Aile hukuku hakkındaki soru & cevaplar

Aile hukuku hakkındaki soru & cevaplar
AİLE HUKUKU HAKKINDAKİ SORULARINIZ ve CEVAPLARI

BU BAŞLIK ALTINDA AİLE HUKUKUNA İLİŞKİN SORULARINIZA YANIT VERİLECEKTİR.

[FONT=&amp]Av. Gökhan ARICAN[/FONT]
[FONT=&amp]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı [/FONT]
[FONT=&amp]A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA[/FONT]
[FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]
[FONT=&amp]www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr[/FONT]

NOT: Soru ve cevap bölümüne bulunan hiçbir ifade, ibare, materyal, bilgi ve sair içerik, hukuki tavsiye niteliği taşımamakta olup, hiçbir şekilde forumdaki kişiler ile Av. Gökhan ARICAN arasında avukat-müvekkil ilişkisi tesis ettiği veya bu amacı taşıdığı şeklinde yorumlanamaz.

Son düzenleme:
[FONT=&amp]"Merhaba Gökhan Bey...

Ben bu konuyu kuzenimin adına açıyorum.

Kuzenim bir kaç yıl önce eşinden boşandı. Eşi alkolik, sorumsuz biriydi ve boşanmakta istemiyordu, boşanmaları zorla ve olaylı oldu. Bir oğulları var, çocuk annesiyle yani kuzenimle kaldı, halada öyle. İlk başlarda, kuzenim oğlunu babasına gönderiyordu, eski eşin ailesi, çocuğa annesini karalayarak, psiklojik bunalım yaşattı. Buda yetmezmiş gibi babası çocuğu dövdü ve o bardağı taşıran son nokta oldu. Çocuğu bir daha göndermedi ki, zaten çocuk babasının adını bile duyunca ürküyordu. Bu durumların yaşandığı dönemde, kuzenim karakola gitti ve çocuğun dayak yediğinide söyledi ama her hangi bir tutuanak ya da rapor alınmadı. Bir kaç yıldır, bizler çocuğun yanında babasından asla bahsetmedik, annesi üzerine titredi ve çocuk yeni yeni kendini toplarladı, ruh hali daha iyi oldu oldu.
[/FONT][FONT=&amp]Lakin geçtiğimiz ay, babası çocuğun okuduğu okula gitmiş ve okul bahçesinde çocuğun sınıf arkadaşına, kuzenimin evinin adresini sormuş. Amacı, oğlunu görmek değil, oğlunu görmek istese, sınıfa girer ya da okul bahçesinde bekler, oğlunu görürdü. Onun amacı kuzenimle yeniden evlenebilmek. Alkolik ve sorumsuz, yapışkan gibi oldu resmen.

İki gün önce kuzenimin telefon numarasını nerden ele geçirmişse msj atmış "oğlumu göstermesen, kapıya polisle gelirim, olay çıkartırım" diye. Kuzenim bu konuda çok kararsız. Belki oğluda özlemiştir, çocuk her ne kadar adını bile anmıyorsa, içinde babasına karşı bir özlem olabilir diye. Göndermezse, oğlu belki içinde varsa bir özlem, annesine karşı nefret besliyebilir. Gönderirsede, babası çocuğu kullanacak ve yeniden çocuğun psikolojisi alt üst olacak.

Gökhan Bey, bu konuda ne yapmak gerekir? Adam sadece babalığı için, çocuğuna olan özlemi için bunları yapmıyor, kuzenimle yeniden barışmak için yapıyor, ruh hastası o...

