Arpacık nedir , arpacık neden çıkar , arpacık nasıl geçer ?

Arpacık nedir , arpacık neden çıkar , arpacık nasıl geçer ?
Bazen, göz kapağının içinde veya altında bir arpacık oluşabilir. Arpacık, göz kapağında, kapağın kenarına yakın yerde kırmızı bir şişkinliğe neden olan küçük bir irin toplanması ile ilişkili göz kapağı iltihabıdır. Arpacık ağrılı ve çok tahriş edici olabilir. Sıcak kompresler ağrıyı giderebilir ve ayrıca enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazen, antibiyotik merhemler gerekli olabilir . Bazı şeyler arpacık geliştirme riskinizi artırabilir. Ellerinizi yıkmadan gözlerinize dokunmak, kontak lenslerinizi dezenfekte etmemek ve eski kozmetik ürünlerini kullanmak bakterileri gözünüze aktarabilir. Bir arpacık görünümü zaman zaman çirkin olsa da, genellikle zararsızdır. Makalemizin devamında arpacık belirtileri , nedenleri ve tedavisi tüm detayları ile ele alınacaktır , daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
arpacik-belirtileri-jpg.86480,Arpacık nedir , arpacık neden çıkar , arpacık  nasıl geçer ?


Gözünde arpacık çıkarmayan yoktur. Gözde arpacık olması septomları ile can sıkıcıdır.Yaşamınızdaki bir noktada ortaya çıkabilecek en yaygın göz rahatsızlığıdır. Tıkanmış göz kapağı bezleri arpacıkların bir nedeni gibi görünmektedir. Çoğunlukla topak kırmızı ve ağrılıdır sivilce gibi görünür . Çoğu arpacık göz kapağının dış kısmında oluşsa da, bazıları iç kısımda gelişir.Vakaların çoğunda, herhangi bir tıbbi müdahale yapılmadan 1 hafta içinde arpacık iyileşir.Arpacık bir haftadan daha uzun bir süre devam ederse veya görüşü engellerse mutlaka tıbbi yardım almalısınız. Arpacık başlangıcı gözünüzde yanma ve kaşıntı kızarıklık olacaktır.
arpacik-bulasicimidir-jpg.86481,Arpacık nedir , arpacık neden çıkar , arpacık  nasıl geçer ?

Kirpik tabanının yakınında küçük, kırmızı bir yumru varsa, arpacık olabilir. Arpacık belirtileri ; daha önce belirttiğimiz gibi gözlerde kızarıklık , yanma , şişme olursa muhtemelen arpacık çıkarıyorsunuz.Bazen, kırmızı yumru, eğer yırtılırsa enfeksiyonu yayabilir. Bazen kanama da olabilir. Bu nedenle, bu göz rahatsızlığına en kısa sürede müdahale etmek için uygun özen gösterilmelidir. Arpacık ilacı göz enfeksiyonunu geçirmeye yardımcı olur. Krem, merhem ve ilaçlı ped mevcuttur. Arpacık sarımsak ile tedavi edilebilir mi ? Sarımsak geçmişten günümüze arpacık tedavisinde kullanılan ev çarelerinden biridir. Sarımsak suyunun, antibakteriyel özellikleri arpacığı ortadan kaldıracaktır.arpacik-nekadar-surede-gecer-jpeg.86482,Arpacık nedir , arpacık neden çıkar , arpacık  nasıl geçer ?

Arpacık nazardan olur mu ? Gözde arpacık çıkması nazar mı ? Nazarla alakası yoktur . Arpacık göz kapağındaki bezler tıkandığında ve enfekte olduğunda meydana gelir. Arpacık ne kadar sürede geçer ? Genelde bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir , şayet iyileşme görülmüyorsa ve sizi çok rahatsız ediyorsa mutlaka hekime görünün. Arpacık neden çıkar batıl ? Açıkçası batılı ile ilgili bir bilgimiz yok daha önce belirttiğimiz nedenlerden dolayı arpacık çıkar. Gözde arpacık çıkan zengin mi olur ? Yine ilginç bir soru .. Bitmeyen hurafeler.. Peki arpacık neden çıkar ? Pek çok şey arpacıklara neden olabilir ve bazıları tamamen sizin kontrolünüzde. Göz hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bazı cilt hastalıkları (egzama gibi) insanlar arpacıklara karşı daha eğilimli olabilirler.

