2014 En Güzel ve Anlamlı Mevlana Sözleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
2014 En Güzel ve Anlamlı Mevlana Sözleri
mevlana sözleri 2014, mevlananın aşk sözleri, mevlanadan sözler 2014

Mevlana'nın her bir sözü ders ve ibret alınacak kadar değerli ve anlamlıdır. Özellikle sosyal paylaşım ağı facebook da en çok paylaşılan kişinin sözleri Mevlanadır. Birçok sözleri olan Mevlana'nın özellikle aşk üzerine söylenmiş sözleri çok beğeniliyor.

Sizler için Mevlana'nın anlamlı sözlerinin yanısıra aşk ile ilgili söylediği sözleri bir araya getirirek sizler için paylaşıyoruz.

mevlana.jpg

Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.

Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme de bedelsin, ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun.
Bazı insanlar vardır ki selam verirler ve selamlarından is kokusu gelir. Bazıları da vardır ki selam verirler ve onların selamından misk kokusu gelir.

Denizin kenarına kadar, ayakların izi vardır. Ama denize girdikten sonra ne iz kalır, ne işaret.

İki Gözüne Karşılık Dünyayı Degişmezsin, Peki Gözü Verene Neden Secde Etmezsin !

Gönlü ışık yakmayı, aydınlanmayı öğrenen kişiyi, güneş bile yakamaz. Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen benliğini yakıver.

Yüz binlerce birbirine benzeyenleri seyret de aralarında ki yetmiş yıllık farka dikkat et. İki şey birbirine benzeyebilir: Acı su da berraktır, tatlı su da…

Hz. Mevlana’ya sormuşlar aşk nedir? diye. Ben ol ki bilesin! demiş.

Güzel söyle de halk, yüzyıllar boyunca okusun.Tanrı’nın dokuduğu kumaş ne yıpranır, ne eskir.

Ben kilitten seslenen bir kapı anahtarı gibiyim sanki.Sanır mısın ki benim sözüm sadece bir sözdür.

Ey oğul, herkesin ölümü kendi rengindendir. Düşmana düşmandır, dosta dost!

Ayna Türk’e nazaran güzel bir renktedir. Zenciye nazaran o da zencidir.

Ey can, aklını başına devşir. Ölümden korkup kaçarsın ya; doğrusu sen, kendinden korkmaktasın.

Gördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. Canın bir ağaca benzer; ölüm onun yaprağıdır.

İyiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir; kötüyse de. Hoş nahoş.. gönlüne gelen her şey senden, senin varlığından gelir.

Bizim sözlerimizin hepsi nakit, başkalarınınki nakildir.Nakil, nakdin fer’idir.

Sözünü öyle bir izah et ki havas da avam da istifade etsin.

Herkesin aklının ereceği, fikrinin anlayacağı bir tarzda anlat.

Söz söyleyen kemal sahibi olursa, (mağfiret ve hakikat) sofrasını yaydı mı, o sofrada her türlü aş bulunur.

Hiçbir misafir aç kalmaz, herkes o sofrada kendi gıdasını bulur.

Güzel üslupla söz söyleyenleriz;Mesih’in talebesiyiz; nice ölülere tuttuk da can üfürdük biz.

Geri