Adet döneminde ilişkiye girilirse ne olur ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bayan ziyaretçilerimizden sıklıkla adetliyken ilişkiye girilirmi,adetliyken ilişkiye girmek zararlımı,adetliyken ilişkiye girilse hamile kalınırmı ,adetliyken ilişkiye girmek kısırlık yaparmı vs. vs. gibi sayısız soru olmaktayız.

Daha önce bu konuda çok yazdık çizdik fakat sanırım cevaplar tatmin edici bulunmamışki aynı soruları defalarca alıyoruz. Şimdi bu sorduğumuz sorulara sırasıyla yanıt verelim.

Bir bayan olarak adet dönemin de ilişkiye girmeyi şahsım adına hiç doğru bulmuyorum. Bu dönem de kadın sürekli kanama halinde ve bu dönemde kadının kokusu değişmekte. İlişki sırasın da gerek kan gerekse kişinin kokusu tiksinç bir haldir ve eş açısın dan hoş bir durum değildir. İnancımıza göre de hareket etmek lazım . Adet dönemin de ilişkiye girmek caiz değildir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.


Adetliyken birlikte olmak günahmıdır?


Adet döneminde kadının rahmi bir çok anfeksiyona açık haldedir. Bu dönem de ilişkiye girmek ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca bu dönemler de kılcal damarlar çok hassastır. İlişki kılcal damarlara zarar verebilir ,aşırı kanama olabilir. Adet dönemin de hamile kalınır mı sorusu en çok aldığımız sorular dan . Bu soruya her zaman ki gibi aynı yanıtı veriyorum. Her dönem hamile kalmak mümkündür. Yumurtlama adete yakın yada adet dönemin de gerçekleşir ise gebelik söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden istenmeyen gebelikler için uygun bir korunma yöntemi tercih edin . Adetliyken hamile kalınır mı kalınmaz mı ayrıntılı bilgiler aşağıdaki linkte.


Adet döneminde ilişkiye girilirse hamile kalınırmı?adetliyken-iliski-jpg.72882 Adet döneminde ilişkiye girilirse ne olur ? Melekler Mekanı Forum

Adet (regl, mens) döneminde kadınlarda çoğunlukla cinsel istek artar ama bazı kadınlar bu dönemde kanaması olduğu için ilişkinin iyi olmayacağını düşünürler.

Adet zamanında ilişkiye girilirse gebelik olabilir mi?

Çok zor bir ihtimaldir ama teorik olarak hamile kalmak imkansız demek yanlış olur. Ayrıca her kanama adet kanaması değildir, kişi adet gördüğünü sanabilir fakat bu kanamanın başka bir nedeni olabilir ve bu sırada girilen ilişki neticesinde de gebelik olabilir.

Bunların dışında halk arasında söylenen adet (regl) zamanında ilişkiye girmek kısırlık yapar gibi sözler tamamen yanlıştır. Ayrıca yine halk arasında zaman zaman söylenen bir söz adet kanının pis kan olduğudur. Adet kanı "pis" değildir, adet kanı rahim içerisindeki dokunun dökülmesinden oluşur, bu doku pis değildir tamamen temiz ve normal bir dokudur sadece hormonal etkilerden dolayı her ay dökülür ve kanama olur.

Adetliyken ilişki nasıl olmalı?

Öncelikle adet (mens, regl) zamanı çok kanama varsa ilişkiye girilmemesi önerilir. Kanama az ise prezervatif (kondom) kullanılarak cinsel ilişkide bulunulabilir. Adet zamanında ilişki pozisyonu olarak özel bir öneri yoktur. Kadın adetliyken cinsel ilişkiden ağrı ve yanma gibi rahatsızlıklar duyuyorsa birlikte olmayı adet sonrasına ertelemek gerekir.
Kadın adet döneminde olsa da olmasa da ilişkiden sonra vajina içerisini yıkamalıdır, vajina içerisini su veya başka maddelerle yıkamak enfeksiyona neden olabilir.

Adet zamanı ilişki erkekte hastalığa neden olur mu?

Kadının adet kanamsının olması erkeğe bir zarar veya hastalık riski teşkil etmez. Korunmadan yani prezervatif (kondom) kullanmadan girilen her cinsl ilişkide cinsel yolla bulaşan hastalıkların kadın erkek arasında geçme riski vardır, kadında adet kanaması olması bu riski değiştirmez. Prezervatif kullanıldığında adet kanaması olsa da olmasa da hastalık geçme riski çok çok azalır. Kan erkek penisinde enfeksiyona veya başka bir hastalığa neden olmaz.

İlişkiye girmek adet kanını arttırır mı?

