Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Pim Fortuyn

--------------------------------------------------------------------------------

(1948 - 2002 )


1948 yılında dünyaya gelen Fortuyn, Hollanda’da, yaptığı yabancı düşmanı açıklamalarıyla adından en çok söz edilen politikacıydı. Fortuyn, "Yaşanabilir Hollanda Partisi"nin lideri olduğu dönemde, Hollanda anayasasında yer alan ve ırkçılığı yasaklayan maddenin yürürlükten kaldırılmasını istemesi üzerine, partisinden ihraç edilmiş, bunun üzerine kendi adına bir listeyle seçimlere katılma kararı almış, buna da "Lijst Pim Fortuyn" adını vermişti. Başta Müslümanlar olmak üzere koyu yabancı düşmanlığıyla tanınan Fortuyn, ülkesinin ancak 16 milyon Hollandalıya yettiğini savunuyordu. Fortuyn, Yaşanabilir Hollanda Partisi’nin lideriyken bir demecinde, iktidara gelmeleri halinde, yabancıların ve özellikle Müslümanların ülkeye girişini engelleyeceklerini, Schengen Anlaşması’na uymayacaklarını söylemiş, Anayasa’nın ayrımcılığı yasaklayan birinci maddesinin kaldırılmasını istemişti. "Hukuken mümkün olsa, ülkeye bir tane bile Müslüman sokmak istemediğini" kaydeden Fortuyn, İslamiyet’i geri bir kültür olarak nitelemiş, sağlık sektöründe tasarruf yapabilmek için, Türk ve Faslıların yemek yeme alışkanlıklarının araştırılmasını önermişti.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Murat Karayalçın

--------------------------------------------------------------------------------

1943 yılında Samsun'da doğan Karayalçın, ilk ve orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulunda, Lise öğrenimini ise Ankara Gazi Lisesinde yapmıştır. ODTÜ'de 1963-1964 döneminde İngilizce hazırlık eğitimi gördü, 1964 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden 1968 yılında mezun oldu.

DPT'de uzman yardımcısı ve uzman olarak çalıştı, İngiltere'de kalkınma ekonomisi üzerine lisans derecesi aldı. 1978 - 1979 yıllarında Köy İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

Kent-Koop'un kurucuları arasında yer alan Karayalçın, Kent Koop'ta sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981 yılından 1991 yılı Mayıs ayına kadar da Genel Başkanlık görevlerini üstlendi.

Karayalçın, 1986-1987 yılları arasında Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği, kurulduğu tarih olan 1988 yılından 1993 yılı Eylül ayına kadar da kısa adı TÜRKKENT olan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Genel Başkanlığı görevlerini sürdürdü.

1986 yılında İngiltere'de Dünya Konut Yılı Ödülünü alan Karayalçın, aynı yıl Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçildi. 1987 ve 1991 yıllarında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle TÜTAV ödülüne, 1993 yılında Fransız Hükümeti tarafından Legion d'honneur nişanına layık görüldü.

26 Mart 1989 tarihinde yapılan yerel seçimlere önseçimi kazanarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak giren Karayalçın, seçildiği bu görevini Eylül 1993 tarihine kadar sürdürdü.

Karayalçın Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin 11-12 Eylül 1993 tarihinde yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkan seçildi, T.C. 50. Hükümetinde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak 1994 - 1995 tarihleri arasında görev yaptı. 18 Nisan 1999'da yapılan yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu fakat kazanamadı. Haziran 1999'da CHP kurultayında başkanlığa adaylığını koydu fakat burada da başarısız oldu. Daha sonra CHP'den istifa etti ve Fikri Sağlar ile birlikte Solda yeni bir oluşum için yola koyuldu. Mayıs 2002'de SHP adında yeni bir parti kurdu.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Süleyman Tihiç, 5 Ekim 2002’deki Bosna Hersek'teki genel seçimlerin ardından 28 Ekim 2002’de Bosna Hersek üçlü Cumhurbaşkanlık Kurulu üyeliğine getirildi. Bosna Hersek’teki Boşnak topluluğu temsil eden Tihiç ile ortak cumhurbaşkanlığın diğer iki üyesi Hırvat Dragan Çoviç ve Bosnalı Sırp Mirko Saroviç, dört yıllık bir süre için doğrudan halkoyu ile Yozo Krizanoviç, Beriz Belkiç ve Zivko Radisiç’in yerine seçildiler.

