Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm sorularınız ..

Tşk ederim zaten kanal tedavisi oldu içine ilaçta koydu sadece doldurulcak içi o kadar ..
Tekrardan teşekkür ederim kolay gelsin.

Doktor Bey kıcacık bi sorum olcak size...

Diş gıcırdatmak dişlere zarar verir mi?
Tşk şimdiden :)

Diş gıcırdatmak, sıkmak dişe verilebilecek en büyük zararları beraberinde getirir..
dişlerin üzeri zımparalandığı için dişler daha korumasız bir hal alır+ yavaş yavaş hassasiyetler başalr ve çok ilerler, diş dayanıksızlaşır ve zamanla kırılır.. kökleri aşırı baskıdan etkilenip eriyebilir, sallanıp düşmeyede başlayabilirler.. eklem rahatsızlıklarına ağız açıp kapamada zorlanma ve kitlenmeye kadar boyutu ilerlemektedir. diş gıcırdatmanın dişe çok fazla zararı vardır. eğer böyle bir durumuz var ise hemen gece plağı denen bir plak yaptırarak diş gıcırdatmanınızı durdurmanızı tavsiye derim.

geçmiş olsun.

bedne tam diş gıcırdatmayı soracaktım:D6 yaşında kızım varson 2 yıldır dişlerini çok gıcırdatıyor geceleri ne yapayım bilemedim dişleri zarar görüyorr ama sütdişleri diye pek enidşede etmiyorum ama ya kalıcı dişleri çıkıncadaa olursa ne yapacağımm:S birde çok sesli gıcırdatıyorr huylanıyorumm ne tavsiye edersiniz doktorum

Diş gıcırdatma genelde stres faktörlü bir durumdur. Eklem rahatsızlığındanda kaynaklanabilir ama sizin analattığınız duruma pek uymuyor.
Bunun haricinde mide ile ilgili kurt sorunu olan küçük hastalardada enteresan olarak diş gıcırdatma görülmüştür. Ama bu düşük bir ihtimal.
Eğer herhangi bir psikolojik sıkıntı var ise evde buna yönelmeli, veya böyle bir sıkıntı yok ise bir pedodontiste (çocuk ağzı be diş sağlığı uzmanı) görünmenizde fayda var. Gerçek dişleri çıktığındada diş gıcırdatmayı bırakmayacaktır.
Geçmiş olsun

anladım doktorum çok teşekkür ederim bende psikolojik diye düşündüm çok hassaz bir kızm var herşeyden çok çabuk etkileniyor korkuyor falan belki psikolojiktiren kısa zamanad doktora götüreceğim tekrar teşekkürler:)

Mrb.lar dr bey
4-5 gün önce en arkadan 3. dişimde bulunan epeyce büyük bir dolgu + kanal tedavisi yapılan dişimin kenarı kırıldı, hep bu sert şeyleri geveleme alışkanlığımdan, patlamamış bir mısırın eseri, bugün bir dişçiye gittim randevu aldım, orayı onaralım dedi, bende üzerine kaplama da yaptırsam mı ki diyorum, hani uzun dayanması açısından, epey çok dolgu maddesi var o dişte, yan dişle kaynak olmuş diye son gittiğim dişçi orayı biraz oymuştu sanırım o zaman çatladı, çünkü tatlı falan yediğimde sızlıyordu, acabadiyorum orayı tamamen oyulması mı daha iyi olur ki diyorum, film de çekilmişti dipte iltihap falan yok, siz ne tavsiye edersiniz... tşk

Geri