Alevi Kiz ile Sunni Erkek, Seviyoruz Evlenmek istiyoruz.

CevapsizSoruLar

Yeni Üye
Üye
Alevi Kiz ile Sunni Erkek, Seviyoruz Evlenmek istiyoruz.
Iyi GünLer.
Benim derdim büyük. Icimde tutmaktan slklLdim bende buraya paylasmaya karar verdim. Benim bir Sevdigim var, kendisi sunni. Ben de alevi bir Kiz'im. Birbirimizi cok seviyoruz. 1 Seneden beri beraberiz 2,5 senedir de tanisiyoruz. Iliskimiz saygi cercevesinde sevgiyle, son derece güvenle ilerlemekte. Aslinda aramizda pek sorun yok, kendisi dindar bir insan, yani bazi konularda abarttigini düsündügüm Olsa da sürekli ona 'bana sakin baski yapma, sakin kisitlama getirme' dedikce tahrik oluyor ve inadima söyledigi seyler oluyor. Öyle demek istemeden. Bir sekilde hep anlasiyoruz ve ortayi buluyoruz.
Ben aleviyim ama Din'ime cok önem veririm, soranlara ilk önce herseyden önce Elhamdüllillah müslümanim demeyi yeglerim. Ne annem ne de babam bana tek bir tane dua bile ögretmis degiller. Fatiha suresini bile iki yil önce kendim ögrendim. Suanda bildigim dualar var ALLAH'a sükür ögrenmeye de devam ediyorum ve edecegim. Ailede tek oruc tutanim (Bu kisiyi tanimadan öncede tek bir birey olarak ailede oruc tutardim, yani onunla kattiyen ilgisi yok), namaz deseniz kilmak tek hayalim, yakindir. Cünkü bana göre bu farzLar müslümanin yapmasi gereken farzlardir. Yani aleviler yapmaz diye birsey yok, benim görüsüm cok farkli ailemden. Dolayisiyla dindar bir insanla beraber olup evlenmek te isterim. Bana hic bir zarari dokunacagini düsünmüyorum, bilakis Cennet'e kendimi daha yakin hissederim diye düsünüyorum.
Hersey ho$ ve güzeL. Ancak Benim bir teyzem var, a$iri komunist ve sosyalist bir insan, 2001 yilina kadar da ALLAH'a karsi inanci yoktu. Bir olaydan ötürü inanmaya basladi. Inaniyor kendi deyimiyle ancak hani oruc tutmaz, ramazan ayinda icki ictigide olur. Beni ilgilendirmez, yadirgama hakkim yok. Allah ile kendisi arasinda.
Ve Sevdigim insani ilk onunla tanistirmistim, Yurt disinda yasiyorum, sevdigim ise türkiye de. Türkiyede benimle bulusabilmek icin mecburen tanistirdim onlari. Hemen fethullahci yapti cocugu, tabi yüzüne söylemedi bana özel olarak dedi, bunla imkansiz olmaz. Dindar ya bide. Ailesi kapali. Üstelik elbistanli yani bagnaz bilinen bir yerden geliyor.
Ancak benimle denize girdi, kapanmak istememi kabul ediyor. Son derece dürüst bir insan evlilikten sonra sürekli namaz kilmak istedigini falan söylüyor, beni kandiradabilir hersey istedigin gibi olacak ta diyebilir, ama beni üzecegini bildigi seyler dahi olsa cekinmeden söyler. Dürüstlügünü bozmaz. Bunlar benimde hosuma gider kilsin namazini, bazi konularda ben itaatkar olayim. Ne var ki bunda?
Ha ailesinden yana slklnti yasamami istemediginden ötürü ailelerden uzak yasamayi istiyor. Mutlu olalim diye, kimse müdahele edemesin diye. Ancak öyle birsey geldi ki basima. Ailemi zaten zar zor ikna edebilecektim. Simdi tam imkansiz oldu.