Sizden bu konuda, neler yapılır bilgi rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Sevgilerimle."
[/FONT]

--------------------------------------------------------------
[FONT=&amp]
Mahkeme boşanma veya ayrılığa karar verirken, olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk vesayet altında ise vasinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler.[/FONT]

[FONT=&amp]Velayet hakkının düzenlenmesinde;[/FONT]
[FONT=&amp]-küçüğün yaşı,[/FONT]
[FONT=&amp]-anne ve babanın ekonomik, kültürel ve sosyal yönden velayet hakkını küçüğün menfaatine kullanıp kullanmayacağı[/FONT]
[FONT=&amp]-küçüğün anne bakım ve şefkatine muhtaç olup olmadığı,[/FONT]
[FONT=&amp]-küçüğün ruhsal, ahlaki, sosyal, bedeni gelişmeleri[/FONT]
[FONT=&amp]-öğrenim durumları [/FONT]

[FONT=&amp]vs. gibi hususlar göz önünde tutulur. [/FONT]

[FONT=&amp]Ana ve babadan her biri, diğerinin çocuk ile kişisel ilişkisini zedelemekten, çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesini engellemekten kaçınmakla yükümlüdür.[/FONT] [FONT=&amp]Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesi yükümlülüklerine aykırı olarak kullanırlar veya çocuk ile ciddî olarak ilgilenmezler ya da diğer önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.[/FONT]

[FONT=&amp]Çocukla kişisel ilişki hakkı, velayet verilmeyen tarafın kişilik haklarından olup, vazgeçilmez, feragat edilmez bir haktır.[/FONT]

[FONT=&amp]Bu kısa bilgilerden sonra sorunuzun cevabına gelirsek;[/FONT]

[FONT=&amp]1.kuzenim karakola gitti ve çocuğun dayak yediğinide söyledi ama her hangi bir tutuanak ya da rapor alınmadı.”[/FONT]
[FONT=&amp]Başvurularınızda Polis Merkezi işlem yapmak zorunda, işlem yapmıyorlarsa ilgili memurları Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet edebilirsiniz veya Emniyet Müdürlüğüne yapacağınız başvuru ile haklarında disiplin soruşturması açılmasını da isteyebilirsiniz. Bunun yanında çocukla ilgili velisi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Savcılıkça çocuk adli tıpa sevkedilecek ve çocuğun darp eylemine ilişkin raporu alınacaktır.[/FONT] [FONT=&amp]Daha sonra ise yeterli delilin olduğuna kanaat getiren Cumhuriyet Savcısı iddianameyi düzenleyecektir.

2.[/FONT][FONT=&amp] İki gün önce kuzenimin telefon numarasını nerden ele geçirmişse msj atmış "oğlumu göstermesen, kapıya polisle gelirim, olay çıkartırım" diye.[/FONT]

[FONT=&amp]Bunun haricinde hakaret, tehdit içerikli mesajlar varsa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. [/FONT] [FONT=&amp]Mesaj içeriğine gelince; velayet hakkı size verildiğinden ve çocuğu belli sürelerde diğer eşe teslim etmeniz gerektiğinden bu yükümlülüğünüzü yerine getirmemeniz velayet hakkının kötüye kullanımı olup; çocuğun velayetinin sizden alınmasına dahi sebep olabilir. Velayeti içerir mahkeme ilamı da icraya konu edilebilir.[/FONT]

Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünün zorla yerine getirileceğini borçluya yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin İcra İflas Kanunu 34. maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır. Velayet hakkını elinde bulunduran bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Velayet hakkını elinde bulunduran, [FONT=&amp]velayet hakkını elinde bulundurmayanın[/FONT][FONT=&amp] şikâyeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.[/FONT]

[FONT=&amp]İİK. 341. maddeye göre [/FONT][FONT=&amp]çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.[/FONT]

[FONT=&amp]Çocukla çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilâmın icrası, icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde bir eğitimcinin hazır bulunması suretiyle yerine getirilir. [/FONT] [FONT=&amp]Kısacası velayet kendisinde olmayan eşiniz icra marifetiyle çocuğunu görebilir.[/FONT]

[FONT=&amp]3.[/FONT][FONT=&amp]Velayet düzenlemesi kamu düzenine ilişkindir. Ana ve baba kişisel ilişki kurma hakkını çocuğun gelişmesine olumsuz etki yapacak biçimde suistimal edemez. Ederse kişisel ilişki hakları kaldırılabilir.[/FONT] [FONT=&amp]Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesini engelleme yükümlülüklerine aykırı olarak kullanırlar veya çocuk ile ciddî olarak ilgilenmezler ya da diğer önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.[/FONT]

