Alzheimer Hastalığı Nedir?

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici

Halk arasında yaygın olarak “bunama” diye adlandırılan demans bir beyin hastalığıdır. Alzheimer Hastalığı en sık görülen demans tipidir. Genellikle 60 yaşından sonra görülür ve unutkanlık ile başlayarak zamanla hastaların günlük aktivitelerini bile sürdürmelerine engel olacak kadar ağırlaşır.
Nedenleri nelerdir?
Alzheimer Hastalığının nedenleri hala tam olarak bilinmemektedir. Birden çok faktörün hastalığa yol açtığı düşünülmektedir. Genç yaşlarda başlayan ailevi olgularda genetik sorumluluk açıktır. Ancak 60 yaşından sonra başlayan formlar tek bir nedene bağlanamayacak kadar çeşitlilik göstermektedir. Bazı genlerin koruyucu etkisi olduğu bazılarının ise hastalık riskini arttırdığı bilinmektedir.
Riski arttıran diğer faktörler arasında ileri yaş (her ileri beş yaş grubunda hastalık iki misli daha fazla görülür), ailede Alzheimer hastalığının görülmesi (ne oranda etkili olduğu kesin bilinmemektedir) sayılabilir.
Klinik belirtileri nelerdir?
Alzheimer Hastalığı yavaş başlar, başlangıç belirtisi unutkanlıktır. Hastalar olayları, isimleri hatırlayamadıklarını farkederler. Hastaların unutkanlıkları yakınlarının da dikkatini çeker. Daha sonraları basit hesapları yapmada, okumada, yazmada zorluk çekmeye başlarlar. Başlangıç dönemindeki unutkanlıklar çok ciddiye alınmazken, bu dönemde hasta ve yakınları tıbbi çare aramaya başlarlar.
Tanı nasıl konulur?
Alzheimer belirtileri ile başvuran hastalara yapılacak radyolojik ve laboratuvar incelemeleri sonrası uygulanacak tanı kriterleri ile Alzheimer Teşhisi % 90 doğruluk ile konulabilmektedir.
Tedavisi var mı?
Hastalığın erken döneminde tedaviye başlamak çok önemlidir. Tedavi ile bazı yakınmalarda iyileşme ve hastalığın ilerlemesinde geciktirme sağlanabilir.

özellikle bol havuç tüketmeleri gerekir...
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Psikiyatri 0
Uzman SühaN Psikiyatri 0
T Psikiyatri 0
T Psikiyatri 0
ASİMELEK Psikiyatri 0
ASİMELEK Psikiyatri 0
ASİMELEK Psikiyatri 0
*MeleK* Psikiyatri 0

Benzer Konular


Üst