Msn'de, ßen, erkek arkadasim ve benim bir kiz arkadasim bu konulari tartismistik, ben orda erkek arkadasimin söyleyipte (Bir cogu inat dogruLtusunda söylenmis seyler)isime gelmeye hersey yani aramizdaki sorun saydigimiz hersey döküldü o yazismada, hatta Sevdigim Adam teyzem icin cöpcatan falan gibi hitapLarda buLunmustu, cünkü teyzem bizi ayirmak icin sürekli baskalarini karsima cikariyor beni ondan sogutmaya calisiyordu, dolayisiyla erkek arkadasimda bundan dolmus.
Ve iste babamin karsisina nasil cikmayi düsünüyorsun falan diye soru sormustu, malum kapali aile, kapanmak zorunda degilim ama en azindan ailesine ziyarete giderken ona göre giyinmem dogal degilmi? Sevdigim rahat etmesi acisindan, kendim rahat etmem acisindan.
Ve bilin ki ne oLdu? ANNEM Tüüüm bu yazsmalari bilgisayarimda acik unutmusum Msn penceresini, hepsini Okumus. Tahmin edersiniz ki imkansiz olan ask iyice imkansiz oLdu. Annem bu yazismayi tüm sülaleye gönderdi. Herkes bana tepkiLi. Böyle birine kiz mi verecegiz, senin üzerinde bu denli baski kuracak, giyimine kusamina karisacak, kadini kücük görecek. Asla bizi silersin hepimizi dendi.
Ne yapacagimi sasirdim. Ben sevdigime son derece güveniyorum, birbirimize oLan askimiz hic bir sekilde basit de degil. Bir kac gün evvel Teyzem telefon acti ona, ve demedigini birakmadi, 2 yüzlü dedi, biraz küfüre kacan tabirLerde bulundugu da oldu, üstüne üstelik Ne annesi ne babasi kimse hic birimiz SENI ISTEMIYORUZ. dedi.
Buna ragmen o benim yanimda ve mücadele etmeye calisiyoruz. Annem 20 gün sonra türkiyeye ucacak Ankara'ya. ve Benim Sevdigim Ankara'ya 500 km uzak bir yerde üniversite okuyor ve vize dönemi olucak, buna ragmen kalkip Ankaraya gidip delikanli gibi Annemin karsisina cikip konusacak. Annem ise cok kararli nasil bir tepki verecegini biLmiyorum. Hani yumusasa bile mahalle baskisi var teyzem var komunistler var bir cesit insan var etrafimizda buna karsi gelen.
Ne yapacagimi inanin ki bilmiyorum? Eger aileler hepten karsi cikarsa yani bu karari sürdürürse. Ondan vazgecmeyi düsünemiyorum. Cok Seviyoruz birbirimizi. Sizde görüyorsunuz, Ne mücadele icine girdigimizi. Yani Rizasiz evlenmek zorunda birakirlarsa bizi bu ne derece dogru olur ki? Artik hic birsey yapasim gelmiyor icimden bu konular yüzünden.
Yasama sevincim yok oldu gitti bir anda.. Psikolojim bozuldu. Hic sans verilmiyor bize. Yok efendim kadin erkek esitmis, seni ezerlermis, bilmemneymis, ya beni ezmeleri icin bir sebep var mi? Yani ben en azindan görüs acisindan ayni görüse sahibim sevdigim adamla. Bazi farkliliklar olsada ona uyabilirim ne var bunda, buda insani mutlu edebilir yeter ki insan mutlu olmayi bilsin. Öyle degiL mi?
2 ara 1 derede kaLdim. Hadi biraz rahatlatin icimi ya :)