[FONT=&amp]Çocuğa şiddet uygulanması, babanın sizin belirttiğiniz üzere ruh hastası olması (doktor raporuyla varsayıyoruz), alkolik olması kişisel ilişkide küçüğün ruh sağlığını bozacaktır. Bu durumda Aile Mahkemesinden babayla çocuğun kişisel ilişkisinin kısıtlanmasını veya tamamen kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Türk Medeni Kanunu’na göre [/FONT]yeni olguların zorunlu kılması hâlinde hâkim, re'sen veya ana ve babadan birinin istemi üzerine gerekli önlemleri alır. Çocuğun kişisel ilişki ile ruh sağlığının bozulup bozulmadığı hususlarında ise mahkemece uzman psikolog görüşü alınması gereklidir. Aynı şekilde anti-sosyal kişilik bozukluğu olan kişi ile de ilişki düzenlenmesinde uzman görüşü alınmalıdır.

(daha önce elinizde darp'a ilişkin raporların bulunması, küçüğün herhangibir kurumdan psikolojik destek aldığına ilişkin kayıtların olması size kolaylık sağlayacaktır)

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum ve burada ki yazılanların hepsini ilgili kişiye (kuzenime) okutacağım. Tekrardan teşekkürler Gökhan Bey...

İyi çalışmalar...

[FONT=&amp]“[/FONT][FONT=&amp]merhaba benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim benimde şubatta mahkemem var davayı ben açtım şiddetli geçimsizlik o boşanmıcam dyo hakimi kandırıırm bir şans daha isteri diyo ben şimdi bursaya geldim teyzemin yanına mahkeme adanada gitcez tek celsede boşarlarmı beni 3 aylık hamileyken dövdü bebeğimide kaybettim kaybetcek bişeyim kalmadı sizce kurtulurmuyum arkadaşlar
-------------------------------------------------------------------------------
[/FONT]

[FONT=&amp]-“davayı ben açtım” [/FONT]
[FONT=&amp]Boşanma davasında davayı kimin açtığı çok da önemli olmayan bir husustur. Dava dilekçeniz karşı tarafa ulaştığında o da karşı dava açabilir.[/FONT]

[FONT=&amp]-“ boşanmıcam dyo hakimi kandırıırm bir şans daha isteri diyo” [/FONT] [FONT=&amp]
Eşinizin boşanmayacağım demesi ancak mahkemenin sürecini uzatır (Mesela şehir dışından tanık gösterebilir, karar çıktığında temyiz eder vs.). Karşı tarafın kusurlu olduğunu kanıtlamanız durumunda mahkeme boşanmaya hükmedecektir. Ayrıca, Aile mahkemelerine, atanacakları bölgeye veya bir alt bölgeye hak kazanmış, adli yargıda görevli, "tercihan evli ve çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve" aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olan hâkimler arasından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca atama yapılır. Başka bir anlatımla sizin tabirinizle bu konularda uzman olan bir hâkimi kandırması zor bir ihtimaldir. Tabi sizin de davayı sıkı bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Bir avukatla davayı takip etmeniz en sağlıklısı. [/FONT][FONT=&amp]Avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini karşılama olanağınız bulunmuyorsa; hak arama özgürlüklerinizin önündeki engelleri aşmak ve hak arama özgürlüğünüzün kullanımında eşitliği sağlamak üzere kurulmuş olan ve her baro merkezinde bulunan [/FONT][FONT=&amp]adli yardım bürolarına[/FONT][FONT=&amp] başvurarak avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sizin için atanacak avukatla ilgili olarak adli yardımdan yararlandığınız için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Avukatınız da adli müzaharet talepli olarak davanızı açacaktır. Adli müzaharet talebinizin kabulü durumunda yargılama giderlerinden de muaf olursunuz.[/FONT]

[FONT=&amp]-“ tek celsede boşarlarmı beni”[/FONT] [FONT=&amp]
Tek celsede boşanma ancak anlaşmalı boşanma davalarında gerçekleşen bir durumdur. Anlaşmalı boşanmaya karar verilebilmesi için;

-evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması
-eşlerin bizzat dinlenmeleri
-boşanmayı serbest iradeleriyle istemeleri
-boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu hakkında anlaşmaları
-hâkimin bu anlaşmayı uygun görmesi (görmezse gerekli değişiklikleri yapması ve bu değişikliklerin taraflarca kabul edilmesi)[/FONT]

[FONT=&amp]gerekir. Anlaşmalı Boşanmaya ilişkin ayrıntılı açıklamalarım https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204395-anlasmali-bosanma.html linkindedir. [/FONT]

[FONT=&amp]Sizin evlilik sürenizi bilmemekle birlikte 1 yıl olarak kabul edersek, eşinizin de anlaşmalı boşanmayı istemesi gerekmektedir. Ancak sizin olayınızda eşiniz boşanmak istememektedir. Anlaşmalı boşanmanın tüm şartları oluşmadığından anlaşmalı olarak boşanamayabilirsiniz. Sizin açmış olduğunuz dava şiddetli geçimsizliğe dayalı çekişmeli boşanma davasıdır. Ancak karşı tarafla anlaşmanız halinde bu dava devam ederken hazırlanacak bir protokolle dava anlaşmalı boşanma davası olarak da bitirilebilir. [/FONT]

[FONT=&amp]-“3 aylık hamileyken dövdü bebeğimide kaybettim” [/FONT]
[FONT=&amp]Bu konuda Polis Merkezine veya Savcılığa şikâyette bulundunuz mu? Çocuğun düşme olayı Hastane kayıtlarına nasıl aksetti? Bu konuyla ilgili raporlarınız var mı? Bu olay ne zaman oldu?[/FONT]

[FONT=&amp]Eğer bu olayla ilgili raporlarınız varsa mutlaka boşanma davanızda sununuz. Ayrıca olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. [/FONT]

[FONT=&amp]Türk Ceza Kanunu’na göre; kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur. Kasten yaralama suçunun eşe karşı işlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Kasten yaralama fiili gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine neden olunmuşsa, yukarıda belirlenen ceza, iki kat artırılır.[/FONT]
[FONT=&amp]
-“ kaybetcek bişeyim kalmadı” [/FONT]

[FONT=&amp]Boşanma davasında maddi/manevi tazminat, nafaka isteyebilirsiniz. Boşanma davasının sonucu kesinleştikten sonra 1 yıl içerisinde de mal rejimine ilişkin dava açabilirsiniz. Tavsiyem maddi/manevi tazminat taleplerinizi boşanma davası içerisinde yapmanızdır. Ayrıntılı açıklamayı https://www.meleklermekani.com/kadi...nmanin-maddi-sonuclari-ve-maddi-tazminat.html linkinde ve https://www.meleklermekani.com/kadi...manin-maddi-sonuclari-ve-manevi-tazminat.html linkinde bulabilirsiniz.[/FONT]

[FONT=&amp]-Ayrıca yine mahkemenizden eğer şartları varsa 4320 s. Kanuna göre koruma talep etmeniz de yararlı olacaktır. Ayrıntılı açıklamayı https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204378-kadin-ve-siddet-1-4320-s-yasa.html linkinde bulabilirsiniz.[/FONT]

[FONT=&amp]-Yine taşınmazlar [/FONT][FONT=&amp]var ise bu taşınmazlar [/FONT][FONT=&amp]ile ilgili tasarrufların ancak [/FONT][FONT=&amp]sizin[/FONT][FONT=&amp] rıza[/FONT][FONT=&amp]nızla [/FONT][FONT=&amp]yapılabileceğin[/FONT][FONT=&amp]i[/FONT][FONT=&amp] ve bu durumun ilgili tapu kütüğüne şerh edilmesin[/FONT][FONT=&amp]i mahkemeden isteyebilirsiniz.[/FONT]

[FONT=&amp]Kısacası konu ayrıntılı olup; verdiğiniz bilgilere göre kısaca bu şekilde cevaplandırılabilir. Aklınıza takılan bir konu olursa lütfen sormaktan kaçınmayınız.[/FONT]

[FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]

Son düzenleme:
“merhaba eşimle 14 yıllık evliyiz bende eşimde memur .evliliğimiz süresince edindiğimiz tüm malları eşimin üzerine yapıldı nekadar itiraz etsemde böyle olduçeşim 2010 aralık ayında bir işe başladı benim onayım olmadan şu anda daha önce biriktirdiğimiz 60000tl yi çekip söylemeden kullandı tabiki tartıştık kullanım alanını biliyorum ama daha önceden yapmış olduğumuz birikimleri kullanmasını istemiyorum.şimdide 2 evimiz var gerekirse onlarıda satacağından bahsediyor ne yapmalıyım.işyaparkenönceden edindiğimiz malların satılmasını istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.”