Tihiç, 1990 yılında kurulan Demokratik Eylem Partisi’nin lideridir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Boşnaklar’ın oylarının yüzde 37,3’ünü alarak başlıca rakipleri Haris Silajdziç ve Aliya Behmen’in önünde ipi göğüsledi.

26 Kasım 1951’de Bosanski Samats’ta doğan Tihiç, 1975 yılında Saraybosna Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun oldu. 1975 - 1983 yılları arasında Bosanski Samats’ta hakim ve kamu savcısı, sonraysa 1992’ye değin avukat olarak çalıştı. Bosna Hersek’teki 1992 - 1995 savaşı sırasında Tihiç, yaklaşık üç ay boyunca Bosanski Samats’ta, Brcko’da, Biyelyina’da, Bataynitsa’da ve Sremska Mitroviça’daki Sırplar’ca kurulan hapishanelerde tutuldu.

1994 - 1996 yılları arasında Tihiç, Almanya’daki Bosna Hersek Büyükelçiliği’ndeki konsolosluk bölümünün başkanı olarak görev yaptı. Daha sonra, 1999’a değin Bosna Hersek Dışişleri Bakanı’nın konsolosluk işleri danışmanı olarak çalıştı. Tihiç, 1996-2002 yılları arasında Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Meclisi üyesi olarak görev aldı ve buradaki son iki yılında Meclis Başkan Yardımcılığı yaptı. 2001 yılında uluslararası toplumun Bosna Hersek’teki Yüksek Temsilcisi onu anayasal konulardaki Meclis komitesi üyeliğine atamıştır.

Tihiç, evli ve iki oğlan bir kız çocuk babasıdır
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Mustafa Suphi

--------------------------------------------------------------------------------
(1883 - 1921)

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) kurucusu ve ilk genel başkanı. 1883'de Giresun'da doğdu. İlköğrenimi babasının görevi nedeniyle Kudüs ve Şam'da, ortaöğrenimini Erzurum'da gördü.


İstanbul'da Hukuk Mektebi'ni bitirdikten sonra Fransa'ya gitti. Paris'te Siyasal Bilgiler Yüksekokulu'nda öğrenim gördü (1910). Ahmed Ferit (Tek) tarafından çıkarılan ve Milli Meşrutiyet Fırkası'nın sözcülüğünü yapan İfham gazetesinde, yazı işleri müdürü olarak çalıştı. İstanbul'daki ilk yıllarında İttihat ve Terakki yanlısıyken, baskıcı uygulamaları nedeniyle, sonradan bu örgüte muhalif bir çizgi izlemeye başladı. Mahmud Şevket Paşa'nın öldürülmesinden sonra Sinop'a sürüldü.


1914'te birkaç arkadaşıyla birlikte Rusya'ya kaçtı. Ekim 1917'deki Sovyet Devrimi'nden sonra Moskova'ya gitti. Tatar-Başkırt devrimcileriyle birlikte Yeni Dünya gazetesini çıkardı. Moskova'da I. Türk Sol Sosyalistleri Kongresi'nin ( 25Temmuz 1918) ve I. Müslüman Koministler Kongresi'nin (Kasım 1918) toplanmasına ön ayak oldu.


10 Eylül 1920'de yine Bakü'de toplanan, TKP I. Kongresi'nde, sosyalistlerin birliğini sağlamaya yönelik etkin girişimlerde bulundu. TKP bu kongrede çalışmalarının ağırlığını Anadolu'ya kaydırmayı kararlaştırdı.

TKP'nin Türkiye'deki etkinliklerini ve örgütlenmesini düzenlemek üzere, 28 Aralık 1920'de Bakü'den Kars'a geçti. Ayrıca Ankara'ya giderek, Mustafa Kemal ile (Atatürk) görüşmeyi amaçlıyordu. Kars'tan Erzurum'a doğru yola çıkan grup, protesto gösterileriyle karşılaştı ve kente sokulmadı.


