35 yaş ömrün yarısı mı sizce de ?

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
35 yaş ömrün yarısı mı sizce de ?
Bence yaş otuz beş yolun yarısı değil. Hangi yaşta olursan ol bazı şeyler için çok geç, bazı şeyler için de tam zamanıdır. Bence sekseninde dil öğrenmenin, sağlık izin verirse doksanında geziye çıkmanın bir zararı var mı? Hayır, bakın Japonlar elinde bastonla dünyayı geziyorlar. Bu sayede kendilerini daha dinç hissediyorlar. Onlara göre ölüm yaşı bile doksan değil. Ben neden otuz beşi yolun yarısı olarak kabul edeyim ki? Neden öleceğim yaşı şimdiden belirleyeyim ve ölümü bekleyeyim. Benim yapacağım çok işim var. Bu süre kısa bana.:)

Yaş otuz beş!Yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün. ( Cahit Sıtkı )

Cahit Sıtkı şiirlerinin çoğunda kendini anlatmıştır. '' Otuz beş yaş '' şiirinde karamsarlığını , korkularını ve özlemlerini dile getirmiştir.

Otuz beş yaşın ömrün yarısı olma düşüncesi ünlü İtalyan şair Dante'ye bir göndermedir. Dante bir şiiri yüzünden otuz beş yaşında sürgüne gönderilir. Sürgündeki yıllarının en önemli ürünü ise '' İlahi Komedya'' dır . İlahi Komedya şöyle başlar . ''Hayat yolunun ortasında kendimi karanlık bir ormanda buldum.''

Cahit Sıtkı'da Dante'den aldığı ilhamla 35 yaşı ömrün yarısı sayar ve şiirinde kendisi adına endişelerini dile getirir.

Ya sizce neresi ömrün ortası ? :)

Geri