[FONT=&amp]Eşinizin sizin onayınız olmadan işe başladığından söz etmektesiniz. Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Ancak, meslek ve iş seçiminde ve bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzur ve yararı göz önünde tutulur.

Evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallar hususu ise ayrıntılı bir konu olup; yine ayrıntılı olarak sorulacak sorularla netliğe kavuşabilir. Kısaca değinmek gerekirse; müşterek konuta tapu müdürlüğüne giderek aile konutu şerhini işletmeniz halinde o konut sizin izniniz olmadan satılamayacaktır. Boşanma halinde 2002 öncesi alınmış mallarda katkınızı ispatlamanız durumunda belli oranlarda katkınızı talep etmeniz mümkün. 2002 yılından sonra alınan mallarda ise, başka bir mal rejimi seçmediyseniz, bu malların ½’si sizin ½’si ise diğer eşin (Bu mallar kimin üzerine kayıtlı olursa olsun). Satış bu yarı bedelin kaybına neden değildir. Boşanma sürecinde de devirler olursa mahkemeden tapunun iptali ve önceki malik adına tesciline karar verilmesini isteyebilirsiniz.[/FONT]
[FONT=&amp]
Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr[/FONT]​

Son düzenleme:
[FONT=&amp]Eşim bana tedbir nafakası için dava açmış. Ve aylık gelirimi olduğundan yüksek olarak yazmışlar. Ayrıca ek iş yaptığımı iddia etmişler. Ve hem kendisi hemde çocuğum için 1000 er tl lik yani toplam 2000 tl tedbir nafakası talep ediyorlar. Aylık gelirim 3500TL bu kadar fazla talep etme hakları var mı? Ayrıca benim ek iş yaptığımı iddia etmeleri hukuku yanılmaya yonelik bir iftira degilmidir? Yardımcı olursanız sevinirim.
-------------------------------------------------------------------------------[/FONT]

[FONT=&amp]Dava tarihinden geçerli olmak üzere, herhangi bir işi ve geliri olmayan kadın yararına Türk Medeni Kanunu’nun 185/2, 186/3 maddelerine uygun miktarda tedbir nafakasına hükmedilebilir. Dilekçelerinde aylık gelirinizi yüksek yazmaları bunu ispatlamaları durumunda önem arzeder. Öncelikle tarafların ekonomik ve sosyal durumları tespit edilecektir. Buna göre mahkemece Türk Medeni Kanunu’nun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak uygun miktarda nafakaya hükmedilebilir. Önemli birkaç nokta;

[/FONT]
[FONT=&amp]-mal varlığı ve geliri birbirine yakın eşler için tedbir nafakasına hükmolunmaz.
[/FONT]
[FONT=&amp]-(Boşanma davasında) koşulları oluşan tedbir nafakasına dava tarihinden itibaren hükmolunmalıdır.
[/FONT]
[FONT=&amp]-tedbir nafakasına çocuğun ergin olduğu tarihle sınırlı olarak hükmolunmalıdır.
[/FONT]
[FONT=&amp]-kadın ayrı yaşamakta haklı ise tedbir nafakasına hükmolunur.

-evlilik sona ermeden başka erkekle nişanlanan/evlilik dışı yaşam süren kadın yararına tedbir nafakasına hükmolunamaz.

-iş bulamadığı nedeniyle çalışmayan ve işi olmayan eş, geliri ve işi olan eşe tedbir nafakası vermekle yükümlü tutulamaz.
[/FONT]
[FONT=&amp]-TMK’nun186. maddesi gereğince kadın da birlik giderlerine gücü oranında emek ve malvarlığı ile katılacağından tedbir nafakasının buna uygun takdiri gerekir.

