Aile içi geçimsizlikte Hz. Peygamber'in çözüm uygulamaları

Aile içi geçimsizlikte Hz. Peygamber'in çözüm uygulamaları
Aile içinde geçimsizlik, erkekten, kadından veya her ikisinden de kaynaklanabilir.
Her ailede olabilecek bir sorun olan aile içi geçimsizlik bazen eşler arasın da bazende anne baba ve çocuklar arasın da olabilir bu durum bazen de ne yazık ki yaygın olarak eşlerin aileleriyle olabilmektedir. Aile içi geçimsizlik için peygamber efendimiz bakın ne gibi öneriler de bulunmuş?

Kur'an'a ve hadislere baktığımızda toplumun durumunun dikkate alınarak, aile içindeki geçimsizlik problemlerine yuvanın dağılmaması temelinde yaklaşıldığını görmekteyiz. İslam; kadını erkeğe, erkeği de kadına ezdirmez. Zaten genel anlayışa uygun olan da budur. Zira Kur'an zulmün her çeşidini ortadan kaldırmayı ve huzuru tesis etmeyi hedeflediğini onlarca ayetle açıkladıktan sonra, kadın ve erkeğin aynı haklara sahip olduklarını izaha kavuşturmuştur.

ailelerin_il_il_bosanma_oranlari_h40875.jpg


Kimden kaynaklanırsa kaynaklansın geçimsizlik yerilmiştir
Bu duruma göre aile içinde huzursuzluğu kim çıkarırsa çıkarsın hoş karşılanmayacaktır. Eğer huzursuzluk ve geçimsizliği erkek çıkarırsa, kadın bunun sebeplerini araştırdıktan sonra, kocasının haklı olduğunu kabul ederse elbette bunu ortadan kaldırmaya çalışır. Eğer kadın, kocasının haksız yere tatsızlık çıkardığını kabul ederse konu aile dışına taşar. Hem kadın hem de erkek ailelerinden birer hakem konuyu açıklığa kavuşturmak için bir araya gelebilir.

Erkeğin huzursuzluk çıkarmasını önlemek için Kur'an'ın önerdiği "Erkek ve kadının aralarını, anlaşma ile düzeltmeleri" değişik şekillerde yorumlanabilir. Müfessirler çoğunlukla bunu, kadının kendi isteği ile bazı haklarından vazgeçmesi ile oluşacak bir barış olarak düşünmektedir. Kadın eğer haklarından vazgeçmezse, erkeğin, geçimsizlik yapma ve kadının haklarına tecavüz etme yetkisi olmadığı açıktır.

"...Eğer size itaat ederlerse artık onların (kadınların) aleyhine bir yol aramayın. Çünkü ALLAH yücedir ve büyüktür" ayeti bunu açıkça göstermektedir. (Nisa 34) O halde huzur ortamının temini için, hiçbir tarafa, diğerinin haklarına tecavüz yetkisi verilmemiştir. Erkek, eşi yaşlandığı veya çirkinleştiği için ona zulmetme yetkisine sahip olamaz.

Geçimsizliğin sebebi ne?
Hz. Âişe, Nisa suresi 128. ayetin nüzul sebebi konusunda özetle şöyle der: "Sevde yaşlanınca Hz. Peygamberin kendisini boşayacağından korkarak geceleri onunla beraber olma hakkını bana verdi. Bunun üzerine bu ayet nazil oldu" Bu ayetin nüzul sebebi hakkında, ayetin kadınların aleyhine yorumlanması sonucunu doğuracak, başka rivayetler de bulunmaktadır. Fakat bu konuda Hz. Âişe'nin yukarda kaydettiğimiz rivayetinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz.

Eğer kadın ailede geçimsizlik yaparsa, erkek bunun sebeplerini araştırır ve kadını haklı görürse, buna göre hareket ederek durumu düzeltir. Hz. Peygamber, ailede huzursuzluk çıkmaması için eşlerin gerekli hassasiyeti göstermelerini ister. Hz. Peygamber'in hürriyete kavuşturduğu Zeyd'le evli, soylu bir aileye mensup olan Zeyneb bint Cahş, kocasını sözleri ve kibirli davranışlarıyla incitir. Zeyd durumu Hz. Peygamber'e açınca O: "...Eşini bırakma, ALLAH'tan kork..." der. Fakat bu evlilik yürümez ve Zeyd, Zeyneb'den ayrılır.

