ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:
-Baba çocuğunun doğumuna sevinmelidir. Resul-i Ekrem (S.A.V) "Çocuk dünyada sevinç rur, ahirette nurdur" diye buyurmuştur.

-Kız çocuğu olursa daha çok sevinip, onlara iyi davranmalıdır. Zira evladın hayırlısı kız olmaktır. ( ama bu erkek çocukların hayırsız olduğu anlamına gelmemektedir )"Resul-i Ekrem (S.A.V) Kadının bereketlisi kız doğurmakla başlayanıdır. Zira ben Allahü tealadan ağırlığı ve zahmeti olmıyan evlat istedim, bana kız çocukları verdi." diye buyurmuştur.

-Çocuğuna güzel isim vermelidir.

-On yaşına kadar oğlunu sünnet ettirmelidir.

-Oğlu yahut kızı altı yaşına gelince onlara Kur'an, farz ve dinin edeplerini öğretmeye başlamalıdır.

-Oğluna iyi bir sanat (meslek) öğretmelidir. Bir Hadis-i şerifde: "Sanat fakirlikten emniyettir." diye buyrulmuştur.

-Kızına yemek pişirmek, dikiş dikmek gibi işler öğretmelidir.

-Bütün çocuklarını süsleme, giydirme, yedirme ve hediye vermede bir tutmalıdır.

-Çocuklarına karşı çok merhametli davranmalıdır.

-Onlarla oynayıp güler yüzle konuşmalıdır.

-Onlara beddua etmeyip, hayır dua etmelidir. Çünkü beddua fakirliğin sebeblerindendir. Bazen kabul olur ve onlara zarar verir.

-On yaşına gelen çocuklarını, erkek veya kız diye ayırıp, başka yataklarda yatırmalı, odalarını ayırmalıdır.

-Evlilik çağına gelmiş çocuklarını, rızaları ile evlendirmelidir.

-Çocuğunun yapamıyacağı işi ve hizmeti onlara emretmemelidir.

-Yanında olan çocuklarına kendi yediğinden yedirmeli, giydiğinden giydirmelidir.

-Hiç kimsenin evladı için kötü düşünmemeli ki, onun zararı kendi çocuğuna dönmesin.

Geri