Antibiyotik adet gecikmesi yaparmı ?

Uzman SühaN

Administrator
Antibiyotik adet gecikmesi yaparmı ?
ANTİBİYOTİK ADET GECİKMESİ YAPAR MI ADETİ GECİKTİRİRMİ?

Antibiyotik, çoğumuz bir hastalıktan dolayı antibiyotik kullanmışızdır. Antibiyotiklerin faydası kadar yan ekileri de mevcuttur. Doktorlar kadınlar için çeşitli hastalıkları, çoğunlukla enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler önermektedir. Antibiyotik kullanımı adet düzenini etkileyebilmektedir. Genellikle antibiyotik kullanan bir çok kadın adet gecikmesi yaşamaktadır. Ve bize bununla ilgili sıklıkla sorular gelmektedir. Makalemizin devamın da antibiyotik kullanımının adet düzeni üzerindeki etkilerine değinicez.

Antibiyotik adet gecikmesi yaparmı.jpg

İdrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı maya enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Antibiyotikler, insan koryonik gonadotropin hormonu ( hCG ) salgılayan vücudunuzun mekanizmasına müdahale edebilir ve döneminizi erteleyebilir . İlk olarak, çoğu antibiyotik östrojen (ve progesteron) metabolize edildiği yerde karaciğer tarafından metabolize edilir. Antibiyotikler mevcut olduğunda, östrojen metabolize olma hızını değiştirebilir ve kan akışında mevcut östrojeni azaltabilir. Östrojenin azalması döngüde düzensizlik yapabilir.

Antibiyotikler iki yönüyle östrojen metabolizmasını etkileyebilir. Çoğu antibiyotik karaciğerde metabolize olur ve bunların varlığı östrojen metabolizma hızını (ve progesteron) etkileyebilir. Bu, kandaki mevcut östrojen arzını değiştirebilir ve döngünün usulsüzlüğüne neden olabilir.

Antibiyotik kullandım ne zaman adet olurum ?

Antibiyotik kullananlarda adet gecikmesi genellik 1 hafta olmaktadır. Tabi bu duruma streste eklendiği zaman gecikme daha uzun sürebilmeketdir. Antibiyotik kullanımı sonrası adetiniz 1 hafta geciktiyse bir kaç gün içinde mensiniz başlayacaktır. Uzun süren gecikme söz konusu olursa adet söktürücü gerekebilir. Bu yüzden mutlaka hekime görünmenizde fayda var.

Adet başka hangi sebeplerden gecikir ?

Aşırı stresli olanlarda adet gecikmesi sıklıkla görülür. Farklı şehirlere gitme, mevsimlerin değişmesi, hormon bozukluğu, rahimde herhangi bir rahatsızlığın olması , gebelik kullanılan bazı ilaçalr adeti erteleyebilir. Diyet veya egzersiz yaparak çok fazla kilo vermek dönemi erteleyebilir veya hatta durdurabilir. Aslında, anoreksiya nevrozu gibi yeme bozuklukları olan kadınlar bazen menstruasyona son verir. Tiroid beziniz vücut metabolizmasını düzenler. Bir tiroid hormonu dengesizliği (ya hipertiroidizm ya da hipotiroidizm) menstruasyon döngüsünü etkileyebilir ve gecikmiş periyotlara neden olabilir.Çok yoğun bir programa sahip olmak veya bazı aile travmalarına maruz kalmak menstrual döneminizi geciktirebilen yaygın bir sebebtir. Stresin adet döngüsünü değiştirebileceğini ironiktir . Polikistik over sendromu adetinizi geciktirebilir. Bu durum, ovülasyon eksikliği ve düşük östrojen ve progesteron seviyelerine yol açan bir hormon dengesizliği içerir. Diğer semptomlar, gecikmiş periyotlar, olağandışı kıl gelişimi, kilo alımı ve doğurganlık sorunlarını içerir. Doğum kontrol hapı kullandıysanız ve aniden bırakırsanız adet düzeninizde değişim olabilir.

Doğum kontrol hapı kullanıyorum antibiyotik durumu etkilermi ?

Antibiyotikler, oral kontraseptif haplarda östrojen ve progestin düzeylerini de etkileyebilir. Belirli bazı antibiyotikler doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir. Bunların dışında bazı ilaçlarda doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilir.

Doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullanımı sonrası ishal

Antibiyotiklerin bir kısmı ishal ve bulantı yapmaktadır. Antibiyotikle birlikte doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ishal olabilirsiniz ilacığınızın etkinliği düşebilir. Bu yüzden doğum kontrolünüze ek olarak mutlaka prezervatif ekleyin.