Elimizden gelen herseyi yaptiktan sonra hala kabul etmeseler, ben sevdigimi birakamam ki sonuna kadar sahip cikarim. Aile izin vermeden evlenirim gerekiyorsa, cünkü sunduklari sebepLer benim icin evlenmeme engeL olacak sebepLer degiL.

Lütfen yardiiim...

Merhabalar Cevapsız Sorular,

Öncelikle selam ve hörmet ile size hoş geldiniz demek istiyorum. Gördüğüm kadarı ile aslında siz sorunuzun cevabını zaten bulmuşsunuz. Şöyle bir hikaye anlatayım size isim vermeden. X bir alevi ailesi karşısında bulunan komşusu Y bir ailenin kızını istemeye geldiklerinde, adamın sünni olduğunu söylerler ve komşularına baskı yaparak bu olaydan vaz geçirtirler. Neyse efendim bunlarda bir şekilde sevdikleri halde evlenemezler. Aradan zaman geçer kızı alevi başka biri ister ve evlendirirler.

Şimdi bu hikayenin sonucunda, alevi başka birisiyle evlenen alevi kızın içinde büyük yaradır bu. Hep konuşuruz, Allah kahretsin babamı babamları diye başlar cümlelerine. Haa bu arada, o baskıyı yapıpta komşu kızını evlendirmeyen zat-ı muhterem, kızını durumu kötü olmasın aman iyi yerde olsun diye, sünni ve askeriyeden bi vatantaşa verdi :D:D Buyur perhize bak buyur lahana turşusuna bak.

Sevdiğin adama git güzel kardeşim, sebep ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun... Kalbinin sesini dinle sen. Geçim sağlayacak ve bir yastıkta yaşlanacak yaşayacak olan sensin. Bu senin hayatın. Koministlik vs hepsi geride kaldı... Emin ol geride kaldılar, hala bunlara takılıp kalanlar kalın kafalılardan başka bişey değiller. Artık devir ekmek devri. Bıraksınlar artık bu Alevi- Sünni meselelerini bıraksınlar !

Mutluğuna gölge düşürecek herkesi karşına alman ve ömrün boyunca mutlu olmanı diliyorum.

Sevgiler.

Merhabalar Cevapsız Sorular,

Öncelikle selam ve hörmet ile size hoş geldiniz demek istiyorum. Gördüğüm kadarı ile aslında siz sorunuzun cevabını zaten bulmuşsunuz. Şöyle bir hikaye anlatayım size isim vermeden. X bir alevi ailesi karşısında bulunan komşusu Y bir ailenin kızını istemeye geldiklerinde, adamın sünni olduğunu söylerler ve komşularına baskı yaparak bu olaydan vaz geçirtirler. Neyse efendim bunlarda bir şekilde sevdikleri halde evlenemezler. Aradan zaman geçer kızı alevi başka biri ister ve evlendirirler.

Şimdi bu hikayenin sonucunda, alevi başka birisiyle evlenen alevi kızın içinde büyük yaradır bu. Hep konuşuruz, Allah kahretsin babamı babamları diye başlar cümlelerine. Haa bu arada, o baskıyı yapıpta komşu kızını evlendirmeyen zat-ı muhterem, kızını durumu kötü olmasın aman iyi yerde olsun diye, sünni ve askeriyeden bi vatantaşa verdi :D:D Buyur perhize bak buyur lahana turşusuna bak.

Sevdiğin adama git güzel kardeşim, sebep ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun... Kalbinin sesini dinle sen. Geçim sağlayacak ve bir yastıkta yaşlanacak yaşayacak olan sensin. Bu senin hayatın. Koministlik vs hepsi geride kaldı... Emin ol geride kaldılar, hala bunlara takılıp kalanlar kalın kafalılardan başka bişey değiller. Artık devir ekmek devri. Bıraksınlar artık bu Alevi- Sünni meselelerini bıraksınlar !

Mutluğuna gölge düşürecek herkesi karşına alman ve ömrün boyunca mutlu olmanı diliyorum.

Sevgiler.

Ilk önce verdigin cevap icin cok tesekkür ederim, Bu arada buLundugun yer'in MERSIN oldugunu görünce farkli bi sevinc kapLadi icimi :) Bende mersinLiyim. Su bahsettigim aramizi acmak icin eLinden geLeni yapan teyzemde Mersin'de yasiyor. Ögretmen. Herneyse, Dedigin gibi düsünüyorum bende.