Mustafa Suphi can güvenliklerinin ortadan kalkması üzerine arkadaşlarıyla birlikte Trabzon'a geçti. Motorla Batum'a gitmeyi, oradan da Bakü'ye dönmeyi kararlaştıran grup, sağlanan bir motorla Kardeniz'e açıldı. Trabzon açıklarında saldırıya uğrayan Mustafa Suphi ve arkadaşları, öldürülerek denize atıldı.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Gerhard Schröder

--------------------------------------------------------------------------------

Gerhard Schröder, 7 Nisan 1944'de Mossendorf'da doğdu. 1966 ile 1971 arasında Göttingen Üniversitesi'nde Hukuk okuyan Schröder, 1978'de ilk avukatlık bürosunu açtı. Sosyalist görüşe sahip Schröder politika hayatına 1963'te Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) katılarak başladı. 1978-80 yılları arasında SPD gençlik örgütü JUSO'da iki dönem Genel Başkanlık görevini yürüttü. 1986'da Parti Yönetim Kurulu üyesi olan Schröder, 1986 - 1990 yılları arasında Bonn'da federal parlamentoda bir dönem milletvekilliği yaptı.

1990 yılında eyalet seçimlerini kazanarak Aşağı Saksonya eyaletinin başkanı oldu. 1998 Martında yapılan Aşağı Saksonya seçiminde, SPD yüzde 48 oranında oyla çok iyi bir sonuç alınca, parti Yönetim Kurulu Schröder'i hemen genel seçimler için Başbakan adayı ilan etti. Schröder partiyi 1982'den beri başbakan olan Helmut Kohl ve Hıristiyan Demokrat Partisi karşında büyük bir zafere taşıdı ve Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurmuştur.


Kendisinden önce ilk planda tutulan Avrupa Birliği ve NATO ağırlıklı dış politikaları ikinci plana atarken, Rusya ve Almanya ilişkilerini geliştirmeye önem verdi. Ayrıca BM'nin Afganistan operasyonuna destek vererek koalisyondaki Yeşiller Partisinin tepkisini çekti. 2002 seçimlerinde Yeşillerin desteğine daha çok ihtiyaç duyan Schröder, seçim kampanyası sırasında Irak'a düzenlenecek bir askeri operasyonda Almanya'nın yer almasını red ederek trans-Atlantik ilişkilerinin tekrar gözden geçirilmesi ve geleceği ile ilgili tartışmaların alevlenmesine yol açtı. Amerika'nın Irak'ı işgaline kadar varacak herhangi bir kuvvet kullanımına şiddetle karşı çıktı. Almanya'daki Türklerin desteğine sahip olan Schröder, Türkiye'yi uluslararası arenada destekler bir tavır sergilemekte ve Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği sürecinin savunucularından biri olarak dikkat çekmektedir.


Son zamanlarda ülkede büyüme göstermeyen ekonomi, sağlık ve sosyal hizmetlerinin artık kaldıramayacak duruma gelmesi, devlet harcamalarının sınırlandırılmasını içeren yeni reformların çıkarılması gibi sıkıntılar dolayısıyla halk desteğinde azalma yaşayan Schröder'in siyasi gücü azalmıştır. 6 Şubat 2004'te parti başkanlığından istifa eden Schröder şansölyelik görevine devam etmektedir.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Ali Talip Özdemir

--------------------------------------------------------------------------------

1953 yılında Konya'nın Ereğli ilçesinde dünyaya gelen Dr. Ali Talip Özdemir, ilk ve orta öğrenimini Konya'da tamamladı. 1973 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde üniversite öğrenimine başlayan Özdemir, 1977 yılında Makine Mühendisi olarak mezun oldu. Daha sonra yüksek öğrenimini yapan Özdemir, 1987 yılında Makine Yüksek Mühendisi oldu.

Yüksek lisans öğrenimini yaptığı dönemde siyasete yakın ilgi duyan Ali Talip Özdemir, 1984 yılında yapılan yerel seçimlerde Konya-Ereğli'den Belediye Baskanı seçildi. İki dönem Ereğli Belediye Baskanlığı görevini sürdüren Özdemir, 1987 genel seçimleri için bu görevinden ayrılarak, Konya Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Milletvekili olduktan sonra bir süre Turgut Özal döneminde ANAP Genel Baskan Yardımcılığı görevinde bulunan Ali Talip Özdemir, TBMM'de kurulan Çevre Arastırma Komisyonu Baskanlığı'na getirildi.