Hz. Peygamber, hep kadınların yanında yer aldı
Müslümanlar için en güzel örnek olan Hz. Peygamber'in, hayatı boyunca hiçbir kadına ve köleye bir fiske bile vurmadığını, Hz. Âişe söylemektedir. Hz. Peygamber kadınları dövmeyi yasaklar. Bunun üzerine kadınlar, kocalarına karşı haksız yere dikleşmeye ve huzursuzluk çıkarmaya başlayınca bu yasak kaldırılır. Fakat Hz. Peygamber hep kadınların yanında yer alır. Hz. Peygamber'in, hanımım döven hiç bir erkeği haklı gördüğü rivayetine şu ana kadar okuma imkânını bulduğumuz kaynaklarda rastlamadık. Aksine Hz. Peygamber, eşlerini döven kimselerin, Müslümanların hayırlıları olmadıklarını ifade eder.

Eşinden ayrılmak ister misin?
Kocasından dayak yiyen Ümmü Cemil bint Abdillah, durumu Hz. Peygamber'e bildirir. Hz. Peygamber, onun kocasını karşısına alır ve: "Eşinden ayrılmak ister misin?" diye sorar. Kocası, Ümmü Cemil'den ayrılır.

Hz. Ebu Bekir'in rahatsızlığı!
Hz. Ebu Bekir, hanımı Esma bint Umeys'in yanına geldiği zaman orada Haşimîler'den olan bir erkeği görür ve kızar. Bu durumu Hz. Peygamber'e söyleyen Hz. Ebu Bekir, onun bu konuda bir açıklama yapmasını sağlar. Hz. Peygamber, yalnız bulunan bir kadının evine yabancı bir erkeğin tek başına girmemesini ister. Eşinin hacca gittiğini ve kendisinin cihada yazıldığını söyleyen bir kişiye Hz. Peygamber, hanımıyla gitmesini söyler.

Geçimsizliğe karşı tavsiyeleri
Kadının geçimsizliğinin ne olduğu konusunda değişik açıklamalar bulunmaktadır. Kadının kocasından nefret etmesi, hoşlanmaması ve kocasının evinde oturmak istememesi gibi evlilikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunması kadının, geçimsizliği olarak değerlendirilmektedir.

Kadının bu yanlış davranışlarını erkek, onu ikna ederek düzeltebilir. Bu konuşmalar fayda vermezse, erkek, eşini yatakta yalnız bırakabilir. Hatta erkeğin, aynı yatakta eşine kızdığı için sırtını dönmesinin bile, onu yatakta yalnız bırakma olabileceği ifade edilmektedir. Hz. Peygamberin eşlerinin, ondan yapamayacağı bazı isteklerde bulundukları ve bunun üzerine Hz. Peygamberin onlardan ayrılarak ayrı bir odada kaldığı rivayet edilmektedir.

Dayak zor şartlara bağlanarak yasaklanmıştır!
Arap toplumunda, erkeğin eşini dövme âdeti bulunmaktadır. Hz. Peygamber, bu kötü âdeti ortadan kaldırmaya çalışmıştır. Hatta Hz. Peygamber'in bir ara eşini döven erkeklere kısas uygulamayı bile düşündüğü rivayet edilmektedir.

Hz. Peygamber: "Kadınlar hakkında ALLAH'tan korkunuz. Onları ALLAH'ın emaneti olarak aldınız. ALLAH'ın kelimesiyle onlar size helal oldu. Sizin onların üzerindeki hakkınız, hoşlanmadığınız birini evinize sokmamalarıdır. Eğer bunu yaparlarsa yaralamadan onları dövün. Onların sizin üzerindeki hakları ise, rızıkları ve giyimlerini örfe göre üstlenmenizdir..." diye buyurmaktadır. Bu rivayetin başka şekilleri de bulunmaktadır. Bunlara göre kadın, kocasının izin vermediği bir kimseyi eve alırsa, erkeğin onu yatakta yalnız bırakmasına ve yaralamadan dövmesine izin verildiği anlaşılmaktadır. Bu rivayetlerin dışında Hz. Peygamberin kadınları dövmeye izin vermediği ve eşlerini dövenlere çok kızdığı anlaşılmaktadır. Buna göre Hz. Peygamberin, yukarıda kaydettiğimiz ayette geçen kadının geçimsizlik çıkarmasını, kadının, kocasının izin vermediği bir erkeği evine alması olarak tefsir ettiği söylenebilir. Abdullah bin Ömer: "Hz. Peygamber devrinde hakkımızda ayet nazil olur korkusuyla hanımlarımıza elimizi ve dilimizi uzatmaktan sakınırdık. Hz. Peygamber vefat edince dilimizi ve ellerimizi onlara uzattık" diyerek Hz. Peygamber devrinde kadına haksızlık yapılmasının nasıl önlendiğini ifade etmektedir. Hz. Peygamber devrindeki bu anlayış, kadınların, kocalarına her konuda boyun eğmemelerini ve zulme karşı ayaklanmalarını ve haklarına sahip çıkmalarını sağlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
K