Her daim dua ediyorum. Suanda zaten bundan baska yapabilecegim birsey yok. Ailemin yumusamasi gercekten söz konusu degil suanda. Cünkü yazismalar var ortada ailemin hosnut olmadigi, ve annemin okuyupta teyzelerime kuzenlerime okuttugu. Anlayacagin inanilmaz bir mahalle baskisi var suanda beynimi yediler bitirdiler. Bizi silersin, hepimizi karsina alirsin deniyor. Iste bakalim tek umudum Sevdigimin annem 20 gün sonra türkiyeye geldiginde karsina cikip konusmasi. Oda oLmazsa artik bende bilmiyorum. Malum teyzem, kuzenim cok dindar degiller, feministler, komunistler, annemide baya bi etkiliyorlar, annemde biraz onlar gibi, birazdan fazla diyebilirim artik. O yüzden cok zor görünüyor ama belki Sevdigim ikna eder onu, edemesede benim icin ettigi mücadeLe cok sey ifade ediyor benim icin, kalkip sinav döneminde 500 km yol gidip Annemle sonuc ne olacagini bilmeden cesaret edip konusmaya gidiyor. Ben böyle bir adamimi birakayim yav. Elimizden gelen herseyi yapiyoruz ama oLmazsa da dini yönünden günah OLmadigini biLsem kar$ima alacam ailemi ve basacam nikahi. Tek korkum, hakkimizi helal etmeyiz demeleri..

Anne baba olarak hakları elbetteki vardır, elbetteki onların dediğinede biraz bakmak gerekiyor. Ama sonuçta senin mutluluğunla ilgili bur durum söz konusu. Eskiler hep, kızım seni çöpçü bile istese veririm derlerdi. Ama verme geldiklerinde malesef işin boyutu değişiyor.

Size şunu söylemek istiyorum. Siz böyle iki arada bir derede net bir duruş sergilemezseniz, üzerinize her zaman geleceklerdir. Net duruş sergileyin birazda gerirse olayı abartın. Kararlı olduğunuzu gördüklerinde değişeceklerdir diye düşünüyorum.

Sevgiler.

Neden sevenlere karışırlar engel olurlar anlamış değilim! Ya hepimiz müslümanız alevisi sunnisi.
Seni çok iyi anlıyorum canım... 2arada kalmak ne zor bir durumdur biliyorum. Bi arkana yaslanıp ohh çekememek diken üzerinde durmak.. Herkesin dini kendinedir.. Eğer kaderinizi Allah'ım birbirinize yazmışsa hiç bir kul sizi ayıramaz. Son dakkaya kadar orta yolu bulmaya çalışıyorsunuz çalışında elinizden gelen tüm herşeyi yapın ... gerisi onlara kalmış. belki bir gün dank eder.!
Anne-babalarımıza saygımz sonsuzdur elbetteki hakları var üzerlerimizde ama saygıları olmaları lazım sevgiye sevdiğin adama... İnşallah bir orta yol bulursunuz... Ayrıca korkunu yenmelisin bi dini yönden araştır ailenin gönlü olsun diye uğraştığın halde gönül rızalarının olmadığı halde evlenmek istedğini sevdiğin adamla bakalım dini yönden bu nasıl olur??? Asıl sevenleri ayırmak günah değil midir???
Allah yardımcın olsun...

Anne baba olarak hakları elbetteki vardır, elbetteki onların dediğinede biraz bakmak gerekiyor. Ama sonuçta senin mutluluğunla ilgili bur durum söz konusu. Eskiler hep, kızım seni çöpçü bile istese veririm derlerdi. Ama verme geldiklerinde malesef işin boyutu değişiyor.

Size şunu söylemek istiyorum. Siz böyle iki arada bir derede net bir duruş sergilemezseniz, üzerinize her zaman geleceklerdir. Net duruş sergileyin birazda gerirse olayı abartın. Kararlı olduğunuzu gördüklerinde değişeceklerdir diye düşünüyorum.

Sevgiler.

