3 Ocak Mersin'in kurtuluşu hakkın da bilgi

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
mersinin kurtuluşu, 3 ocak mersinin kurtuluşu hakkında yazı, mersinin kurtuşulu hakkında bilgiler

Akdeniz bölgesinin liman kentlerinden biri olan Mersin ilinin kurtuşulu 3 Ocaktır. 3 Ocak tarihin de tüm il genelin de bu güzel ve anlamlı gün şiirlerle, gösteriler ve yazılar ile anılarak yad edilir.

Sizler için bu konumuz da 3 Ocak Mersin ilinin kurtuşulu hakkın da kısaca tarih bilgilerine yer veriyoruz.

3-ocak-mersinin-kurtulusu_718429-png.73108 3 Ocak Mersin'in kurtuluşu hakkın da bilgi Melekler Mekanı Forum20 Aralık 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması sonrasında, Fransız’lar, silah ve asker bakımından güçlü olmaları sebebiyle, Başta Mersin olmak üzere, Adana, Maraş, Urfa… gibi çok geniş bir alanda güç elde etmiştirler. Fransız’lar, belirtilen Mersin; ve çevre illerindeki geniş bölgede, Ermeni’ler ile bir devlet kurmayı amaçlamakta idiler. Fakar, bunun farkında olan Milli güçlerimiz, bir hareket gerçekleştirerek, Fransa’yı beklenmedik bir şekilde vurdu.

MERSİN İLİNİN TANITIMI HAKKIN DA BİLGİLER İÇİN TIKLAYINIZ


Fransa bu sırada, hem iç karışıklıklar yaşıyordu, hem de Milli güçlerimize karşı önemli kayıplar yaşamıştı. Bundan dolayı pes etmek durumunda kaldı; ve öncelikle Ankara’yı tanıdı…
20 Aralık 1921 tarihinde Fethi Okyar tarafından imzalanan Ankara Antlaşması’nda, Mersin’in özerkliğinin tanınması da yer alıyordu… İmzalanan Ankara Antlaşması’nın sonrasında, Fransız’lar, kısa süre içerisinde, Kilikya bölgesinde işgal altında bulundurdukları yerleri boşaltmaya başladılar. Tarsus, 27 Aralık 1921’de boşaltılırken, Adana’da yer alan Türk alayından bir süvari birliği ve bir tabur da Mersin’e 3 Ocak 1921 tarihinde girdi… Böylelikle Mersin’in kurtuluşu gerçekleşmiş bulunuyordu.
Her sene 3 Ocak tarihin de Mersin'in kurtuluşu kutlanır.
 
Üst