[/FONT]

Son düzenleme:
[FONT=&amp]Arkadaşlar sizden yardım istediğim bir konu var ne yapacağımı bilemez haldeyim :( ben bir senelik evliyim eşimin ikinci evliliği benim ilk. 4 yaşında bir oğlu var pazarları alıyoruz akşam 5e kadar bizimle beraber. çocuğu alırken bize hakaretler etti 1 saat geç geldin çocuğu vermeyeceğim bir daha falan. ardından 6 tane falan msj atmış eşime msjlarda inanılmaz hakaretler küfürler yer alıyor. özellikle benim şahsıma yönelik hakaret ve küfürler. ardından eşimin işyerine gidip olay çıkarmış bağırıp çağırmış ve sizi boşatacağım sen bana döneceksin gibi sözler ve yine küfürler sarfettmiş bunu duyan müşterilerden eşim şahit olarak gösterebilecek durumda. şimdi size sormak istediğim şey biz bu kadına maddi manevi tazminat davası açsak kazanırmıyız:([/FONT]
------------------------------------------------------------------------------- [FONT=&amp]

"1 saat geç geldin çocuğu vermeyeceğim bir daha falan"[/FONT]
[FONT=&amp]
[/FONT]

Velayet hakkı verilen kocanızın eski eşi belli sürelerde kocanıza mahkeme kararıyla küçüğü teslim etmelidir. Bu yükümlülüğü yerine getirmemesi velayet hakkının kötüye kullanımı olup; çocuğun velayetinin ondan alınmasına dahi sebep olabilir. Velayeti içerir mahkeme ilamı da icraya konu edilebilir.

Çocukla şahsi münasebetlerin düzenlenmesine dair ilam hükmünün yerine getirilmesi talebi üzerine icra memuru, küçüğün ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafla şahsi münasebette bulunmasına mani olunmamasını; aksi halde ilam hükmünün zorla yerine getirileceğini borçluya yazılı şekilde bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükmüne aykırı hareketin İcra İflas Kanunu 34. maddedeki cezayı müstelzim olduğu da yazılır. Velayet hakkını elinde bulunduran bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Velayet hakkını elinde bulunduran, velayet hakkını elinde bulundurmayanın şikâyeti üzerine ayrıca 341 inci maddeye göre cezalandırılır.

İİK. 341. maddeye göre çocuk teslimi hakkındaki ilâmın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikâyeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilâmın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.

Çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilâmın icrası, icra müdürü ile birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı, pedagog, psikolog veya çocuk gelişimcisi gibi bir uzmanın, bunların bulunmadığı yerlerde bir eğitimcinin hazır bulunması suretiyle yerine getirilir. Kısacası velayet kendisinde olmayan eşiniz icra marifetiyle de çocuğunu görebilir.

"çocuğu alırken bize hakaretler etti", "6 tane falan msj atmış eşime msjlarda inanılmaz hakaretler küfürler yer alıyor. Özellikle benim şahsıma yönelik hakaret ve küfürler. Ardından eşimin işyerine gidip olay çıkarmış bağırıp çağırmış ve sizi boşatacağım sen bana döneceksin gibi sözler ve yine küfürler sarfettmiş"

Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Hakaret suçu şikâyete tabidir. Şikâyetinizi polise, jandarmaya veya Cumhuriyet Savcılığına yapabilirsiniz. Hakaret her türlü vasıtayla ispat edilebilir. Cep telefonunuzda hakaret içerikli mesajlar olduğundan söz etmektesiniz. Vereceğiniz şikâyet dilekçesinde bu mesajları mutlaka belirtiniz. Mesajları cep telefonunuzdan kesinlikle silmeyiniz. Bu belirttiklerim fiilin cezai yönü olup; cezai yönden ayrı olarak bu kişi hakkında manevi tazminat davası açmanız da mümkündür.
[FONT=&amp]
[/FONT]

