Aşağılık kompleksi nedir nasıl aşılır ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Aşağılık kompleksi de düşük benlik saygısı olarak adlandırılmaktadır. Bu yazıda, bir çok insanın başarıya ulaşmasından yoksun bırakılan ana özellikten bahsedeceğim. Şimdi devam etmeden önce, aşağılık kompleksinin anlamını görelim. Aşağılık kompleksi, psikologlar tarafından, belirli durumlarda tetiklenen, olumsuz bir duygu (genellikle utanç ve endişe) olarak tanımlanmaktadır. Herkes, aşağılık kompleksinin çok fazla kaygı ve kişisel hayal kırıklığı yarattığını biliyor. Eğer diğer insanlardan daha az önemli hissediyorsanız, kimsenin sizi umursadığını düşünürseniz, önemsiz, ilgisiz, güvenilmez ve korunmasız hissediyorsanız, aşağılık Kompleksi olarak adlandırılan bu karmaşıklıktan muzdarip olduğunuz açıktır.


asagilik-kompleksi-jpg.83508 Aşağılık kompleksi nedir nasıl aşılır ? Melekler Mekanı Forum


Yetersizlık duygusu çoğunlukla, tanınma arzusu ile aşağılanma korkusu arasında duygusal bir çatışma olduğunda ortaya çıkar. Ekonomik statüleri, ten rengi, dini vb. Nedenlerle sosyal ayrımcılıkla karşı karşıya kalanlar bu sorundan muzdarip olma riski daha yüksektir. Yetiştirme, bu sorundan sorumlu başka bir faktördür. Biçimlendirici yıllarında ebeveynleri tarafından eşit muamele görmeyenler bundan muzdariptirler. Tekrarlanan hayal kırıklıkları ve reddetmeler onlara aşağılık kompleksi yaratır..


Hayatta başarılı olmak için ne yapmalıyım ?


Her bireyin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır. Zayıf yönlerinizden haberdar olmalısınız, ancak tüm dikkatinizi oraya odaklamamalısınız.Aksine, sahip olduğunuz olumlu özelliklere odaklanın.Hiçbirimiz mükemmel doğmuyoruz. Ancak, kendimizi geliştirmek ve daha iyi bir insan olmak için bu yeteneğe sahibiz. Sorunun oldukça ciddi olduğunu düşünüyorsanız, kompleksin üstesinden gelmenize yardımcı olacak gerekli yardım için bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Psikoterapi yardımı ile tedavi edilebilir.
Aşağılık kompleksi olan insanlar sosyal etkileşimler ve ilişkilerden kaçınma eğilimindedir.Aşağılık kompleksi, bazı kusurlara çok fazla anlam katan çarpık düşünce tarafından yaratılır. Bu çarpık düşünmeyi nasıl algılayacağını ve aktif olarak değiştireceğini öğrenmek önemlidir. Düşüncelerinizde pozitif olmalısınız, daima değerli olan ya da yaşamınıza değer katacak şeyleri düşünün, kişiliğinizi yıpratacak ve sizi aşağılık hissettirecek şeyler düşünmemelisiniz.Semptomlarınızı, zayıf yönlerinizi tanımlamanız ve sürekli olarak geliştirmeniz gerekir. Kendini zihninize koyduğunuz şu soyut olmayan düşüncenin farkında olmalısınız.Semptomlarınızı, zayıf yönlerinizi tanımlamanız ve sürekli olarak geliştirmeniz gerekir. Becerilerinizi geliştirin, kendiniz üzerinde çalışın, fark yaratın, kendi hayatınıza anlam katacak şeyleri yapın ve kendi imgeleriniz gelişecektir. Aşağılık kompleksi psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar, bu bakış açısının kendinizin mutsuzluk duygularına yol açtığını göstermektedir.Aşağılık kompleksi problemlerinin nedenleri çeşitlidir, ancak en sık bazıları erken yaşlarda ortaya çıkar. Örneğin, belki de ebeveynleriniz size yeterince iyi olmadığınızı gösteren bir mesaj verdiler, ya da okulda sert bir eleştiri deneyimi gibi.Başkalarının algılanan yargılarından kopmak, aşağılık kompleksi yok etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir


Geçmişten kurtulmanın yollarıAşağılık kompleksin kökünü bulun. İki çeşit aşağılık kompleksi vardır. Birincisi çocuklukta öğrenilir, ikincisi ise kendiniz için belirlediğiniz hedefleri karşılayamadığınız zaman ortaya çıkar. Her iki tip de şiddetli olarak değişebilir.Çocukluktan kaynaklanan bir aşağılık kompleksi ihmal, aşırı eleştirel olumsuz mesajlara maruz kalmaktan kaynaklanabilir.Bir yetişkin olarak geliştirilen bir aşağılık kompleksi, başarıl olmadığınız girişimler sonucu aileniz işa arkadaşlarınız tarafından taciz edildiğinizde ortaya çıkabilir.Her iki tipte bir aşağılık kompleksi düşük benlik saygısı ile ilişkilidir ve kendiniz ve başkaları arasında olumsuz karşılaştırmalar yapar.
Aşağılık kompleksi geçmişinizdeki bir şeyden gelebilir hislerin kökenini belirlemeniz gerekir. Kötü bir çocukluk deneyimi, travmatik bir olay sizi etkileyebilir.Kompleksle baş etmenin bir yolu, onu yıkmaktır. Kendinizi kötü hissettiren özelliklerden başlayın. Mantıksal olarak duygusal olarak değil.Algılanan kusurlarınız o kadar kötü mü? Cevabınız yine de evet ise, herkesin iyileştirmek istediği özelliklerin olduğunu unutmayın. Bir kusur olarak gördüğünüz şey, bir başkası için iyi bir özellik olabilir.Hiç kimse düşündüğünüz kadar mükemmel değildir.Her şeye sahip bir kişi yok. Bu kavramı anlamak, kendinizi daha gerçekçi görmeye başlamanıza yardımcı olabilir.