Kader siz

Forum Okuru
Esimi canimdan cok seviorum ama bosanma asamasindayiz beni esi olarak hic görmedi annesine cok düskün herseye kavga cikartip onlara beni kücük düsürüyo neyapacagmi bilmiyorum..
 
K

Kararsız1990

Forum Okuru
Ben ve eşimde şuan ayrılma aşamasındayız beni istemiyor muş benden nefret ediyor muş ailesine hiç düşkün olmayan bi anda değişti düşkünlük yüzünden değil ama sırf bana gıcıklık çok kötü oldu değişti şiddet olmasada öyle denilir yeri gelir hiç bişey mışim gibi davranır ve bi mal mışim sanki bana karışma etme falan çok kötüyümus ve üstün 8 buçuk ay hamileyim....
 
D

deli divane

Forum Okuru
Bitanem canini sikma herseyi onuruna birak duzelir sen bir sinavdan geciyon gun dogmadan neler dogar herkesin basinda var sen tek degilsin ben alti yillik evliyim esim beni aldatti ve o kadin hamile ben bunu duydum ve bosanmadin eger bosanirsam ekmegine yag surmus olurum her son bir baslangic
 
Ü

üzgünümben

Forum Okuru
bizde boşanma aşamasındayız 3 yaşında kızım var. eşim başkasından hemde doğru düzgün tanımadığı birinden hoşlanıyormuş. dünyam başıma yıkıldı
 
K

Kimsesiz

Forum Okuru
Ben on yıllık evliyim iki yıl da öncesi var.evlilik kutsal bi müessese. Kimse boşanmak için evlenmez.eşim beni dovmuyor ama çok sovuyor asagiliyo bi tur psikolojik şiddet uyguluyor.alkol bağımlısı ve ne bulursa içiyor sorumsuz.7 yasında bi oğlum var.onu almakla ve göstermemekle tehdit ediyor.bütün hayatı arkadaşları ve alkol.kadın kız işi yok.çünkü bana bile vakit ayirmiyor.ama nerde içmek var uca uca gider.oğlum için katlaniyorum ben.ama o da babası gibi davranmaya başladı.o kadar sosyal güzel ve aktif üniversite mezunu insanım eşim ilkokul mezunu ve benim tanimca paranoyak şizofren.tedavi olmayı da kabul etmiyor.
 
A

aşıkmutsuz

Forum Okuru
Selamlar bayanlar.... okuyup yardimci olurmusunuz
Biz esimle birbirimizi severek evlendik. Bir bucuk yillik evliyiz. sevgiliyken hic cekinmeden beni sahiplenir korurdu. laf soyletmezdi. nişanlandiktan sonra biraz degisti simdi tamamen degisti. dogru duzgun beni savundugunu gormedim. Benim karakterimide brgenmiyo artik. Mesela ben cok konusan biriyim her dusundugumu sesli soyleyen ve herkesi haddinden fazla dusunen. Ama o bu halimi sevmiyi farkindayim......ama ben boyleyim! Yada tartismalarimizda cok agir konusuyoruz birbirimize... bazen haftalarca konusmuyoruz ve bazen tartismalaran sonra kendisi yatagi terkediyo bactalarca ayri yattigimiz oluyo... artik oyle bi hale geldikki hic cekinmiyoruz birbirimize agir konusurken." birbirimizi nasil kirsak. Kim daha agir laf soktu" yarişina girdik. aramiz iyi olsa bile bi rekabet halindeyiz. lutfen yardimci olun. farkli davranmam gerektigini biliyorum ama nasil davranacagimi bilmiyorum. ben bi bayanim bu arada....selamlar...
 