Son düzenleme:
[FONT=&amp]"merhabalar ben 6 yıl önce cocuklarımın babasını kaybettimkanserden .iki cocuğum var ondan sonra ben ikinci evliliğimi yaptım simdikiesimden bi tane daha cocuğum oldu henüz 3 yasında evliliğim boyunca ilk 2 senemutluydukk esim cok sinirli bir türlü anlaşamıyoruz cocuğumun biri pskologtedavisi görüyor ilac kullanıyor bi diğerinde gelişim geriliği cıktı mamakulllanıyor .ölen eşimden bize emekli ması kaldı ben o parayı bile esimeveriyorum cocuklarıma gerekli sekilde harcayamıyorum esimle para yönündensürekl kavga ediyoruzz bi türlü borcları bitmiyor bütün zinnet esyalarımı aldıcocuklarıma ait olan siddet görüyorum cocuklarımında pskolojisi bozuldu süreklibeni asağalıyorr boşanmak istiyorumm hemen ama bu esimden olan küçük kızımmboynumu büküyorr boşansak cocuğu babasına verirler diye korkuyorumm ...amaartık hiç mutlu değilimm maddi manevi yıkıldımm ben ondan lüks seyleristemiyorum sadece cocuklarımın hakkı olan paranın bi kısmına dokunmasıncocuklarımın beslenmesine dikkkat edeyimm inanın cok zordayım boşanırsam kücükkızımı kime verirler lütfen cevap verin tesekkür ederimm.. ben 31 yasındayım"[/FONT]

[FONT=&amp]"siddet görüyorumcocuklarımında pskolojisi bozuldu sürekli beni asağalıyorr"[/FONT]
[FONT=&amp]Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen çeşitli tedbirlere hükmedebilir.[/FONT][FONT=&amp] Aile Mahkemesi Hâkimi [/FONT][FONT=&amp]kusurlu eşinveya diğer aile bireyinin;[/FONT][FONT=&amp]

a)Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,[/FONT][FONT=&amp]
b)Müşterekevden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,[/FONT][FONT=&amp]
c)Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,[/FONT][FONT=&amp]
ç)Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,[/FONT][FONT=&amp]
d)Varsasilah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,[/FONT][FONT=&amp]
e)Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,[/FONT][FONT=&amp]
f)Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması[/FONT][FONT=&amp]

tedbirlerinden bir veya birkaçını eşinizle ilgili olarak karar verecektir. Ayrıca bu tedbirlerle birlikte nafaka da isteyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204378-kadin-ve-siddet-1-4320-s-yasa.htmllinkindedir. Size yardımcı olacağı kanaatindeyim.
[/FONT]
[FONT=&amp]"küçük kızımm boynumubüküyorr boşansak cocuğu babasına verirler diye korkuyorum", [/FONT][FONT=&amp]"boşanırsamkücük kızımı kime verirler"
[/FONT]

[FONT=&amp]Mahkeme boşanma veya ayrılığa karar verirken, olanak bulundukça ana ve babayıdinledikten ve çocuk vesayet altında ise vasinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler.

Velayet hakkının düzenlenmesinde;
-küçüğün yaşı,
-anne ve babanın ekonomik, kültürel ve sosyal yönden velayet hakkını küçüğün menfaatine kullanıp kullanmayacağı
-küçüğün anne bakım ve şefkatine muhtaçolup olmadığı,
-küçüğün ruhsal, ahlaki, sosyal, bedeni gelişmeleri
-öğrenim durumları

vs. gibi hususlar göz önünde tutulur. Sizin kızınız henüz 3 yaşında ve anne sevgi ve ilgisine halen ihtiyacı bulunmakta. Hâkimin kızın velayetini size verme olasılığı yüksek. Halk arasındaki, kız çocuğunun anneye erkek çocuğunun babaya veya zengin olanın çocuğun velayetini alması gibi hususlar yanlış bilgidir. [/FONT]

[FONT=&amp]"ama artık hiç mutlu değilimm maddi manevi yıkıldım"
[/FONT]

[FONT=&amp]Maddi ve manevi tazminat taleplerini boşanma davasından sonra açacağınız bir dava ile de isteyebileceğiniz gibi boşanma davası içerisinde de isteyebilirsiniz. Bence bu taleplerinizi boşanma davası içerisinde isteyin. Çünkü ayrı bir dava olarak açtığınızda ödeyeceğiniz harçlar artacaktır.[/FONT]

