Arada sırada namaz kılıyorum bunun bir sakıncası varmı ?

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Arada sırada namaz kılıyorum bunun bir sakıncası varmı ?
Hocam ben bazen namazlarımı kaçırıyorum. Mesela gezmeye gidince çarşıya çıkınca bazende ev işlerinde dalınca. Namaz kılarkende zorlanıyorum bunun nedenini bilmiyorum . Ve çok hızlı kılıyorum namazımı yalnış yaptığımı biliyorum yinede bu knu hakkında ki hükümleri yazarmısınız ?

Merhaba. Cenab-ı Hakkın bizden istediği sorumlulukların başında Kelime-i şahadetten sonra namaz İbadeti vardır. Namaz İbadeti öyle bir mesuliyet ve dikkat isterki, her işin her şeyin önünde ve önem bakımından her şeyden üstündür. Namaz denildiği zaman maalesef ki günümüz insanı bu en önemli olan sorumluluktan çok kaçınmakta ve işi varken kılmaktan uzak durmakta, sanki müsait olursa kılabilir olmazsa da kılmasada olur gibi bir anlayış içinde bulunmaktalar. Namazı Hayatının en önemli işi diye düşünen müslüman diğer işleri için çokça vakit ve zaman bulabiliyor. Ve hiç bir işini aksatmıyor. Ve bu kimseler bakıldığında da iş gücü olarak çok daha fazla iş yapıyorlar.

Şimdi gelelim sizin sorunuza. Gaflet içinde geçen ömrümüzün gafilliğine kanarak vakit buldukça kılabildiğimiz namazlar şayet okumalarda ve hareketlerde eksiklik olmazsa, üstümüz başımız ve namaz kıldığımız mekanın temizliği ve nezihliği iyiyse o namaz borcumuzu Ödemiş oluruz. Hızlı namaz kılmak ve namaza kalkarken çok zorlanmak ise kişinin gafletinin derecesini ve düştüğü günahların büyüklüğünden ileri gelmektedir. Günahı çok olan insanlar namazda çok tembellik yaparlar. Uğraştığı ve kazandığı Malda mülkte Gayrı meşru olan kimselere namaz çok ağır gelir.

Öncelikle namaz vakitlerini beynimize yazıp ezan okunduğu zaman kalkıp abdestimizi güzelce alarak Huzura durmaya çalışalım. Hani eskilerin bir sözü vardır. Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz diye. Okunan ezanı vakitleri bildiren bir ses olarak değilde, biz müslümanları namaza davet eden yüce bir davetin sesidir diyerek düşünürsek Namaza da o şekilde yaklaşır ve Namaza dikkat etmeye başlarız. Ve kıldığımız namaz bize zor gelmekten Keyif ve huzur veren bi ibadete dönüşür. İşimizin en yoğun zamanında bile ezan okunduğunda o işi mutlaka bırakalım. Ezanı dinlerken eşlik edelim ezana. Ve ezan bitiminde İşe devam değilde Yönümüz abdest almaya dönsün.

Geri