Anadolu Kavağı'nı Tanıyalım

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
Anadolu Kavağı'nı Tanıyalım
anadolu kavağına nasıl gidilir anadolu kavağı ulaşım anadolu kavağı nerede Sizler biliyormuydunuz melekler?
Benim çok sevdiğim bu eşsiz yere götürmeye karar verdim.Evet melekler,sizin yazın kesinlikle buraya gitmeniz gerekiyor.Anadolu Kavağı-Yoros Kalesi maalesef üzülerek söylemek istiyorum ki kazı çalışmalarından dolayı kale kapalı bir bölümünü gezebiliyorsunuz.Ama üzülmeyin manzara her yerden güzel burada! Beykoz'un gözde mekanlarından birisi olan Anadolu Kavağında tarihi bir yapı Yoros Kalesi bulunuyor.Anadolu Kavağına gelmek istiyorsanız benden dinleyin geldiğinizde pişman olmayacaksınız,hatta Beykoz'a yakın bir ilçede oturan varsa her hafta sonu Yoros kaleye gelmeyi kendine adet edinsin spor yapıp dinlenmiş olur buyrun arkadaşlar benden Anadolu Kavağı tanıtımı;
yoros-kalesi-2ba.jpg

Şimdi sizlere İstanbul'da eşsiz bir yeri anlatacağım.Kışın gitmenizi isterim lakin özel arabanız varsa,eğer yoksa bayır çıkıp soğukta rüzgar yiyip üşümenizi istemem.İstanbul'un bir ucunda,deniz manzaralı,doğayla iç içe,sessiz,sakin,hayallerinize rahatça dalacağınız bir yeri tanıtıyorum.Burası özellikle yazın cıvıl cıvıl.Her mevsim ayrı bir havası var.Bir gün kendinizi oraya atın isterim.Ama dediğim gibi mevsim ya ilkbahar, ya da yaz olsun.Yoksa kışın donarsınız! Çam yeşiliyle likör yeşilinin yapraklara can verdiği bu yer,küçük olmasına rağmen bir çok insanı kendisine çekiyor.İnsan dışında hayvanlarıda var buranın.Kazları bir yana,hindileri bir yana, ha birde koyunları kuzuları var.Burada yaşayan halkın bir kısmı bu hayvanlara bakıyor.Hatta çoğu balıkçılıkla geçiniyor diyebilirim.Oturanların çoğu farklı illerden göçebe gelmiş olsalarda oranın yerlisi olmuşlar artık!
Benimde bir çok anımın geçtiği bu yer,üzüntümü,neşemi,ağlamamı,gülmemi kısacı tüm duygularımı görmüş şahit olmuştur.Oraya ilk kez küçükken ailecek gitmiştik.Hayal mayal hatırlıyordum aradan kaç sene geçti ve tekrar bir gün çok değerli bir insanla oraya gittim.Adeta sessizliğine manzarasına hayran kaldım ve sürekli oraya gidip abur cuburları alıp kalenin bir köşesine çıkıp oturmayı adet edindim.Burası benim için spor salonuydu aslında.O kaleye çıkan bayırı tırmanmak arkadaşlar inanın beni nasıl yoruyordu.Selülitten nasılmı kurtuldum? işte cevabı orada gizli.Tabii oraya gitmeye gitmeye her insanda olduğu gibi bende de çoğalmaya başladı kahrolası selülit.Dipnot olarak ekliyorum, selülit tedavisi için Anadolu Kavağı!!
Anadolu Kavağı İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan küçük bir köy.Buraya Sarıyer'den gelen vapur ile ulaşabilirsiniz.Onun dışında Kavacıktan kalkan 15A otobüsü ile son durak olan Anadolu Kavağına gelir,Benim kahkahalarımın yankılandığı avaz avaz konuşurken yankı yaparak çevredekilerin dikkatini çekmeme sebep olan Yoros Kalesinin duvarlarına ulabilirsiniz.Unutmayın duraktan ineceksiniz sonra tıngır mıngır bayır tırmanıp Kaleye geleceksiniz.Karnınız acıkırsa hiç dert etmeyin burada balık lokantaları dışında fast food yapan yerler de var.Gelince bol bol fotoğraf çekineceksiniz onuda biliyorum bu yüzden gelmeden 1 gün önce fotoğraf makinanızın bataryasını şarja sokun.Biliyorum okurken çok merak ettiniz burayı ama dediğim gibi gelin, bir daha gelmek isteyeceksiniz...

Son düzenleme:
Geri