Akıllı Telefonlar Güneş Enerjisiyle Çalışacak bu doğru mu

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Akıllı Telefonlar Güneş Enerjisiyle Çalışacak bu doğru mu
selam arkadaşlar duydunuz mu Akıllı Telefonlar Güneş Enerjisiyle Çalışacakmış acaba bu doğru mu yoksa ben mi yanlış duydum aranızda Akıllı Telefonlar Güneş Enerjisiyle Çalışacak mı bilen varsa bana yazsın.

Şeffaf güneş panellerinde kaydedilen yeni ilerleme ile artık ekranlar aynı zamanda güneş paneli olabilecek.

Son dönemde güneş enerjisinden faydalanma yöntemleri git gide artıyor. Binalar ve otomobillerin ardından artık cep telefonları gibi mobil cihazlar da güneş enerjisinin nimetlerinden faydalanıyor. Ancak güneş enerjisiyle çalışan cihazlar, şarj aletleri ya da kılıfların genel problemi cihazların yanında ekstra ağırlık-kalınlık yaratıyor olmaları. Yeni araştırmalar sayesinde bu problemin önüne geçilmek üzere.

Kaliforniya Üniversitesi'nde yürütülen çalışmalar sonucunda üretilen geniş güneş panelleri, cihazlarda farklı kullanım şekillerinin de önünü açıyor. Daha önce üretilen panellere göre %4 enerji verimliliğine sahip olan yeni paneller, %66 ışık geçirgenliği sağlıyor. Bu sayede tam şeffaf olmasa da panelleri cam yerine kullanmak mümkün. Yeni paneller, yüksek geçirgenlikleri sayesinde ekran üzerindeki cam ile yer değiştirilebilir seviyede. Elbette %44'lük ışık kaybı şimdilik tablet ve akıllı telefonlarda göze alınabilecek bir kayıp değil. Fakat parlaklığın daha az önem arz ettiği cihazlarda bu teknolojiye yakın zamanda rastlayabiliriz. Ayrıca paneller üzerinde devam eden çalışmalar ile geçirgenliği daha da artması da sağlanabilir. Şeffaf paneller, eğer daha da geçirgen üretilebilirse cep telefonlarında cam yerine güneş panelleri kullanılabilir. Böylece cep telefonunu kullanırken aynı anda güneş sayesinde şarj etmek de mümkün olabilir. Daha verimli modellerle birlikte şarjı hiç bitmeyen telefonlar hayal değil.

Geri