Beni kendi halime birakti bi süre, bakti ki kendiligimden ayrilmiyorum baska seylere bas vurdu iste yukarda yazdigim gibi misal. Kararliyim ben bunu aslinda biliyordur, vazgececegimi umuyor sadece. Benim annem sinirli bi insan, yani tersine gittigim an kiyametleri kopartiyor, babami isin icine sokacagina tehdit ediyor. Malesef böyle bir yapisi var. Anlayacagin onunla inatlasmaya gelemez, bi kac defa dedim seviyorum istiyorum bitti falan bas kaLdirmistim bana demedigini birakmadi yani onunla laf yarisinada, giremezsin baska birseyede fena inatci ve ne kadar zittina gidersen o kadar zit oluyor bas edemez biri oLuyor. Hersey cok cok daha kötü haL aLir o zaman. Bakalim simdilik türkiyeye annemin gidip Sevdigimin de onunLa konusmasini bekLeyecem umarim bir ise yarar :)..

Neden sevenlere karışırlar engel olurlar anlamış değilim! Ya hepimiz müslümanız alevisi sunnisi.
Seni çok iyi anlıyorum canım... 2arada kalmak ne zor bir durumdur biliyorum. Bi arkana yaslanıp ohh çekememek diken üzerinde durmak.. Herkesin dini kendinedir.. Eğer kaderinizi Allah'ım birbirinize yazmışsa hiç bir kul sizi ayıramaz. Son dakkaya kadar orta yolu bulmaya çalışıyorsunuz çalışında elinizden gelen tüm herşeyi yapın ... gerisi onlara kalmış. belki bir gün dank eder.!
Anne-babalarımıza saygımz sonsuzdur elbetteki hakları var üzerlerimizde ama saygıları olmaları lazım sevgiye sevdiğin adama... İnşallah bir orta yol bulursunuz... Ayrıca korkunu yenmelisin bi dini yönden araştır ailenin gönlü olsun diye uğraştığın halde gönül rızalarının olmadığı halde evlenmek istedğini sevdiğin adamla bakalım dini yönden bu nasıl olur??? Asıl sevenleri ayırmak günah değil midir???
Allah yardımcın olsun...

Cok zor bir durum, psikoLojim bozuldu. Arastirmistim dini yönünü de, bir yerde bir yazi buLmustum. Yaziyordu ki.. Eger aile hani dine yönelik degisecem, dine daha cok baglanicam, korkusuyla evlendirmeye karsi ise hakLarini helal etmeseler de bu gecerli oLmazmis, ama tabiki riza da önemliymis yani bunuda her sitede yaziyorlar. Ama ne yapayim ki ? Baska care kalmayinca? Ayrilip hep yarim kaLan bir aski icimde yara olarak birakayim mi. Bu deneyimi yapmak istiyorum, yarim kaLmasindan cok daha iyi olacagini biLiorum. Benim kararim.. Ben bunu istiyorum, dolayisiyla tüm sorumLuLuk ta bana ait. Yani ben suan Sevdigimle evlenmesem bile yine dindar biri ile evlenmek istiyorum öyle yada böyle degisen birsey oLmayacak yani, cünkü benim Sevdigim, evlenecek Adamin ALLAH korkusu olsun istiyorum, Ibadetlere önem versin istiyorum, ki öyle bir Adamdan hic bir zaman zarar geLmeyecegini düsünüyorum.
AMIN Tesekkürler, ALLAH hepimizin yardimcisi oLsun her konuda insaALLAH.

mrb canim..
durumun gercekten cok zor ama imkansiz degil.. sen hersey gönül rizasiyla olsun istiyosun haklisin olsa cok güzel olur ama sadmin e katiliyorum yasayacak olan sensin ve bunlar ailelerin düsündügü kadarda basit ve vagecilir seyler degil.. sevgine sahip cikman en mantiklisi egerki onlar herseye ragmen razi olmalarsa bu onlarin hatasi olacak senin degil.. yani insanin irk ayrimi senden degerli ise bunun icin senden vazgecebiliyorlarsa zaten senin yolun belli.. kimse icin hayatindan ödün verme.. bu ailen olsa bile.. ve inaniyorum egerki sen mutlu olursan hersey zamanla düzelecektirde.. sen eksilerini ve artilarini karsilastirip ona göre mutlu olacagin yolda ilerle.. ama bunu icinde bu nolur bu neder sakin takilma.. yolun acik allah yardimcin olsun...