1991 yılında Mesut Yılmaz'ın Basbakanlığı'nda kurulan kabinede Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Ali Talip Özdemir, Çevre Bakanlığı'nın kurulmasıyla da ilk Çevre Bakanı ünvanına sahip oldu.
1992 yılında yapılan ara yerel seçimlerde İstanbul - Bakırköy Belediye Baskanlığı'na aday olan ve seçilen Ali Talip Özdemir, iki dönem bu görevini sürdürdü. Bakırköy Belediye Baskanlığı yanısıra Marmara ve Boğazlar Belediyeleri Birliği Baskanlığı'nı da yürüten Ali Talip Özdemir, Avrupa Belediyeler Birliği 1995 erken genel seçimlerinde İstanbul'dan üyeliğinde de bulundu. İstanbul'da milletvekili seçilen Ali Talip Özdemir, ANAP ve DYP'den olusan 53. Hükümetinde Basın ve Enformasyondan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 11 Ocak 2003 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlık görevine seçildi.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Makro ekonomi alanında "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" adlı tezini verdi.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanlığı, İZDK Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli bir rol oynadı. 1983 yılında 38 yaşında Türkiye'nin en genç Başbakanlık müsteşarı oldu.

Ayrıca; çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu'nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler-doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak hizmet verdi ve akademik çalışmalar yaptı.

1986 Yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden (ANAP) Gaziantep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal Hükümeti'nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi. Seçimlerden sonra Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. Ayrıca, 1986-1989 yılları arasında Dışişleri Bakan Vekilliği görevinde bulundu. 1989 yılında yapılan ANAP Olağanüstü Kongresi'nde Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için adaylığını koydu. Ancak seçilemedi.

23 Kasım 1992'de Yeniden Doğuş Partisi'ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi.

1994 Yılı sonunda "YENİ TÜRKİYE" isimli 2 aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Burası 8 yılda bir okul haline geldi. Bu süre içinde 3 bin 500'ün üzerinde makale ve 40 bin sayfalık külliyat ortaya çıkarıldı. Ayrıca Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi'ni kurarak demokrasi üzerine kitaplar yayınladı. 1998 Yılında Cumhuriyetin 75. Yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir 'Cumhuriyet' çalışması, Osmanlı'nın 700. Kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik uluslararası 'Osmanlı araştırması ve 2002 yılında 21 ciltlik uluslararası 'Türkler' çalışmasını gerçekleştirdi.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Oğuz Kalelioğlu

--------------------------------------------------------------------------------

1945 yılında Artvin'de doğdu. İlk ve orta tahsilini İzmit'te yaptı. 1966 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirerek topçu subayı oldu. Deşiğik kıtalarda Batarya Komutanlığı ve Harp Okulu Öğrenci Alayı'nda görev yaptı.

1973 yılında Kıbrıs'a atandı. Magosa Mücahit Tabur Komutanı oldu.
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda Tabur komutanı olarak, 8.000 kişilik üstün düşman kuvvetlerine, silahsız ve cephanesiz 800 kişilik Magosa halkıyla karşı koydu. Kıbrıs Barış Kuvvetleri'nin yetişmesine kadar Magosa Kalesini aç, susuz ve cephanesiz 1 ay savunarak adanın en büyük limanı olan Magosa limanının Türk tarafında kalmasını sağladı ve Magosa'ya GAZİLİK ünvanını kazandırdı.
1978 yılında Harp Akademileri'ni bitirdi. Kurmay Yüzbaşı olarak Şanlıurfa ve Adıyaman'da görev yaptı. Yurtdışında çeşitli ihtisas kurslarına katıldı. NATO Karargâhı'nda Daire Başkanlığı, M.G.K. Genel Sekreterliği'nde Koordinatörlük yaptı.

1990 yılında 105. Top. Alay Komutanı oldu.

1997 yılında Gnkur. Harekat Başkanlığı'nda Daire Başkanı iken, kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu. 1997-2002 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Başdanışmanı olarak görev yaptı.

TKS Üstün Cesaret - Feragat ve Eser Yazma şerit rozetleri ile TSK Savaş ve Üstün Hizmet madalyaları sahibidir.

2003 yılında, Kıbrıs Türk Mücahitleri'nin daveti üzerine hiçbir zaman kopmadığı yavruvatan Kıbrıs'a gelerek Kıbrıs Adalet Partisi'ni kurdu. Partinin Genel Başkanlığı'nı yürüttü.

Kıbrıs Barış Harekátı’nın efsane subayı emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu Ekim 2006'da Doğruyol Partisi'ne katıldı. Kalelioğlu, Basın ve Propaganda Başkan Yardımcısı olarak Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük’le çalışacak.