Arpacık belirtileri nelerdir?Arpacık göz kapağı üzerindeki küçük bir apsedir (ağrılı irin toplanması) ve kirpik kökünün enfeksiyonudur. Göz kapağı dış kısmında, sıklıkla ortada sarı bir nokta olan küçük ağrılı kırmızı bir topak şeklinde görünür. Diğer semptomlar arasında sulu bir göz ve kırmızı bir göz veya göz kapağı bulunur. Gözlerin şişmesi, gözlerde yanma, gözlerde ağrı, bulanık görme , göz hassasiyeti,kızarıklık ve kaşıntı arapacık belirtileri arasındadır. Arpacık risk faktörleri arasında ; Göz kapağı iltihabı, diyabet, yüksek lipitler vb. Eski makyaj ürünlerini düzenli olarak kullanmak , göz enfeksiyonuna rağmen ağır makyaj yapmak, göz hijyenine dikkat etmemek. Ayrıca Bu risk faktörleri, dermatit rosacea psoriasis vb. Gibi kronik cilt durumları ile artmaktadır.
Arpacık bulaşıcımıdır ? Arpacık bulaşıcı değildir . Göz enfeksiyonu olmasına rağmen, başkasına yayılmaz. Bununla birlikte, parçalanabilir ve yakın bölümlere yayılabilir.Kronik bir durum değilse, arpacıktan kurtulmak gerçekten kolaydır. Birçok ev ilaçları arpacık tedavisi için etkilidir. Arpacık kendi başına düzelmez ise doktorlar bir antibiyotik merhem verebilirler . Bu tedaviler işe yaramazsa veya arpacık görmeyi etkilemeye başlarsa, cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Her iki gözde çıkması mümkün olsada genelde tek gözde arpacık gelişiyor.Arpacıkların çoğu herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendi başlarına gider . Patladıkları anda semptomlar hızla iyileşir.Komplikasyonlar, oldukça nadir olmasına rağmen bazen ortaya çıkabilir.

Arpacık nasıl geçer ekşi sözlük gözlerinde problem olanlara aşağıdaki salavat-ı şerifeyi okumayı tavsiye ediyor. Gözde arpacık duası ; allâhümme innî es'elüke ve eteveccehü ileyke bi habiybikel mustafâ ındeke yâ habiybenâ yâ muhammedü innâ netevesselü bikeilâ rabbike feşfa' lenâ ındel mevlel azıymî yâ nı'mer rasûlüt tâhir. allâhümme şeffı'hü fînâ bi câhihî ındek. allâhümme vec'alnâ min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel vâridiyne aleyh. ve min ahyâril mühıbbiyne fîhi vel mahbûbiyne ledeyh. ve ferrıhnâ bihî fi arasâtil kıyameti vec'alhü lenâ deliylen ilâ cennetin neıymi bi lâ meûnetin ve lâ meşekkatin ve lâ münâkaşetil hısâbi vec'alhü mukbilen aleynâ ve lâ tec'alhü ğâdıben aleynâ vağfir lenâ ve li cemiy'ıl müslimiynel ahyâi minhüm vel meyyitiyne ve âhıru da'vânâ enil hamdü lillâhi rabbil âlemiyn.

Arpacık nasıl geçer bitkisel ? Gözünde arpacık çıkaranlar için kişniş tohumu önerilmektedir. Antiinflamatuar özelliklere sahip bileşikler içerir ve gözünüzdeki ödemleri azaltabilir. Kişniş tohumlarını birkaç dakika suda kaynatın.Bu suyu süzün ve soğumaya bırakın. Etkilenen göze pamuk yardımyla uygulayın gözünüze suyu kaçırmayın. Sıcak çay poşetlerinin arpacıkta harikalar yarattığı bilinmektedir. Sadece ağrıdan rahatlama sağlamaz aynı zamanda 48 saat içinde şişliğin azalmasına da yardımcı olur. Çay poşetini bir dakika ılık suya batırın.Ekstra suyu çıkarın ve bu çay poşetini poşet soğuyuncaya kadar etkilenen gözün üzerine koyun. Her türlü ağrı şişme ve tahriş için sıcak kompres yatıştırıcı bir etki verebilir. Aynısı arpacık için de geçerlidir. Rahatsızlığı ve şişliği birkaç dakika içinde büyük ölçüde azaltabilirsiniz.Akut bir enfeksiyon olması durumunda bakteriyel enfeksiyon kolayca tedavi edilebilir. Antibakteriyel sabun kullanarak arpacıktan hızla kurtulabilirsiniz. Gözleri sabun ve suyla yıkayın. Çok hızlı, basit ve etkili bir çözüm dür.


Antimikrobiyal ve antioksidanlarla yüklü karanfil arpacığa iyi gelmektedir. Karanfilleri suda bekledin ve daha sonra ucunu keserek arpcığa uygulayın. Karanfil gözlerinize girerse yanma hissine neden olabilir. Dikkatli olun. Zerdeçal, mükemmel bir antiseptiktir ve arpacığa iyi gelmektedir. Zerdeçalı suyla karıştırın ve bir pamuk topunu bu suya batırın daha sonra gözlerinize uygulayın. Aloe vera, her derdin devası gibi. Aloe vera, çeşitli sağlık yararları sağlar. Kaşıntı ve ağrıyı yatıştırırken gözü nemlendirir ayrıca arpacığı tedavi eder. Soğanın antienflamatuar ve antimikrobiyaldir. Bir soğanı kesin ve parçasını arpacığa sürün. Elma sirkesinin faydasını bilmeyen yoktur. Elma sirkesi antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ve arpacığı gidermede etkilidir. Hindistan cevizi yağı , çay ağacı yağı , lavanta yağıda arpacık tedavisinde etkilidir. Bu makalede yer alan bilgiler internetten derlenmiştir. Her hangi bir öneriyi uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.
 
Üst