zor bi durum

merhaba arkadaşım.bende alevi kızıyım.durumunu anlıyorum haklısında.seviyorsun ve mutlu olmak istiyorsn.bende sünni yada başka bir mezhepten biriyle evliliğe karşı değilim.zamanımızda insanlar belli oranda aradaki uçurumu zaltmayı başardılar.ama önemli bir konu var .şüphesiz hepimiz müslümanız ve biriz.allah inancımız aynı.ama inancımızı yaşama ve ortaya koyma tarzımız farklı.sana söylemek istediğim farkında olmadığın şey,aşırı dindar bir insanla uyumun ne kadar yada nereye kadar olacaktır.sevgi çok şeyi halleder.çözüme ulaştırır ama aynı zamanda bazı gerçekleri görmeni engeller.kısa bir süre sonra gözüne yavaş yavaş görünmeye başlar.eger bu işe girişeceksen mantığınıda kullan.ailendeki konumundan çok farklı bir yerde olacaksın.orda sağlam durabileceğineive mutlu olabileceğine inanıyorsan hiç tereddüt etme.umarım kararından pişmanlık duymazsın.allah tan bunu diliyorum

merhaba arkadaşım.bende alevi kızıyım.durumunu anlıyorum haklısında.seviyorsun ve mutlu olmak istiyorsn.bende sünni yada başka bir mezhepten biriyle evliliğe karşı değilim.zamanımızda insanlar belli oranda aradaki uçurumu zaltmayı başardılar.ama önemli bir konu var .şüphesiz hepimiz müslümanız ve biriz.allah inancımız aynı.ama inancımızı yaşama ve ortaya koyma tarzımız farklı.sana söylemek istediğim farkında olmadığın şey,aşırı dindar bir insanla uyumun ne kadar yada nereye kadar olacaktır.sevgi çok şeyi halleder.çözüme ulaştırır ama aynı zamanda bazı gerçekleri görmeni engeller.kısa bir süre sonra gözüne yavaş yavaş görünmeye başlar.eger bu işe girişeceksen mantığınıda kullan.ailendeki konumundan çok farklı bir yerde olacaksın.orda sağlam durabileceğineive mutlu olabileceğine inanıyorsan hiç tereddüt etme.umarım kararından pişmanlık duymazsın.allah tan bunu diliyorum

Merhaba Dostum. Önerilerin icin tesekkür ederim. Ancak bizim ailemizin Cem evine gittiginide görmedim, inancimizi yasama ve ortaya koyma tarzimiz farkli dan dolayi yola ciktim. Bana göre ortaya koyma tarzimiz ayni olmali yani söyle diyeyim, ben namaz kilacam, oruc tutuyorum, zekat vericem, mekke ye gitmeye niyetim var ALLAH kabul ederse. Elhamdülillah müslümanim cok sükür. Yani bunLari aynen bu sekilde her müslüman gibi yerine getirmeye niyetliyim cünkü bana göre alevisi, sunnisi den ziyade müslümanlik var. Yani KUR'AN in tüm müslümanlara farz kiLdigi seyler. Özellikle bu 5 farz i her müsLümanin yerine getirmesi gerekir diye düsünüyorum. Cevremde Ramazan ayinda icki iceni biLe gördüm, Aile iceresinde ateist olani gördüm, ßas örtülülere karsi olan bir cogunu gördüm.. Bir insanin Ateist olmasi, veya fazLa inanci olmamasi, ALLAH korkusu tasimamasi, beni Dindar bir insandan cok cok daha cok korkutur. Dindar olacaksa da Adam gibi olmali, öyle karisini dövüp, kahvelerde sürtmemeLi afedersin. EdepLi oLmaLi, evine bagli, saygiLi, efendi oLmaLi. Din'de zorLa birseyLer dayatiLarak yapiLmasi dogru degiLdir. Yani bi ise yaramaz. Icten gelmesi gerek, Karsidaki bunu kabuL ederse sorun yok.

Geri