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

İsa Kamber, 1957’de Bakü’de akademisyen bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası Yunus Haydar oğlu, Azerbaycan’ın Fizuli ilinden olup, eski SSCB’nin ünlü kimyacılarından birisi idi. Annesi, Şeki doğumlu doktor kimyager Tahire Hanım’dır.

İsa KAMBER, 1964-1974 yılları arasında Bakü’de orta öğrenimini tamamladı. 1974’de Azerbaycan Devlet Üniversitesi’nin (günümüzdeki adıyla Mehmet Emin Resulzade adına Bakü Devlet Üniversitesi) Tarih Bölümü’nü kazandı. 1979’da buradan mezun oldu. 1979-1982 tarihlerinde Azerbaycan İlimler Akademisi Nahçıvan Bilim Merkezi’nde, 1982-1990 tarihlerinde ise Doğu Bilimleri Enstitüsü’nde araştırmacı ve kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.

1980’li yılların ortalarından itibaren SSCB’nin dağılması süreci hızlanmış, bundan yararlanan Ermenistan, Azerbaycan’a karşı bilimsel ve siyasal terör faaliyetlerini başlatmıştı. İsa KAMBER de bilimsel çalışmalarının yanı sıra siyasal faaliyetlere başlamış ve kısa sürede Azerbaycan’ın önde gelen politikacılarından birisi olmuştur. Kamuoyu onu daha çok, 1985 yılı Ocak ayında, Ermeni araştırmacı Zori Balayan’ın Azerbaycan ve Türk Dünyası’na yönelik çirkin iddialarla dolu “Ocak” kitabına yazdığı cevapla tanıdı.

İsa KAMBER Azerbaycan İlimler Akademisi’nde çalışırken İran, Türkiye ve Orta Doğu’daki siyasal gelişmeler üzerine çok sayıda araştırma yapmış, aynı zamanda Batı ülkelerindeki siyasal gelişmeler ile de ilgilenmiştir. Doktorasını “1978-1979 İran Devrimi” konusunda yapmıştır.

1988’de Ermenilerin saldırıları giderek hızlanırken, Bakü’deki Moskova yanlısı yöneticilerin ve KGB’nin baskı ve tehditlerine rağmen, Azerbaycan’da bağımsızlık için mücadele veren kuruluşlar kurulmaya başlandı. Bunlardan birisi olan “Varlık”ın kurucularından İsa KAMBER, daha sonraları Azerbaycan Halk Cephesi’nin (AHC) de kurucularındandır. İsa KAMBER, aynı zamanda AHC’nin ilk yönetim kurulunun da üyesi, 1990-1991’de AHC teşkilat başkanı, daha sonra AHC Başkan Yardımcısı olmuştur.

1990’da milletvekili seçilen İsa KAMBER, 1991’de Azerbaycan Parlamentosu Milli Konseyi’nde Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkanlığı yapmıştır. Mayıs 1992’de Parlamento Başkanı olmuş, yaklaşık bir aylığına (E. Elçibey Devlet Başkanlığı seçimini kazanıncaya ve resmi olarak göreve başlayıncaya kadar) Azerbaycan Devlet Başkanlığı görevini vekaleten yürütmüştür. Kasım 1992’de Azerbaycan’ın en eski partisi Müsavat Partisi’nin Yeniden Yapılanma Kurultayı’nda parti başkanlığına seçilmiştir ve halen bu göreve devam etmektedir. 4 Haziran 1993 darbesinin ardından; “Azerbaycan’ın devlet çıkarlarının ve toplumsal güvenliğin zarar görmemesi” gerekçesiyle Parlamento Başkanlığından istifa etmiş, ardından tutuklanmıştır. Toplumun ve dünya kamuoyunun (ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından protesto metinleri yayınlanmış, ABD Kongresi’nde İsa KAMBER için savunma komisyonu kurulmuştur) yoğun baskıları sonucunda bir ay sonra serbest bırakılmıştır.

İsa KAMBER, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı olduğu sırada, Azerbaycan’ın bağımsızlığının pekiştirilmesi, Azerbaycan Milli Ordusu’nun kurulması, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin demokrasinin yerleşmesi ile ilgili çok önemli yasaların çıkmasında baş rol oynamıştır.

Günümüzde parti başkanlığı ile beraber, 10’dan fazla siyasi partiyi bünyesinde toplamış olan muhalefetin önemli örgütü Demokratik Kongre’nin Başkanlığını da yürütmektedir.

