Anıtkabirle İlgili İlginç Bir Bilgi !

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Anıtkabirle İlgili İlginç Bir Bilgi !
Bu konu; anıtkabirin sırları hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, Atatürk 'ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir gizemli ve heybetli görünüşüyle hepimizin ilgisini çekiyor. Zaman zaman Atatürk 'le ilgili bilmediğimiz gerçekleri de öğrendiğimiz devlet sırlarından daha kimbilir ne kadarı arşivlerde gizli. Bakın bir enteresan bilgi daha gün ışığına çıktı. Doğru mudur bilinmez ama eğer peşinden gidilirse merak edilen sorular cevabını yavaş yavaş bulacaktır diye düşünüyorum. İşte o ilginç bilgi..

ataturk-24e.jpg

Anıtkabir’in kitabelerinin yazımında görev yapan ressam-hattat Etem Çalışkan, Atatürk’ün ölüm tutanağının gümüş muhafaza içerisinde kabre gömüldüğünü öne sürdü.İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi merhum Prof. Dr. Emin Barın ile Anıtkabir'in kitabelerini yazan ressam-hattat Etem Çalışkan, 59 yıl önce deri üzerine yazılan Atatürk'ün ölüm tutanağının gümüş muhafazada Büyük Önder'in kabrine gömüldüğünü belirtti.

Öğrencilere, sanatı, anıları ve hayata bakış açısı üzerinde sunumlar yapan ve Anıtkabir ile ilgili hayatının en önemli dönemini anlatan Çalışkan, kendi el yazısıyla Atatürk portrelerinin üzerine, Atatürk'ün sözlerini yazıp imzasını da atarak eğitim kurumlarına hediye etti.

Geri