A

aşıkmutsuz

Forum Okuru
biz esimle birbirimizi severek evlendik. sevgiliyken hic cekinmeden beni sahiplenir korurdu. laf soyletmezdi. nişanlandiktan sonra biraz degisti simdi tamamen degisti. bir bucuk yillik evliyiz. dogru duzgun beni savundugunu gormedim. tartismalarimizda cok agir konusuyoruz birbirimize... bazen haftalarca konusmuyoruz ve bazen kndiai yatagi terkediyo haftalarca. artik oyle vi hale geldikki hic cekinmiyoruz birbirimize agir konusurken. birbirimizi nasil kirsak yarişina girdik. aramiz iyi olsa bile bi rekabet halindeyiz. lutgen yardimci olun. farkli davranmam gerektigini biliyorum ama nasil davranacagimi bilmiyorum. ben bi bayanim bu arada....selamlar...
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ;Evlilik sabır saygı sevgi üzerine inşa edilmiş bir kurumdur..Bir evde iki farklı şekilde düşünen beyinler,bunun sonucu olan anlaşmazlıklar,fikir çatışmaları olması olağan bir durum.Düşüncelere müdahale edemediğimize göre orta yolu bulmak adına karşılıklı konuşmak lazım.Eşinizle birlikte sorunlarınızı beklentilerinizi karşılıklı oturup konuşun.İletişim bozukluğu ilerde mutsuz ve sağlıksız bir evlilik yaşamanıza sebep olur..Altından kalamadığınız sorunlarınıza bir yaşam koçuna giderek çözüm bulabilirsiniz.Evliliğinizi ayakta tutmak için elinizden geleni yapın..Sevgiler..
 
A

asikmutsuz

Forum Okuru
Tesekkur ederim yorumunuz icin..
eminimki oturup karsilikli konusmaya ve beklentilerimizi birbirimize soylemeye basladigimizda her ikimizde kabullenmeyecegiz veya karsi tarafin soylediginin tersi icin onu ikna etmeye calisacagiz. Ben bu yazdiginizin uzerine onu dinleyip soylediklerini kabullenip sussam bile eminimki o bu soylediklerimi yapacak..... offf...
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Ayrıca aile içi geçimsizlik için okunması oldukça faydalı ve etkili dualar vardır. Aile içi geçimsizlik için okunacak dualar şöyledir;

Karı Koca Arasındaki Çıkan Huzursuzlukları Dindirmek İçin Dua :

La İlahe İllallahül Vedud , La İlahe İllellahür Raüf.

Yukarıdaki Zikir Sabah Ve Akşam Namazlarından Sonra 251 Defa Çektiğinizde Eşinizle Aranızdaki Kötü Durumlar Allahın İzniyle Sona Erecektir.Yukarıdaki Dua Karı Koca Geçimsizliği İçindi Birde Aile Ortamında Huzur Bulamayanlar İçin Duamız Var.

Öncelikle Bu Durum Arasında Kalmış Kişinin Bir Fatiha Suresi ve 3 Defa İhlas Suresi Okuması ve Hz.Muhammed Efendimizin Ruhuna Hibe Etmesi Gerekir.

Daha Sonra Yapmamız Gereken Aşağıdaki Zikiri Çekmek Olacak.

Hasbiyallahü La İlahe İlla Hü Aleyhi Tevekkeltü ve Hüve Rabbül Arşil Aziym.

Yukarıdaki Zikrimizi Sabah Ve Akşam 7 Kere okuyan Kardeşlerimizin Ailesiyle Arasındaki Buzları Allahın İzniyle Çözülecektir.

Yer Gök Dua İle Yürüdüğünden Bu Dua Ve zikirleri Çeken Kardeşlerimizin İçlerine Kalp Huzuru Dolacaktır.
 
M

Mutusz-koca

Forum Okuru
acaba benim eşimde hatasını kabul edip nasıl davranacağını araştırıyor mu?:( çok saygıdeğer hanımefendiler kocalarınıza az biraz huzur verin bakın benim hiç huzurum yok ve bende çoğunuz gibi oğlum için katlanıyorum şu anda 4 yaşında oğlum var o olmasaydı boşanır kafamı dinlerdim ne lanet şirret bir kadına denk geldim Tanrım ben ne günah işledim de bana bunu çektiriyorsun
 
