Aşılama yapanlar hamilelik belirtileri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Aşılama yapanlar hamilelik belirtileri nelerdir?
aşılamanın gebelik belirtileri,aşılamada gebelik belirtileri nelerdir,aşılama sonrası gebelik nasıl anlaşılır,aşılama ve gebelik testi hakında bilgiler

Aşılama, gebelikte hamileliğin kolaylaştırılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde erkeğin spermi, rahmin içerisinde özel bir boru ile iletilmektedir. Aşılama da uygulanan yönteme bağlı olarak erkeğin spermi yıkanarak aşılamaya hazırlanır ve canlı, hareketli olan spermler rahme iletilir.
Bu yazımızda aşılama yöntemi ve uygulanış şekli, aşılamadan sonraki hamilelik belirtileri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

a.jpg

Aşılama yöntemi kimlere uygulanır?

Aşılama genellikle kısırlık ve yeterli sperm sayısına ulaşılamadığı, canlılığın yetersiz olması durumlarına uygulanmaktadır. Aşılamadan istenilen sonucun elde edilebilmesi için tüplerin mutlaka açık halde olması gerekmektedir.
Aşılama öncesinde erkek en az 3 gün ilişkiye girmemiş olmalı ve sperm uygun şekilde hazırlandıktan en geç 1 saat sonra rahme iletilmelidir.

Aşılama ne zaman, nasıl uygulanır?
Aşılama işlemine adet akıntısının başladığı ilk gün başlanmaktadır. Ultrason ile gerekli incelemeler yapılır ve kadına kullanması gereken ilaçlar verilir. İlacın önerilen süre ve ölçüde kullanılırken ultrason ile takip devam etmektedir. Aşılama işleminde genellikle çok az bir ağrı olmakta çoğu zaman ise herhangi ağrı görülmemektedir.
Anestezi gerektirmeyen ve kanama olmayan bu yöntemde hamileliği riske sokacak herhangi bir faktör bulunmamaktadır. Aşılama işleminin uygulanmasından sonra ilk belirtilerin üç hafta sonra başladığı bilinmekte ve normal hamilelikte görülen belirtilerin birçoğu görülmektedir.
Aşılama uygulanan infertil hastalar ise; Servikal faktör, vajinismus, erkekte impotans ve hipospadias
Aşılamadan sonraki hamilelik belirtileri ise şunlardır.
Farklı renklere sahip akıntılar,
Damarların daha belirgin hale gelmesi,
Kasık bölgesinde, adet döneminde görülen ağrılara benzer ağrıların ortaya çıkması,
Aniden ortaya çıkan uykusuzluk durumu,
Kabızlık ve karında şişkinlik oluşumu,
Midede bulantı ve iştahın artışı,
Dudakların kuruması.

HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba ya kizlar ben 26 kasimda asilama yaptirdim bu gun 13 Gunum sabah cok az belim falan agridi akintimda var kimde boyle oldu yazarmisiniz

Merhaba ya kizlar ben 26 kasimda asilama yaptirdim bu gun 13 Gunum sabah cok az belim falan agridi akintimda var kimde boyle oldu yazarmisiniz

Yaşadığınız septomlar normal. Gebelik söz konusu olacağı gibi adet öncesi belirtilerde olabiliyor. Aşılamanın 14. günü gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Yoğun bel ve kasık ağrısı yaşarsanız ve kanama gerçekleşmez ise durumu mutlaka hekiminize bildirin.

Geri