Adet Geciktirici Ilaçlarin Yan Etkileri Var Mi?

Uzman SühaN

Administrator
Adet Geciktirici Ilaçlarin Yan Etkileri Var Mi?
adet geciktirici nedir,adet geciktiren ilaçlar,adet geciktirici ilaçların zararları,adet geciktirici ilaçlar hakkında bilgiler
aa.jpg

Merhaba 25 mayısta adet geciktirici ilaç kullandım.Sürekli gögüsümde dolgunluk ve ağrı hisediyorum aynı zamanda kasığımdada kramplar bu ilacın yan etkisimidir?teşekkürler

Hormon içeren her ilaç gibi adet geciktirici ilaçların da içerdiği progesteron (gestagen) hormonuna bağlı bazı yan etkileri olabilir. Bunlar göğüşlerde şişkinlik, hassasiyet, dolgunluk, adet miktarında değişme gibi yan etkilerdir. Bu yan etkiler geçicidir ve 1-2 ay içerisinde adetler tekrar eski düzenine girer. Adet dönemi sonrasında lekelenme veya damla damla kanama gibi yan etkiler olabilir. Nadiren bulantı, kusma, halsizlik, sersemlik gibi yan etkiler görülebilir.

Adet geciktirici progesteron içeren ilaçların bunların dışında sık görülen ciddi yan etkileri ve zararları yoktur ancak hiçbir zaman doktor kontrolü dışında kullanılmaması gereken hormonal ilaçlardır.

Adet geciktirici olarak doğum kontrol hapı kullanılmışsa bunlara bağlı bulantı, kusma, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir.

Çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamasını öneririm ben tatile giderken mecbur kullanmıştım ...tatilden geldikten sonra bıraktım ilacı regli oldum ama ondan sonraki 5-6 ay dengem şaştı hangi tarihte olucağımı kestiremiyodum tarihleri hep şaşmıştı...

Kesinlikle kullanılmaması taraftarıyım ..Heleki doktor tavsiyesi yoksa.Kist veya miyom varsa tetikleyebilir..İki günlük tatil için hormonları alt üst etmenin manası yok dimi :)

Geri