Antibiyotikler, üreme sistemindeki birçok enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılabilir, bu nedenle menstruasyon döngüsünde değişikliğe neden olabilirler. Kadınlarda zaman zaman antibiyotik tedavisinde kullanılan bazı şeyler uterin enfeksiyonlar, vajinal enfeksiyon lar ve bazı maya enfeksiyonlarıdır. Adet döngüsünde herhangi bir değişiklik fark ederseniz ve üreme sistemlerinizde enfeksiyonlar varsa, antibiyotik yerine enfeksiyonların yapısına bağlı olarak değişiklikler yaşamanız daha olasıdır.

Menstruasyon döngüsünün antibiyotikten etkilenip etkilenmediğini belirlemek için geçmişte yapılmış bazı araştırmalar olsa da, etkileri tamamen kesin değildir. Antibiyotik kullanan kadınların çoğunun menstrüel siklüslerinde herhangi bir değişiklik olmazken, değişikliğe dikkat edenler de antibiyotiklerden kaynaklandığını varsayarlar. Menstruasyon üzerindeki antibiyotik etkilerinin, ilaçlar yerine çeşitli enfeksiyon türleri ile ilişkili olma olasılığı daha yüksektir, ancak alışılmadık değişiklikler hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bazı antibiyotiklerin vücudunuzdaki menstruasyon döngüsünü etkileyebilecek değişiklikler yapması mümkündür. Çevriminizdeki değişikliklerin çok ciddi ve alışılmadık olduğu durumlarda, bir doktor yardımcı olabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Boğaz enfeksiyonu geçirdiğim dönemde antibiyotik kullanmıştım. 1 hafta kadar kullandım . Regl günüm beklediğim tarihte gerçekleşmedi. Test yaptım negatif çıktı . Gecikmem uzun sürünce doktora gittim .Doktorum herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığımı sordu bende antibiyotik kullandığımı belirttim. Meğerse kullandığım antibiyotik gecikmeye neden olmuş. Tabi her antibiyotik gecikmeye neden olmuyor bunuda belirteyim.

slm adetim 1 haftadır geçiyor test yaptım negatif zaten korunmalı ilişki oldu geçenlerde grip oldum ve dişim şişti antibiyotik kullandım bunla ilgisi varmı

Merhaba, her adet gecikmesi gebelik kaynaklı değildir. Kullanılan bazı ilaçlar, stres,mevsim dönüşleri ,rahim kaynaklı bir sorun ve hormonal problemler gecikmeye neden olabilir. Bazı antibiyotik türleri adet gecikmesi yapmaktadır. Test sonucunuz negatif gebelik söz konusu değil. Muhtemelen gecikmeniz antibiyotik kaynaklı. Bir kaç gün içinde adetiniz gerçekleşmez ise jinekoloğa görünüp muayene olun.

Selamlar,

Antibiyotikler genellikle vücutta bir yerde enfeksiyon olduğunda reçete edilir veya alınır. özellikle bir hafta boyunca penisilin veya amoksisilin gibi antibiyotik kullandıysanız ve döneminiz beklediğiniz tarihte gerçekleşmez ise , problemin kaynağı antibiyotik olabilir. Antibiyotik kullanmanın menstruasyon döngüsünü etkilediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır.Gecikmeli sürelerinin olası nedeni antibiyotiklere değil, kullanıldığı enfeksiyona bağlı olabilir. Fiziksel ve duygusal stres, döneminizi erteleyebilecek yaygın faktörlerdir. Periyodunuzu erteleyebilecek diğer stres faktörleri arasında uyku eksikliği, aşırı egzersiz ve duygusal sıkıntı vardır. Gecikmenizin nedenini hekime danışarak öğrenebilirsiniz.

8 gün önce bademciğim ilthaplandı dr hap verdi anbiyotik bin miligram eşimle bugünlerde ilişkiye girmedim ama adetimde gelmedi haptan dolayımı

Merhaba kullanılan bazı ilaçlar adet dönemin de gecikmeye neden olabilir. Antibiyotiklerin türleri de gecikme yapmaktadır. Pazartesi döngünüz gerçekleşmez ise test yapın ve sonuca göre doktora görünün.

slm 2 hafta önce grip oldum bademciğim şişti doktor antibutik verdi birde bir kaç grip ilacı adetim 4 gündür gelmiyor test yaptım negatif hcg yaptım oda 021 sizce neden adet olmadım hamilelikte yok :(

Antibiyotik adet gecikmesi yaşatabilir ama her kullanan kişi için de bu durum geçerli değildir. Adet gecikmesi sadece kullanılan antibiyotikten kaynaklı da olmayabilir mevsim geçişleri stres psikolojik etkenler gibi durumlar da adet gecikmesine neden olmuş olabilir.

Merhaba. Yaklaşık 2 hafta penisilin kullandım adetim tam gününde oldu fakat ilk gün biraz pembeydi ve bi miktar azalmıştı. Normal mi

Geri