Akvaryumlarımızda En Sık Karşılaşılan Hastalıklar

M

Misafir

Forum Okuru
melek balığı hastalıkları balıkların kuma sürtünmesi melek balıklarının hastalıkları balıklarda kabızlık tedavisi
Hastalık Adı:Mantar
Belirtiler:Balık üzerinde beyaz ipliğimsi oluşumlar, balıkta iştahsızlık ve yorgunluk.
Tedavisi:Piyasada bulunan mantar ilaçları (metilen mavisi) veya tuz banyosu.

Hastalık Adı:Bağırsak İltihaplanması
Belirtiler:İltihaplı ve kanlı dışkı.
Tedavisi:Bitkilendirilmiş ve iyice havalandırılmış akvaryuma alınan balık 8-10 gün yemden kesilir. Bu sürenin sonunda çok az miktarlarda çeşitli yemler verilerek balığın normale dönmesi sağlanır.

Hastalık Adı:Kabızlık
Belirtiler:Dışkının balığın anüsünden itibaren bir iplik gibi asılı durması, karında şişlik.
Tedavisi:Balığa haşlanmış ıspanak verilerek giderilir.

Hastalık Adı:Balık Sülüğü
Belirtiler:Ani hareketler, kuma ve otlara sürtünme.
Tedavisi: % 3'luk tuzlu su banyosu sonunda sülükler bayılarak düşerler. Düşmeyenler cımbızla toplanır. Balık akvaryuma alınmadan önce bulunduğu kabı bir süre hafif hafif sallayarak oluşturulan su çalkantısı ile ölü pulları mutlaka dökülerek temizlenmelidir.

Hastalık Adı:Balık Yengeci
Belirtiler:Ani hareketler, kuma ve otlara sürtünme.
Tedavisi:Gözle görünür büyüklükte olan yengece tuzla dokunarak bayılması sağlanır ve bir cımbızla alınır.

Hastalık Adı:Dropsy
Belirtiler:Balığın pullarında kabarmalar ve kalkmalarla balığın kirpi gibi görünmesi, baliğin yüzme ve hareket zorluğu en göze çarpan belirtilerdir.
Tedavisi:Bilinen bir tedavisi olmamasına rağmen gün aşırı tuz banyoları ile zaman zaman sonuç alındığı gözlenmiştir. Fakat iyileşme olasılığı çok düşüktür. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Genellikle bakteriyel enfeksiyon sonucunda böbreklerin ve diğer bazı iç organların zarar görmesi ile vücuttaki su dengesinin bozulması sonucu oluştuğu için akvaryumun temizlik önlemlerini gözden geçirmek önerilebilir.

Cevap: Akvaryumlarımızda En Sık Karşılaşılan Hastalıklar

çok Saol Verdıgın Bılgıler Mukemmle..bende Balık Beslıyorum Hasta Oluyor Anlamıodum Fazla Sımdı Dahga ıyı Anladım

evet bizde besliyoruz balık bilgiler için teşekkürler:)

ben beslemediğim için balıklarında bu tip rahatsızlıkların oluştuğunu bile bilmiyordum
ama şimdi öğrenmiş bulıunmaktayım balıklarda rahatsızlık yaşıyorlarmış ha...:)
emeğine sağlık canım

melekler

erkek melegim hasta ve iyi olduğu halde dişi meleğim saldırıyor ve akvaryumda istemiyor ne yapmalıyım

Geri