Adetli kadınların saç boyatmasının hükmü nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Adetli kadınların saç boyatmasının hükmü nedir?

Adetliyken saç boyanır mı,cünubken saçları boyamak İslamda Adet döneminde saçları boyatmak haram mı

İmkan dâhilinde saç boyama gibi işlemlerin temizlik döneminde yapılması daha uygundur. Bununla birlikte bir kadının adetliyken saçını boyatması caizdir. Bunun gusle bir engeli yoktur. Yeter ki boya, suyun saç dibine gitmesine engel olacak bir tabaka meydana getirmemelidir.

Gusülde kadınların saçlarının tamamının ıslanması şart değildir. Gusülde kadınlar için şart olan saç diplerinin ıslanmasıdır. İslam Hukukunda saç boyamayı yasaklayan bir hüküm yoktur. Bazı rivayetlerde kadınların değil de erkeklerin saçlarını siyaha boyamaları mekruh sayılmıştır. Onun dışındaki renklerle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.

s.jpg

Ayrıca saç boyası gusül abdestine mani değildir. Kadınlar adetli iken saçlarını boyayabilirler.

Bir Hadis-i şerifte şöyle denilmektedir:

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Ebu Kuhâfe, Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam’a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm: “Bunu hanımlarından birine götürün (de bunun saç ve sakalının rengini) değiştirsin. Fakat siyah (a boyamak) tan da kaçınınız” buyurdular.” (Müslim, Libas, 79; Nesai, Zinet, 15)

Burada dikkat edilmesi gereken husus, saçların yabancı erkeklere karşı örtülü olmasıdır. Çünkü örtünme Allah’ın kesin bir emridir.Kadınlar Adetli veya Cünup İken Saç Boyatabilirmi? Kadınların Adetli İken Saç Boyatması Harammı? Kadınların Cünup İken Saç Boyatması Harammı? Bayanların Hayız ve Nifas Hallerinde Saç Boyamaları Haram mı? Dinimize Göre Adet veya Cünup İken Saç Boyamanın Hükmü Nedir? Diyanet Fetvaları

Hz. Peygamber (s.a.s.): “Saçı olan, bakımına özen göstersin.” (Ebu Davud, Teraccül, 27) buyurmuştur. Saçları temizlemek, yıkamak, koku sürmek, taramak Peygamberimiz (s.a.s.)’in teşvik ettiği hususlardandır. Toplum tarafından yadırganmayacak şekilde ve yabancı erkeklere yönelik olmamak kaydıyla kadınlar saçlarını boyatabilirler.

Bunu kına ile yapabilecekleri gibi, günümüzde kullanılan saç boyaları ile de yapabilirler (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, I, 329-331). Hayızlı ve nifaslı kadınlar ile cünüp olan kişilerin, yeme-içme gibi günlük insani ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan mubah işleri yapmaları dinen yasaklanmamıştır (İbn Nüceym, el Bahr er-Raik, I, 49. )

Bu itibarla, bu işler kapsamında olan saç boyatma da, adetli kadınlar için yasak değildir. Saç boyamanın adet döneminde veya başka zamanlarda yapılması arasında fark yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Saç boyamak acil bir durum değil. Yani adetliyken boyanmasın.Şüpheli şeylerden uzak kalmak en doğrusu. Adet bittikten sonra güzel bir boy abdesti sonrası saçlar boyanabilir. . Adetliyken saç boyayanlardan duyduğum kadarıyla da boya saça istenilen sonucu vermiyormuş.Her işe besmeleyle abdestli başlamak ilke olsun.

bende böyle birşey duydum kızlar ne kadar doğru bilemiyorum bana adet döneminde saçımı boyatırsam boyanın sağlıklı olmayacağını hatta iyi bir şekil de tutmayacağını söylediler ne alakası var bende şaşırdım ama tesadüfmü bilmiyorum bir iki kez regl dönemindeyken saçlarımı boyatmak durumunda kaldım ama diğer boyattığım dönemlere göre saçım daha mat oldu ve boyada çabuk aktı diplerimde beyazlar var her zamankinden beyazlarım daha çabuk göründü o günden beri artık adet döneminde saç boyatmamaya çalışıyorum konuyla alakası yok ama birde şunu duydum eğer dolunay varken tüy temizliği yani kişisel tüy temizliğini yaparsanız daha geç çıkarmış bilgisi olan varmı bilmiyorum bu konuda hiç denemedim açıkcası hahaha

Geri