İsa KAMBER evli, iki erkek çocuk babasıdır. Eşi, tarihçi Aida KAMBER, Mehmet Emin Resulzade adına Bakü Devlet Üniversitesi öğretim üyesidir.

İsa KAMBER, Azerbaycan’da iç politikada demokratik değerlere, insan haklarına, Türkçülüğe en çok önem veren liderlerin başında gelmiştir. Ülkede 1993’ten beri gerçekleştirilen seçimlerin hepsinde ciddi ihlaller olmasına ve KAMBER’in ve onun başkanı olduğu partinin seçimlerde kazandığı başarıların hile yolu ile değiştirilmesi mevcut yönetime muhalif olanlarda darbe, isyan türü heveslerin doğmasına neden olmuştur. Fakat, İsa KAMBER ve yetkili arkadaşları ülkede yönetimin mutlaka seçim yoluyla değişmesi konusundaki ısrarlarını sürdürmüşlerdir. Bu bazı taraftarlarının tepkisine neden olsa da, KAMBER demokratik değerlerin yerleşmesi ve korunması bakımından bunun şart olduğunu ifade etmişlerdir. İsa KAMBER ve Müsavat Partisi insan haklarının korunması konusunda Azerbaycan’daki ve yurtdışındaki bir çok sivil toplum kuruluşuyla, uluslararası kuruluşların temsilcilikleriyle (özellikle, Avrupa Konseyi, AGİT ve diğer Avrupa kuruluşları) işbirliği içerisindedirler ve buna büyük önem vermektedirler.

İsa KAMBER, ekonomik alanda, liberal politikalara, özelleştirmeye büyük önem vermektedir. Aliyev döneminde sağlıksız gerçekleştirilen, içeride sadece bir aileye satılan, yabancı şirketlerden büyük rüşvetler istenerek gerçekleştirilen özelleştirme daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulacaktır.

İsa KAMBER azınlık hakları konusunda da hassas olmuş, daha 1992’de ilk yönetime geldiklerinde azınlıkların haklarını koruyan özel yasa çıkarmışlardır. Bu yasa eski sovyet ve sosyalist ülkelerinde örneği olmayan bir yasa olmuştur. Buna karşın Azerbaycan’da PKK’nın ve diğer bölücü örgütlerin yapılanması konusunda hassas olmuş, buna karşı tepkilerini en üst düzeyde ifade etmişlerdir. İsa Kamber’in bu konudaki hassasiyeti Azerbaycan’ın Türkiye ile ilişkileri açısından büyük önem arzetmektedir.

İsa KAMBER ve Müsavat Partisi dengeli, fakat belirli stratejik çizgisi olan dış politikayı hedeflemektedirler. Bu politikanın temel çizgisini Türkiye ve Türk Dünyası ile ilişkiler, Avrupa’nın ekonomik, siyasal ve güvenlik kuruluşlarıyla entegrasyon oluşturmaktadır. İsa Kamber, çağdaş, demokratik değerlere önem vermesi itibarıyla Batılı kurumlara entegrasyona önem vermekte, dış politikada Türkiye ile uyumlu olmanın önemi üzerinde durmaktadır. İsa Kamber, Azerbaycan’ın komşularıyla ilişkilere de önem vermekte, bu ülkelerle ilişkilerde demokratik değerlerin ve insan haklarına önemin temel belirleyici etken olacağını ifade etmektedir.

Azerbaycan’da faaliyet gösteren 14 muhalif siyasi parti (Müsavat Partisi, Azerbaycan Halk Cephesi, Ahrar Partisi, Azerbaycan Halk Partisi, Azaldık Partisi, Çağdaş Turan Partisi, Azerbaycan Halk Azatlık Partisi, Azerbaycan Demokratik Sağ Partisi, Türk Milliyetçi Partisi, Milli Demokratik İdrak Partisi, Yeşiller Partisi, Türk Dünyası Birliği Partisi, Azat Azerbaycan Partisi, Ümit Partisi) tarafından Ekim 2003 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ortak aday olarak gösterilen İsa KAMBER, kamuoyu yoklamalarında ilk sıralarda yer almaktadır
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Nesrin Nas

--------------------------------------------------------------------------------

1958 yılında Kayseri Bünyan doğumlu olan Nas, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Mezunudur. İngiltere’de Uluslar arası Para Piyasaları ile ilgili etüt ve incelemeler yapmıştır. Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Doktora Tezini vererek İktisat Doktora ünvanını almıştır.

