Adet günü nasıl hesaplanır ?

Uzman SühaN

Administrator
Adet günü nasıl hesaplanır ?
Adetin düzenli olması , üreme için gereklidir. Zira düzenli adeti olan bir bayan , ovülasyon günlerini kolaylıkla saptayıp , gebe kalma şansını artırır.

Adetin düzenli olması , hormonların doğru çalıştığını, gösterir. Gebeliğin sağlanabilmesi için tabi sadece adetin düznli olması yetmiyor. Kaliteli yumurta üretimi, rahmin gebeliğe elverişli olması gerekmektedir. Rahimsel bazı problemler aksi taktirde , düzenli adet görmenize rağmen gebeliğe engel olabilir.

Peki adet günü nasıl hesaplanır ? Normal de ortalama adet döngüsü 28 günde birdir. Tabi bazı bayanlar , 21 -35 gün de bir de adet olabilmektedir. Günümüz de adet dönemini yaklaşık olarak belirleyen hesaplayıcılar , kadınların işini kolaylaştırıyor. Son mens tarihi hesaplayıcıya girilerek , beklenen adet günü belirlenebilir.

Bunların dışın da , son adet tarihlerinizi not alarak hesaplayabilirsiniz. Adet günlerinin başlangıç tarihlerini not almanız ovülasyon günleriniz için de gereklidir. Şayet adet dönemleriniz düzensiz ise , bir sonraki adet gününü saptamak mümkün olmayacaktır.Bu yüzden adet düzensizliği için mutlaka hekime görünün. Adet günü nasıl hesaplanır,adet günü hesaplama ,adet günü belirleme ile ilgili detayları, uzmanların dan derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öncesi ; Adetin ilk günü nasıl hesaplanır? Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

adet günü hesaplama.jpg

Adet günü hesaplama bir adetin başlama gününden diğer adetin başlamasına kadar geçirilen sürecin hesaplanmasıdır. Ayrıca adetin kaç gün sürdüğü ve nasıl geçtiği hakkında da önemli bilgiler veren bir yöntemdir. Kanama gününün normali 2-5-7 gün arasında olanıdır. Ortalama kan gideri ise 35-40 ml civarı kadardır. Buda genel anlamda 3-5 pet arası eder. Ancak her bayanın adet süreci ve kan gideri aynı olmamaktadır. Genellikle 80 ml üzerinde olan kanamalar çok fazla olarak değerlendirilirken, 35 ml altındakiler ise az olarak görülmüştür. Adetin yoğunluğunda ki en önemli etken korunma yöntemlerinden biri olan sprial'dir. Genelde korunmak için bayanlar tarafınca çok tercih edilen bu koruma yöntemi adetin çok olmasına ve ağrılı olmasına da neden olmaktadır.

Adet döneminde sürekli değişkenlik gösteren hormon düzeyleri vücudun değişim yaşamasına neden olur. Bu da ileride adet günü hesaplaması yaparken değişkenliğe neden olabilir. Doğum kontrol hapları adetin gecikmesinde veya erken gelmesinde etkin rol oynamaktadır. Eğer doğum kontrol hapı kullanmaya başlamış iseniz bu ay hesabınızda bir kaç değişiklik olabilir.

Adet döneminde değişen hormonların salgıladığı belirtiler;

Vajinal akıntı farklılıkları
Mide krampları
Çeşitli ağrılar
Sürekli değişen ruh hali
Adet döneminizde eğer çok ağrı ve kramplarınız oluyorsa bunun önüne geçmek için mutlaka adet günü hesaplama adına bir not almak veya takvim tutmak gerekir. Bu önlem oluşabilecek ağrılarınızın önüne geçmek için ve de kramplarınızı kontrol altına almak için önemlidir. Adet günü hesaplama yöntemleri, regl gününüzü yolunu koymak adına iyi bir fikir olabilir. Olası bir regl sendromu ile karşı karşıya gelmemek veya sendromlarınızı izlemeye almak için adet hesaplama yöntemlerini denemelisiniz. Özellikle fazla ağrılı bir regl döneminin önüne geçmek için adet gününüzden 1-2 gün önce doktorunuza gidip ağrılarınızın oluşmasını engellemek adına tıbbi yardım isteyebilirsiniz. Bu aşama da doktorunuz size bir kaç gün önceden ağrı kesiciler almanızı önerebilir.

Bir jinekolog muayenesine gittiğiniz de size soracağı ilk şey son adet tarihinizin ilk günü olacaktır. Böyle bir soruya pek çok bayanın vermiş olduğu cevap ''galiba şu gündü'' şeklinde bir tahmini cevap olmaktadır. Doktorunuzun size yönelteceği ilk soruya kendinizi hazırlamak adına adetinizin hesabını iyi tutmalısınız. Adet hesaplama takvimi bayanların her zaman lehine olmaktadır. Olası bir ''Pap Smear'' testinin size yapılması gerektiğinde hastanın adetli olmaması ve olacağı günü iyi bilmesi gerekir.

Adet gününüzü bir köşeye not etmeniz halinde veya düzenli bir takvim tutmanız durumunda üreme gerçekleştiren hormonlarınızın ne denli çalışma gösterdiğini de anlarsınız. Bu takvim size üreme sağlınız üzerinde ne kadar kontrollü olduğunuzu ve özgü vücut temponuzu el altında tutmanız adına bir fırsat sağlamış oluyor.

eylülün 12 si ekimin 7 kasım 14 te adet oldum bu ay adet olmadım test yaptım negatif ne yapmalıyım?

Merhaba,

Adet döngünüz de düzensizlik var . Gecikmenizin gebelikle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Jinekoloğa görünüp muayene olun.

Merhaba

Sizde adet düzensizliği var . Bu yüzden beklenen adet tarihinizi belirleyemezsiniz. Adet düzensizliğiniz için mutlaka hekime görünün.

iyi günler ben adetimi hesaplayamıyorum bu ay ne zaman adet olacam. son tarihlerim 11 ağustos 8 eylül sanki 28 günde oluyom teşekkürler

Merhaba, verdiğiniz bilgilere göre beklenen regl tarihiniz 06 Ekim 2017, Cuma günü 1-2 gün erken yada geç regliniz gerçekleşebilir.

merhaba en son 20 kasim da regl oldum 8 gun gecti surekli gec oluyorum zaten test yaptim hamile degilim ne yapmaliyim

Geri