Aldığınız faturaları Kontrol edin!!!

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Aldığınız faturaları Kontrol edin!!!
Arkadaşlar Faturalarınızı mutlaka kontrol edin !

İşte size yakın zamanda yaşanan bir olay.
İpekyol, Machka ve Twist markalarının sahibi Yalçın Ayaydın’ın eşi hafta sonu Chanel’den bir çift ayakkabı aldı. Faturayı inceleyen Ayaydın KDV oranının yüzde 18 olduğunu görünce şaşırdı.

Hemen mağazayla temasa geçen ama aradığı cevabı bulamayan Ayaydın “Yüzde 8 KDV almaları gerekiyor. Bugüne kadar kaç kişiden yüzde 10 fazla KDV alındıysa iade etsinler” dedi.

TÜRKİYE’nin önde gelen kadın giyim markalarından İpekyol’un kurucusu Yalçın Ayaydın, eşinin yaptığı alışverişte kesilen vergiye şaşırdı. Eşi İpek Ayaydın’ın Harvey Nichols mağazası içindeki Chanel mağazasından aldığı ayakkabının faturasına incelerken yüzde 18 KDV oranını görünce çok şaşırdığını söyleyen Yalçın Ayaydın, “Ben de bir perakendeci olduğum için az-çok KDV oranlarını biliyorum. Ayakkabıda yüzde 8 olması gereken KDV yüzde 18’di. Çok şaşırdım ama bir taraftan da ‘acaba ben mi yanlış biliyorum’ diye düşündüm. Sektörden tanıdığım bildiğim dostları arayıp sordum. Evet ayakkabının KDV’si benim bildiğim gibi yüzde 8’miş” diye konuştu.
Mağazadan tatmin edici bir yanıt alamayan Yalçın Ayaydın, olayı şöyle aktardı: “Bir ara acaba uluslararası firmalar bizden daha iyi bilgiye mi sahip, dedim. Böyle bir KDV farkı yerli yabancı markalar arasında olabilir mi diye araştırdım. Hayır böyle bir ayrım yok. Acaba suni deri-gerçek deri ayrımı olabilir mi? Öyle bir şey de yok! Ucuz-lüks ayrımı yok. Peki bu yüzde 10 daha fazla KDV nereden geliyor? Mağazadan bir yanıt alamadım.”
İade etmeliler
Yalçın Ayaydın, faturaları incelemek gibi bir adeti olmadığını olayı tamamen tesadüfen fark ettiğini belirterek, “Bugüne kadar herkesten yüzde 10 fazla para alıp almadığını nereden bilelim?
Eğer böyle bir durum varsa bunları iade etmesi gerekir. Nasıl dünyada bir üründe bir sorun çıkınca geri çağırıyorlar. Onun gibi burada da daha önce alışveriş yapmış insanlar çağrılmalı. Fazladan kesilen KDV iade edilmeli” dedi. Uzmanlar, KDV’nin fazla kesilmesi durumunda bile bunun devlete gideceğini, bir markanın buradan haksız kazanç elde etmesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Mali müşaviri hatalı
Yalçın Ayaydın, “Bence burada Chanel’in kendisinden çok mali müşaviri hatalı. Chanel kendini bu kişiye emanet etmiş ama o da bu işi böyle yapmış. Ancak ne tarafından bakarsak bakalım bu işte hata var” diye konuştu.

Dedektif gibi Nişantaşı ve İstinye Park’ta mağaza gezdi
YALÇIN Ayaydın, Chanel’de yüzden 10 daha fazla KDV ödemek zorunda kalınca, sonraki bir iki gününü Nişantaşı ve İstinye Park’taki lüks mağazaları gezerek geçirdi. Hemen bütün markaları gezen Ayaydın, gönüllü dedektiflik yaparak, farklı KDV uygulamaları olup olmadığını yerinde inceledi. Ayaydın, “Deri cüzdanları bazıları aksesuvar kategorisinde değerlendiriyor ve yüzde 18 KDV uyguluyor. Kimisinde de çanta sayılıp yüzde 8 KDV ile satıldığını gördüm” dedi.
Kaynak: Hürriyet Gazetesi 24.02.2010

Kdv oranları

Ayakkabıyı satan mağaza yüzde 18 KDV alarak faturayı kesmişse doğru yapmıştır.Yok eğer KDV yi yüzde 8 yaptık diye kampanya yapıyorlarsa derhal tüketici derneğine başvurulmalıdır.

Yasal Dayanak : 08.03.2006 Tarih ve 26102 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 2006/10138 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Uzun zamandır gündemde olan başta tekstil ürünlerinde olmak üzere KDV oranlarının indirilmesi 08.03.2006 tarih ve 2006/10138 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girdi. Buna göre; 09.03.2006 tarihinden itibaren tekstil ve tekstil ürünleri, deri, ayakkabı, çanta, valiz gibi ürünlerde KDV oranı %8 olarak uygulanacaktır.

Geri