Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
Adana - Pozantı - Yılanlı Kaya Efsanesi
efsaneler yılanlı kaya yılan kaya efsanesi yılanlı efsanesi adana ile ilgili efsaneler
1008657vy9-1584.jpg

1008656qt4-8383.jpg

1008658fu7-1434.jpg

kopyas1008655dz0-6115.jpg

kopyas1008658te0-2933.jpg

İşte burası YILANLI KAYA olarak bilinen yerdir. Ve yörede burası ile ilgili farklı efsaneler anlatılır... En bilinen iki tanesini buraya ekliyorum...

Bir çoban varmış. Çobanın da bir kızı varmış. Kızın adı Gürlek. Babası ile Gürlek davar gütmeye gitmiş. Kız dağda babasından çiçek toplamak için uzaklaşıyor. Çocuk yar (uçurum) ın ucunda çok güzel bir çiçek görüyor, almak istiyor. Tam almak için uzanırken kocaman bir yılanla karşılaşır. Babasına bağırsa sesini duyuramaz. Çok uzaklaşmış. Aşağı atlasa parçalanır. Allah tan bir dilekte bulunur; “ Allah ım beni ya daş et ya guş” Yılan da, kızda taş olur. Kızın adı gürlek olduğundan o boğazın adını gülek boğazı koymuşlar.

Bir diğeri de;

Çok eski çağlarda Toros Dağları'nın tepesinde bir kral kızı yaşarmış. Dağların çevresi çok sık bir ormanla çevrili olduğu için buralarda dolaşmak tehlikeliymiş. Çünkü ormanda büyük bir yılan yaşadığı söylenirmiş. Kral da kızına sık sık çevreyi tek başına dolaşmamasını söyletmiş.
Günlerden bir gün, kızın canı çok sıkılmış ve ormanda dolaşmaya karar vermiş. Bir süre gezdikten sonra dik ve sarp bir kayalığın üzerine oturarak Gülek Boğazı'nı seyretmeye başlamış. Birden büyük bir gürültü duymuş. Aşağı baktığında kayalıklardan yılanın geldiğini görmüş. Ne yapacağını şaşırmış. Kurtulamayacağını anlayınca: "Allah'ım, beni ejderhaya yem yapacağına burada taş yap daha iyi." diyerek dua etmiş. Kızın duasını kabul eden Allah hem kızı hem yılanı orada taşa çevirmiş

sa0Lun méLékLéRrR MéqAnIII.........

Geri