Çalışma hayatını Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesinde 13 yıl Öğretim Görevlisi olarak sürdürmüştür. Bu süre zarfında ayrıca dünya gazetesinde Ekonomi Danışmanı olarakta hizmet vermiştir. Daha sonra Üniversitedeki görevinden istifa ederek Uluslar arası Finans Kuruluşları Euromoney, DC Gardner ve Emerging Markets’in Türkiye temsilciliği ve Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu Danışmanlığını yapmıştır.

13 Aralık 2003 günü yapılan ANAP 8. Olağan Büyük Kongresi’nde, Nesrin Nas, 711 delegenin oyuyla Genel Başkan seçildi.

Sayın Nas, evli ve bir çocuk annesi olup, İngilizce bilmektedir.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Bhichai Rattakul

--------------------------------------------------------------------------------

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta doğan Rattakul, Çinli bir göçmen ailenin dördüncü kuşak üyesi. Babası Taylandlı bir polis memuru, annesi ev hanımıydı. Bhichai Rattakul Bangkok ve Hong Kong’da eğitim gördü ve Bangkok’taki Ramkhamhaeng Üniversitesi ve California’daki Kensington Üniversitesi’nden Fahri Doktora derecesi aldı.


1969’dan bu yana 9 dönem boyunca ülkesinde Meclis Üyesi olup, Demokrat Parti’nin liderliğini yaptı. Ülkesine Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Meclis Sözcüsü ve Meclis Başkanı olarak hizmet veren Rattakul, bir çok Tayland’lı delegasyonu Birleşmiş Milletler’e yönlendirdi.


Rattakul, Tayland İzci Konseyi’nin Onursal Başkan Yardımcısı’dır. Uyuşturucu ile Savaş Komisyonu, Ulusal Denetleme Komisyonu, 13. Asya Oyunları Organizasyon Komitesi’nde ve kötülükle Savaş Komisyonu’nda Başkanlık yaptı.


Kendisine Tayland Kralı tarafından Özel Sınıf Nişanı verildi. Bunun yanı sıra, Japon İmparatoru, Filipinler, Kore, Avusturya ve Nikaragua Başbakanlarından alınmış onur nişanları mevcuttur. Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından, en üst ödül olan, Uluslararası Olimpiyat Ödülü ve Asya Olimpiyat Ödülü ile taltif edildi.

Bhichai Rattakul Bangkok’taki Dhonburi Rotary Kulübü’ne kurucu üye olarak 1958’de katıldı, Rotary’e bölge guvernörü, uluslararası asamble müzakere lideri, komite üye ve başkanı, Rotary Vakfı Güven Üyesi, RI İdari Komitesi direktör ve başkanı olarak hizmet verdi. Uluslararası insanlık ve eğitim programlarına verdiği destek nedeniyle, Rotary Vakfı’nın Özel Hizmet Ödülü ile Değerli Hizmet Belgesi’ne layık görüldü. 2002-2003 yılı için Rotary International Başkanı olarak hizmet edecektir.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Revaham Zeevi

İsrailli aşırı sağcı politikacı 1926'da doğdu. Politik kariyerine 1974'te dönemin Başkanı İzak Rabin'in anti-terör ve istihbarat danışmanı olarak başlayan Zeevi, 1988'de daha sonra Ulusal Birlik Partisi adını alacak olan Moledet'i kurdu. 13 yıl parlamento liderliği yaptı. Gençliğinde İngiliz yönetimindeki Filistin'de yeraltında faaliyet gösteren Palmach örgütünde görev yapmıştı. Evli ve beş çocuk babasıydı.

Rehavam Zeevi, Kudüs Hyatt Regency otelindeki odasının önünde uğradığı suikast sonucu 17 Ekim 2001'de öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üstlenerek, suikastın bir süre önce öldürülen lideri Abu Ali Mustafa'nın intikamını almak için düzenlediği söylendi.GANDHİ ZEEVİ(!)


