Anason çayının faydaları oldukça çok

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Anason çayının faydaları oldukça çok
bebeklerde anason çayının faydaları anason çayının bebeklere faydaları bebeklerde
anason çayı, faydaları, nasıl yapılır, bebek, bebeklere faydaları, süt yaparmı, uyku yaparmı, bebekler için

Bizim ailede anason çayını, bebeklerde uyku ve gaz giderici oalrak kullanıyorlar ve ayrıca anasonun süt yaptığını da söylüyorlar:) Ben değil aile büyüklerimiz bunları yapıyor ve söylüyor, zira benim izlenimlerim onların doğru olduğundan yanadır Melek'lerim:D:D

84d9c43419f9d5.jpg

Latince adı Pimpinella anisum olan anason bitkisi kökeni tam olarak bilinmese de anavatanının doğu akdeniz olduğu düşünülmektedir. Anason bitkisinin kullanılan kısmı tohumlarıdır. Birçok ülkede kültürü yapılır. İspanya Türkiye Balkanlar en çok anason üretimi yapan ülkelerdir.

Ülkemizde Antalya, Balıkesir, Aydın Burdur, İzmir de yetiştirilmektedir.

Anasonun kokusu içinde yeralan anethol adı verilen yağdan kaynaklanır.

Ülkemizde 20′nin üzerinde Pimpinella türü yabani şekilde yetişmektedir.
Anason Faydaları Nelerdir?

İştah açmak için anason kullanılabilir.

Spazm çözücü etkisi anason yararları arasındadır.

Anason kullanımı hazmı kolaylaştırır. Mide şişkinliğine karşı frenk kimyonu rezene anason karışımı kullanılması daha etkili olur.

Mideyi güçlendirir

Balgamlı öksürükte kullanılabilir. Öksürüğü yatıştırır.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu anasonun balgamlı öksürük ve hazımsızlıkta kullanımına onay vermiştir.

Göğüs yumuşatıcı özelliktedir.

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için yardımcı olabilir.

Ağız kokusu için kullanımı bir diğer anason faydası olarak belirtilebilir. Bir kahve kaşığı kadar anason meyvesı ezilerek çiğnenir . Anason meyvası ezildikten sonra hemen kullanılmalıdır.

Anasonun süt artırıcı etkisi de bulunur.

Anason nasıl kullanılır ?

Anason çayı: 2 çay kaşığı hafifçe ezilmiş anason 1 bardak kaynamış suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2-3 bardak içilebilir.

Belirtilen miktarlarda kullanılmasının yan etkileri yoktur.

Anetol allerjisi durumunda alınmamalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde anason çayı önerilen ölçülerde kullanılabilmekle beraber esansiyel yağ kullanılmamalıdır.

Vallahi ben bu yaşıma kadar bu anosonu ne duymuştum nede görmüştüm. Dün sabah pastaneden bir galete aldım ufak ufak bir hevesle geldim iş yerine oturdum çayımıdaaldım sözde keyif yapıcam galete ve çayla... Bir ısırdım ıyy bu ne öğğ rakı gibi bir tat .. hemen gittim üst katta ki alacarte mutfaga dedim aşçılara abi bu ne böyle ne var bunun içinde rakımı?
adam dedi anason ... ama gercekten iğrenç bir tadı vardı. Tabi sağlığa yararları oldukca fazlamış saydı durdu ama kim düşünüyor ki o an o sağlığı ..
Ama dminim çok kötü bir tadı vardı ya :(

Geri