Aşılamadan önce ve sonra nelere dikkat etmeli ve ne yapmalı ?

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Aşılamadan önce ve sonra nelere dikkat etmeli ve ne yapmalı ?
Aşılama yöntemi ile hamile kalanlar yada bu süreci bekleyenlerin tam olarak neler yapması gerektiğini sizlerle paylaşmak istedik melekler. Aşılamadan önce gerekli tetkikleri yaptırdınız ve aşılamanız başarı ile gerçekleşti ise ( yani sprm yumurtalıklara yerleştirildi ise ) 15-30 dakika arasında dinleneceksiniz.
asilama yontemi-1c4.jpg

Ondan sonra kalkıp evinize gidebilirsiniz. 1-5 günlük sürec içinde kanamanız olabilir. Bütün vakkalarda kanama olayı görülmüştür. Bu durumda sakın korkmayın. En azından 15 günlük süreci dinlenerek fazla ayakta durmayarak ve mümkünse yatar pozisyonda geçirin.

Daha önceden aşılama yöntemi yaptırdıysanız ve hamile kaldıysanız bu süreci yaptıklarınızı ve dikkat edilmesi gereken hususları bizimle paylaşabilirsiniz. Bu konunun altından cevapla butonu ile yazdıklarınız bu sayfada görünecektir.

Aşılamadan Önce Yapılması Gereken Tetkikler Var mı?

Dr. Engin ENGİNSU: Adetin ilk 2 ile 4′üncü günleri arasında yapılacak hormon tetkikleri, ultrasonografi ile yumurtalıklar ve rahim içerisinin değerlendirilmesi gerekir. Aşılama yönteminde kadının tüplerinin açık olması lazım. Bu nedenle adetin 7-10′uncu günleri arasında rahim filmi çekilmesi ve tüplerle ilgili bir sorun olmadığının belirlenmiş olması gerekir.

Aşılama Kaç Kez Denenmeli?

Dr. Engin ENGİNSU: En fazla 3 aşılama sonrasında gebe kalınamıyorsa artık daha ileri tedavilere başlamak lazım.

Tüp Bebek ile Mikroenjeksiyon Arasındaki Fark Nedir?

Dr. Engin ENGİNSU: Tüp bebek tedavileri tüm yöntemleri içeren bir terimdir. Laboratuvar ortamında yumurta hücreleri ile sperm hücrelerinin bir araya konularak döllenmenin sağlanmasının, beklenmesi tüp bebek olarak
biliniyor. Mikroenjeksiyon ise yumurta hücrelerinin içerisine tek tek seçilmiş l adet spermin enjekte edilmesi işlemidir. Günümüzde mikroenjeksiyon yöntemi çok daha büyük bir oranda yapılıyor, bazı merkezlerde sadece bu yöntem uygulanıyor. Hem daha güvenli hem de daha iyi sonuçlar alınıyor.

bende asilama yaptirdim bu ikinci deneme.. Nolur dua edinnn

Ben ctesi asilama oldum ama dr bes dakika sonra kalkip evinize donebilirsiniz dedi. Çok sasirdim ve bu yüzden morelim de biraz bozuldu. Sanki hic umut yokmus gibi davrandi. Bide yattigim yatak hic rahat degildi, jinekoloji yatagiydi, asilama olduktan sonra dr bacaklarimi toplattirdi, Ayaklarimin altina tabure koydu ve boylece bes dakika bekle dedi.
Sonra ise kalkip arabaya kadar epey yurudum, ve bir saat arabayla yol yaptik.
Sizce olacagi varsa yine Olurmu ?
Asilama nin ertesi günü aksama progesteron à basladim gunluk bi hap olarak on gün kullancam. Ve Simdiden agriyor kasiklarimda çok agrim var. Bu ilac yuzunden mi Yoksa bebek mi tutunmaya calisiyor acaba ?

Geri