4 Bin yıl önce beyin ameliyatı olmuş

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
4 Bin yıl önce beyin ameliyatı olmuş
çok şaşırdım sizinle paylasmak istedim :)
d3d72f6a-b9fd-46c9-820b-1b62ba20e56b-444x333-2508.jpg

Kayseri-Sivas karayolu üzerindeki Kültepe-Kaniş Karum kazı alanında Asurlu bir erkek tüccara ait kemikler ile silah ve özel eşyaları bulundu.
Koloni çağına ait 4 bin yıllık mezarda bulunan iskeletin kafatasında yapılan incelemede Asurlu tüccarın ölmeden önce başarılı bir beyin ameliyatı geçirdiği, iyileştikten sonra hayatını kaybettiği tespit edildi.

Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Handan Üstündağ böyle bir kafatasına ilk defa rastladığını söyledi.

Üstündağ, şu bilgileri verdi:
’’Kültepe’de yüzlerce insan iskeleti bulundu. Ancak bunun özelliği farklı. Asurlu tüccarın kafatasında çok düzgün bir kesi var. 6x3 santimetre boyutlarındaki kesi izlerinden, kafatası delgi operasyonunun başarılı bir şekilde yapıldığını ve operasyondan sonra da hastanın sağlığına kavuşarak iyileştiğini öğreniyoruz. Bu bize günümüzden 4 bin yıl önce beyin ameliyatının başarılı bir şekilde yapıldığını gösteriyor. Beyin zarı iltihabına operasyon yapılmış ve iyileşme sağlanmış. Bunu açık bir şekilde görüyoruz. Bu işi yapan çok tecrübeliymiş. Operasyon da başarılı bir şekilde gerçekleşmiş.’’

Anadolu insanının yazı ile tanıştığı ilk merkez olan ve geçmişi günümüzden 5 bin yıl öncesine dayanan Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde ilk bilimsel kazılar, 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından başlatılmıştı.

Geri