Kişisel gelişim nasıl sağlanabilir ?Herkesin kusurları olduğu için, bu bir kompleks için bir sebep değil. Kusurunuzun aşırı abartılması ve bu nedenle geliştirdiğiniz öz bilinç, aşağılık duygularına neden olur. Aşağılık kompleksleri, tıpkı başka biri gibi olma arzusuna dayanır. Başka biri olmaya çalışırsanız kendiniz olamazsınız.İnsanlardan ilham alabilirsiniz ama onlara benzemeye çalışmayın kendiniz olun.Kendinizi daha aşağı hissettiğinizde, sahip olduklarınız yerine sahip olmadığınız şeylere daha çok vurgu yaparsınız. Herkesin olumlu nitelikleri vardır. İyi şeylerin bir listesini yapın. Hayatınızın her yönüyle ilgili şeyleri dahil edin. Belki de fazla kilolu olduğunuzu düşünüyorsunuz, ama güzel bacaklarınız, güzel ayaklarınız veya hoş elleriniz vardır.Belki harika bir aileniz, akıllı çocuklarınız, iyi bir eğitiminiz var. Bizi biz yapan bir çok özellik var.Olumlu şeyler bulmaya çalışın ve buna odaklanın.Her gün, kendiniz hakkında olumsuz konuşarak aşağılık kompleksinizi güçlendirirsiniz. "Benden hoşlanmıyor çünkü ben çirkinim" ya da "Bu işi alamayacağım çünkü yeterince zeki değilim" bu şekilde düşünürseniz aşağılık kompleksini beslersiniz ve buda sizin hayatınızı olumsuz etkiler.Daha iyi bir benlik saygısı ve kimliğinizin daha olumlu bir duygusunu geliştirmek için, sizi oluşturan ve destekleyen insanları bulun. Karşılıklı dinlemenin, nezaketin ve sorumluluğun mevcut olduğu arkadaşlıkları besleyin. Kendinize ait zihinsel imajınızı sabitleyerek başlayın. Aşağılık kompleksleri, kendimiz hakkındaki yanlış fikirlere dayanmaktadır. Bu görüntünün yanlış olduğunu ve gerçeği tasvir etmediğini hatırlatmaya çalışın.Kendinize yapıştırdığınız etiketleri kaldırın.İlişkide bulunduğumuz kişilerin öz saygımız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Eğer zamanınızı başkalarını sürekli eleştiren, analiz eden ve yargılayan olumsuz insanlarla geçirirseniz, sizi etkilemeye başlayacaktır. Bunun yerine, zamanınızı pozitif olan insanlarla geçirin.Aşağılık duygularını yenmenin bir yolu, kendinizi sürekli geliştirmektir. Bu herhangi bir şey içerebilir. İşle ilgili beceriler geliştirmek, yeni bir hobi denemek, mevcut bir hobi geliştirmek gibi.Mükemmeliyetçi eğilimlere sahip olmak, ideallerinize ya da beklentilerinize uymuyormuşsunuz gibi hissettiğinizde depresyona girmenizi sağlayabilir. Eğer bir aşağılık kompleksi varsa, kendiniz için negatif bir imaj yaratırsınız. Verimli bir hayat sürmek için bundan kurtulmanız gerekir.Yaşamınıza yaklaşımınız olumlu olduğunda, artık aksaklıklardan korkmazsınız. Üstelik, pozitif düşünme, güven ve benlik saygısını arttırmak için size çok yardımcı olabilir; bu, yaşamın her alanında ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Kendine güvensizlik ve aşağı görme çok kötü bir durum . Oysaki her insan eşit yaratılmıştır. Kimse kimseden üstün değildir. Her insanın kendine has özellikleri vardır. Sizin sizde olamayan olmasını istediğiniz başkasında özendiğiniz bir durum sizde aşağılık kompleksi yaratabilir. Böyle durumlarda sizde olan başkasında olmayan özellikleriniz üzerinde odaklanın. Daha önce belirttiğim gibi herkes benzersizdir ve dört dörtlük değildir. Herkesin bir takım eksiklikleri olduğu gibi olumlu yönleri de vardır. Pozitif olun ve var olan meziyetlerinize odaklanın. Tek başınıza bu sorunu çözemiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın ve kişisel gelişim kitaplarını okuyun.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 1
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 6
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 1
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 2
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 5
Uzman SühaN Kişisel Gelişim 2
T Kişisel Gelişim 0
ESDE Kişisel Gelişim 2

Benzer Konular


Üst