Adet (mens) zamanı ilişkiye girmek adet kanamasının miktarını ve süresini arttırmaz. İlişki sırasında kanama miktarı artmış gibi görülebilir ancak bu içeride biriken kanın ilişki hareketleri ile boşalmasından kaynaklanır ve aslında kadının adet kanaması kaç gün sürecekce yine o kadar sürer. Cinsel ilişki kanamanın aşırı olmasına veya azalmasına neden olmaz.

Kişilerin dini inançlarına göre adet döneminde ilişkiye girip girmemesi tamamen farklı bir konu olarak değerlendirilebilir. Mensup olduğunuz dinin inançlarına ya da adetlerine göre bu dönemde ilişkiye girmek serbest ya da yasak olabilir. Yine adet döneminde cinsel ilişkiye girerek inançlarınız doğrultusunda hatalı duruma düşmek ya da düşmemek gibi konular da sizi ilgilendirecektir.


Regl Döneminde Cinsel İlişkide Bulunmak Zararlı Mı?

Regl döneminde, kanda östrojen seviyesinde düşüş olur. Vajinada doğal olarak mevcut olan faydalı bakteri popülasyonu ve bu duruma bağlı olarak laktik asit üretimi azalır. Adet kanının mevcudiyeti kanın pH’sı nötrale yakın olması sebebiyle yaşandığı için, vajinal asiditeyi daha da bozar. Koruyucu asiditenin azalması, döl yolunun enfeksiyonlara karşı direncini olumsuz şekilde etkilemektedir. Kanın, birçok zararlı mikroorganizma için uygun bir kültür ortamı oluşturması, enfeksiyon riskini daha da fazlalaştırır. Bunun dışında adet kanının vücut dışına çıkabilmesi için rahim ağzı genişler. Bu sebeple de enfeksiyonlar üst üreme organlarına yayılabilir.

Tüm bunların neticesinde, adet döneminde kadın üreme sistemi, enfeksiyonlara karşı belli ölçüde korunmasızdır.

Kişilerin bu konudaki inançları ve dini görüşleri tamamen farklıdır. Fakat tıbbi açıdan regl döneminde cinsel ilişkiye girmek herhangi bir zarara yol açmaz. Ancak kadın enfeksiyonlara açık bir süreçte olduğu için mikrop kapma riski daha yüksektir. Bunun dışında kanama sebebiyle cinsel ilişkide bulunmak daha zor olacağı için prezervatif kullanmak önemlidir.

Adet dönemi, kadınların libidosunun arttığı bir süreçtir. Ancak regl oldukları için cinsel ilişkiden uzak durma eğilimi söz konusudur.
 
E

ecrin ecrin

Forum Okuru
Allah aşkına adetliyken nasıl ilişkiye giriyorsunuz Allahtan korkun kocanızdan utanın bu erkeklerdede nasıl mide var
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kişilerin tercihleri bizi ilgilendirmez. Biz gerekli bilgilendirme ve uyarılarla mükellefiz.
 
B

binnurrr

Forum Okuru
Yaklaşık 1ay önce sevgilimle sürtünerek ilişkiye girdik.Ondan öncesinde de adetim 5gun gecikmisti.İlişki olduktan 3hafta sonra bi kaç gün önce adet oldum sandim ancak pedi doldurmayacak şekilde iki gün boyunca az geldi ve kesildi.İdrarimda normalinden koyu renkte ve beyaz akintim oluyor gebe miyim sizce?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.Mensin 2-3 gün sürmesi de normal bir durum . İdrar rengi az su tüketimi ve tüketilen sıvılardan dolayı değişebilir. Beyaz akıntı her dönem olan normal bir durum.Bunlara dayanarak gebelik teşhisi yapılmaz.Gebeliği takıntı haline getirdiyseniz test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz..
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Adetliyken nasıl ilişkiye giriyorlar anlamış değilim. İnsanın midesi bulanır ya. Dinimiz ayrıca adetliyken ilişkiyi yasaklamış. Bir çok hastalığada davetiye çıkarıyor
 
S

sulltan __ss

Forum Okuru
adetimin son günü ilişkiye girmiştim bu ay adetim 3 gün gecikti ben hamile olduğuma ihtimal vermiyorum olabilirmi ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, her dönem gebe kalmak mümkündür. Bahsettiğiniz dönem de birliktelikle gebeliğin oluşması düşük ihtimaldir fakat imkansız değildir.Gecikmeniz için test yapmanızı sonuca göre hekime görünmenizi öneriyorum.
 
T

Tuba bakır

Forum Okuru
Ben. Rengl donemimin 3 gunu iliskiye girdim ve yaksalsik 3 saat cok az bir kanama geldi sonra kesildi bu kanamanin kesilmesinin nedeni nedir
 
Üst