012 Londra Olimpiyatları Hentbol Sporu Hakkında Çeşitli Bilgiler
Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Bilgi

Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Tarihcesi

Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Geniş Bilgi
Sevgili melekler, bu yıl Londra Olimpiyatlarında 200'den fazla ülkeden 10 binden fazla sporcu madalya kazanabilmek için yarışacak. Türk bayan voleybol ve basketbol takımları da ilk defa Olimpiyat Oyunları'nda yer alacak. Milli yüzücümüz Derya Büyükuncu da 6. defa olimpiyatlara katılarak bir rekora imza atmış olacak.
Bu sayfamızda Londra 2012 Olimpiyatları Hentbol Hakkında Bilgi vermek istiyoruz sizlere..Hentbol

Hentbolun temel amacı futbola benzer ancak arada tek bir bariz fark vardır.
Oyuncular topu atmak ve rakip kaleciyi geçmek için ayakları yerine ellerini kullanır . Hızlı oynanan oyun nedeniyle ortalama bir oyun sırasında birçok gol görülebilir.Hentbol aslında futboldan çok daha eski bir oyundur ve tarihi eski Yunan'a kadar gider. Homeros'un Odyssey'i Faiakes (Korfu) adasında oynanan hentbola benzer bir oyuna gönderme yapar. Oyunun ilkel hali Atina Akropolü'nde M.Ö. 600 yılına ait bir mermer plakada resmedilmiştir.
Bugün bildiğimiz oyunun kökeni 19. yy'da İskandinavya ve Almanya'da dışarıda oynanan türünden gelmektedir. 1936 Berlin Olimpiyatlar'ında 11 kişilik takımlarla oyunun bir gösterisi yapılmıştır.

Yedi kişilik takımlarla salonda oynanan türü İskandinavya'da gelişmiştir ve Avrupa'da hızla yayılmış ve sonunda 1972 Münih Olimpiyatları'nda ilk kez erkeklerde, 1976 Montreal'de de kadınlar tarafından oynanmıştır.
Hentbol hızlı oynanan fiziksel bir oyundur ve iki takımın yedi oyuncusu gol atmak amacıyla deriden yapılan ufak bir topla paslaşmalı, topu fırlatmalı, yakalamalı ve sürmelidir.

Oyunda yüksek skorlar olur ve tek bir maçta 50 gol atılabilir. Her oyun 30 dakikalık yarılarda oynanır ve arada 10 dakika mola vardır.

Oyunun çoşkulu yapısı ve dünyanın en iyi oyuncularının sergilediği çeviklik, dayanıklılık ve güç hentbolü Olimpiyatlar'ın en heyecanlı sporlarından biri yapıyor.

Hem erkekler, hem kadınlar yarışı iki altı takımlık grubun birbirleriyle yaptığı maçlarla başlar ve ardından her grubun en iyi dört takımı madalyaların dağıtıldığı eleme grubuna geçer.

Avrupa ülkeleri sporun hakim gücüdür ve Pekin 2008'de Fransa şampiyon olmuştur.Takım Turnuvası

• Hentbol dünyada 150'den fazla ülkede oynanmaktadır.
• Oyuncular topu pas atmadan, sürmeden veya şut atmadan önce üç saniyeye sahiptir.
• Spor 40 metreye 20 metrelik bir sahada oynanır. Olimpiyatlar'daki en geniş salon sahasıdır.
• Stoperler hentbolda oyun kurucudur ve genelde sahanın ortasında kalıp atakları yönlendirirler, kaleye şut çekerler ve defansı geçmeye çalışırlar.
• Oyunculara hakemlerden gelen ikinci uyarıları nedeniyle veya ciddi fauller veya sportmenlik dışı davranışlar nedeniyle iki dakika ceza verilebilir.
 
Üst