[FONT=&amp]Boşanma ile kocanın maddi desteğinden yoksun kalmanız, yeni bir ev hazırlamak, onu döşemek, taşıma ile ilgili giderler yapmak yükümü altına girmeniz, kocanın sağlığından yararlanıyorsanız artık bundan yararlanamayacak olmanız vb.gibi nedenlerle mevcut ve beklenen menfaatleriniz zedelenecektir. Başka bir anlatımla maddi kayıplarınız olacaktır. Kocanızın kusurlu davranışları ve hakkaniyet ilkesi (MK md.4, BK. md. 42ve 44) dikkate alınarak makul bir maddi tazminat; ayrıca [/FONT][FONT=&amp]kocanızın tutum ve davranışları sebebiyle çevrenizde küçük düşmeniz; onurunuzun kırılması ve[/FONT][FONT=&amp] hakaret edilip dövülmeniz, kişilik haklarınıza saldırıda bulunulması nedenleriyle manevi tazminat isteyebilirsiniz.[/FONT][FONT=&amp]

Maddi tazminatla ilgili ayrıntılı yazım https://www.meleklermekani.com/kadi...nmanin-maddi-sonuclari-ve-maddi-tazminat.html linkinde; manevi tazminatla ilgili ayrıntılı yazım https://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/205578-bosanmanin-maddi-sonuclari-ve-manevi-tazminat.htm linkinde yer almaktadır.

[/FONT]
[FONT=&amp]Av.Gökhan ARICAN[/FONT]
[FONT=&amp]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İşHanı [/FONT]
[FONT=&amp]Tel: 0 312 466 56 34 - Faks: 0 312 466 56 40 - Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]
[FONT=&amp]www.gokhanarican.av.tr - e-mail:info@gokhanarican.av.tr[/FONT]

Son düzenleme:
"ben esimle 2.5yildir evliyim her gece aglamadadan uyuyamiyorum ben esimle herkes gibi normal bi hayat surdurmek istiyorum ona bisey sordugumda bana asiri tepki verir ve dover artik birbirimizle konusmuyoruz ama daha dun yani sebebi yazalmayacak kadar az mesele tv kanalini degistir dedigimde oyle bi dayak yedim anlatam artik ne yapacagimi sasirdim ne desem nasi yapsam kabahat oluyo 1.5 yasinda kizim var onun icin herseye katlaniyorum bana yardim edin"
------------------------------------------------------------------------------------------

“bana asiri tepki verir ve dover”, “oyle bi dayak yedim anlatam”

Aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine şiddetin belgelenmesi aranmaksızın aile mahkemesi hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen çeşitli tedbirlere hükmedebilir. Aile Mahkemesi Hâkimi kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a)Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b)Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c)Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç)Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d)Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e)Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f)Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması

tedbirlerinden bir veya birkaçını eşinizle ilgili olarak karar verecektir. Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir. Ayrıntılı bilgi KADIN ve ŞİDDET – 1 (4320 s. Yasa) linkindedir.

Hakkınızda hükmolunacak koruma kararının ardından boşanma davası da açabilirsiniz (koruma kararını boşanma davası içerisinde isteyebileceğiniz gibi boşanma davasını açmadan da sadece koruma kararı verilmesini Aile Mahkemesi veya Cumhuriyet Savcılığından talep edebilirsiniz).

Bu kısa bilgilerin şimdilik size yardımcı olacağı kanaatindeyim.

Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Son düzenleme:
“eşim evi terk ederken ziynet eşyalarını da almış. Bu durum boşanma davasında nasıl karşıma çıkar”
-------------------------------------------------------------------------

[FONT=&amp]Ziynet eşyaları nitelikleri itibariyle saklanabilen, taşınabilen eşyalardan olduğundan, kural olarak kadın evden ayrılırken üzerinde bulunduğu kabul edilir. Ancak eşinizi, mesela döverek müşterek konuttan kovmuşsanız ziynet eşyalarının halen sizde olduğu; eşinizin yanında bu eşyaları götürmediği kabul edilir.

[/FONT]

Son düzenleme:
Geri