Ç

Çaresiz kuş

Forum Okuru
acaba benim eşimde hatasını kabul edip nasıl davranacağını araştırıyor mu?:( çok saygıdeğer hanımefendiler kocalarınıza az biraz huzur verin bakın benim hiç huzurum yok ve bende çoğunuz gibi oğlum için katlanıyorum şu anda 4 yaşında oğlum var o olmasaydı boşanır kafamı dinlerdim ne lanet şirret bir kadına denk geldim Tanrım ben ne günah işledim de bana bunu çektiriyorsun
Geçimsizliğin cinsiyeti yok malesef, 11 yıldır evliyim sevildigimi hissetmeden yaşadım hep, değersiz, ilgisiz, muhabbetsiz... insan eşini özler, sarılır, konuşurken gözünün içine bakar sevdiğinin.. önceden daha iyiydi aramız ama 4 yıldır kızım için katlaniyorum. Evde ben yokmusum gibi, sorumsuz davraniyor her insan ilgi bekler eşinden hele ki kadinlar... 3 aydır tamamen koptu benden... çok dua ediyorum düzelsin diye ama şunu anladım ki ısmarla olmuyormuş, bir insan once kendisi için isteyecekmiş.. Gücümde, sabrimda bitmek üzere..
 
A

Aanneyim

Forum Okuru
acaba benim eşimde hatasını kabul edip nasıl davranacağını araştırıyor mu?:( çok saygıdeğer hanımefendiler kocalarınıza az biraz huzur verin bakın benim hiç huzurum yok ve bende çoğunuz gibi oğlum için katlanıyorum şu anda 4 yaşında oğlum var o olmasaydı boşanır kafamı dinlerdim ne lanet şirret bir kadına denk geldim Tanrım ben ne günah işledim de bana bunu çektiriyorsun
Kocalarınıza huzur verin derken, kendi karına ne kadar huzur verdin hiç düşündün mü? Ben evlenmeden önce çok sakin bir insandım.evlendiğim günden itibaren adım adım sinir hastası olma yolunda ilerledim ve şimdi malesef sinir hastasıyım.sebep eşim ve ailesi.her şeye burnunu sokan ve her gördüğünde 3 yaşında ki çocuğu azarlar gibi azarlayan bir kayınvalide(3yaşında ki çocuk da saygıyı hakeder azarlamak dövmek çok yanlış) burnu havada her şeyi ben bilirim diyen görümceler ve hiç birine cevap verme fırsatı vermeyen bir koca var hayatımda.gecelerce ağladım yıllardır.sustum oturdum.içime attım.sonunda sinir hastası oldum.şimdi de ağzıma geleni söylüyorum.bunun adı dırdırsa evet yapıyorum ama bu hale gelmeme sebep olanları allah kahretsin.ben de sevmiyorum artık kendimi.insanın kimyasını bozuyor bazı erkekler.biraz kadınınızı sahiplenin. Biz de bir annenin evladıyıź.sokak köpeği değiliz.
 
S

Sabreden kul

Forum Okuru
Kocalarınıza huzur verin derken, kendi karına ne kadar huzur verdin hiç düşündün mü? Ben evlenmeden önce çok sakin bir insandım.evlendiğim günden itibaren adım adım sinir hastası olma yolunda ilerledim ve şimdi malesef sinir hastasıyım.sebep eşim ve ailesi.her şeye burnunu sokan ve her gördüğünde 3 yaşında ki çocuğu azarlar gibi azarlayan bir kayınvalide(3yaşında ki çocuk da saygıyı hakeder azarlamak dövmek çok yanlış) burnu havada her şeyi ben bilirim diyen görümceler ve hiç birine cevap verme fırsatı vermeyen bir koca var hayatımda.gecelerce ağladım yıllardır.sustum oturdum.içime attım.sonunda sinir hastası oldum.şimdi de ağzıma geleni söylüyorum.bunun adı dırdırsa evet yapıyorum ama bu hale gelmeme sebep olanları allah kahretsin.ben de sevmiyorum artık kendimi.insanın kimyasını bozuyor bazı erkekler.biraz kadınınızı sahiplenin. Biz de bir annenin evladıyıź.sokak köpeği değiliz.
Kesinlikle katılıyorum size.Gerçekten insanın kimyasını bozuyorlar.13seneden beri evliyim ama gelin bide bana sorun.Tam anlamıyla dengesiz karaktersiz vs....uzar gider.Ama malesef gittiği yere kadar Allah rızası için sabrediyorum Rabbim biliyor ne kadar ağlattigini incittiğini maddi manevi zülmettiğini zor bir süreç Rabbim kimseye böyle dışı başka içi başka insanları karşılarına çıkarmasın.Bazı evliliklerde kadın çok geçimsiz bazılarında ise erkek çok geçimsiz ve huysuzdur.
 
Üst