Rehavam Zeevi, İsrail'in en şahin politikacılarından biriydi. Batı Şeria ve Gazze'deki tüm Filistinlilerin Arap ülkelerine gönderilmesini açıkça öneren Zeevi'nin, öldürülmeden iki gün önce turizm bakanlığından istifasının sebebi, İsrail'in El Halil'den çekilmeyi ve Filistinlilere ambargoyu hafifletmeyi kabul etmesiydi. 1974'e dek orduda görev yapan ve Batı Şeria'yı içine alan merkez bölgesinin komutanlığına yükselen Zeevi'nin, bu yıllarda pek zayıf olması ve kafasını tıraş etmesi kendisine 'Gandi' lakabını kazandırmıştı.
İsrail'de çalışan Filistinlileri 'bit' olarak niteleyen ve "İçimizde yayılan bu kanserin durdurulması gerek" diyen Zeevi'nin görüntüsü dışında Gandi'yle uzaktan yakından hiçbir alakasının olmaması, kendisini kabinedeki ılımlı isimlerle sık sık karşı karşıya getirmişti. Yaser Arafat'ı Hitler'e benzeten Zeevi'ye göre Filistin devletinin tasavvuru bile mümkün değildi. Zeevi ikinci İntifada'nın başında Arafat'ın evinin vurulmasını istemişti.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Muhammed Salih, 1949’de Harezm eyaletinde dünyaya geldi. 1966’de liseyi bitirdi; 1968-1970’de Sovyet Ordusunda askerlik görevine çağrıldı. Askerliğini Çekoslovakya’da yapan Muhammed Salih, burada meşhur ‘’Prag baharı’’nın şahidi oldu. Prag olayları henüz 18 yaşında olan Muhammed Salih’in zihninde derin iz bıraktı ve o ilk defa Sovyet sisteminin mutlak adaletli bir sistem olduğu hakkındaki propagandalara şüpheyle bakmaya başladı. 1970’de askerlikten terhis oldu. Ayni yıl Taşkent Devlet üniversitesine kabul edildi, 1975’de mezun oldu.

Öğrencilik yıllarında şiir ve tercüme denemeleri yapıyor, o donemin genç kuşaklarını etkileyen eksiztansiyalizmi inceliyor, J. P. Sartre, A. Camus, F. Kafka gibi ünlü yazarların eserleriyle yoğun olarak ilgileniyordu. Mezuniyet tezini de ‘’Çağdaş Fransız şiiri’’ olarak seçmiş, hocaları tezini çok basarili bulmuşlardı. O yıllarda F. Kafka eserlerini ve XX. yüzyıl Fransız şiirini Özbek Türkçe’sine tercüme etti. 1975-85 yıllarında 7 şiir kitabı yayınlandı. 1982’de “Dede Korkut Kitabı”nı, 86’da Ziya Gokalp’in “Türkçülük’ün Esasları”nı, daha sonra Türkçe’den “Yunus Emre Divanı”nı Özbek Turkçesi’ne çevirdi ve yayınlattı.


Özbek şiirinde “Metoforistik Akım’’ denilen yeni bir ekolun mimari olan Muhammed Salih kısa sürede Sovyet aydınlarının tanıdığı bir isim oldu. 1985 Ocak ayında kaleme aldığı, Özbek Milliyetçilerin baş eseri olan ‘’Politburoya Mektup’’ yazdı ve eser bütün SSCB’de büyük etki yarattı. Bu sosyal depresyon onu politikaya iten bir etken oldu.


Özbek gençleri üzerindeki etkisi ona bazı tavizler verilmesini sağladı. 1985’den başlayarak o kendi makalelerinde her cepheden Özbek halkının dertlerini gündeme getirmeye başladı. Mayıs 1988’de Özbekistan Yazarlar Birliği Genel Sekreterliğine seçildi. Aynı yılın Haziranı’nda o Moskova’da SSCB Yazarlar Birliği Kurultayında, yüksek minberden ilk olarak Sovyetler Birliğini sert eleştiriler getirdi. Arkasından Moskova’nın arzusuyla Komunist Partisi üyeliğine davet edildi. Bu daveti reddetti.

1988 yılın Kasım ayında kendisinin üç arkadaşıyla birlikte o donemin ilk muhalefet teşkilatı olan “Birlik Halk Hareketi”ni, 1990 yılın Nisanın’da ise ‘’ERK’’ demokratik Partisini kurdu ve başına geçti. Aynı Özbekistan Parlamentosuna girdi. Partisi tarafından hazırlanan “Özbekistan’ın Mustakillik Deklarasyonunu’’ Parlamentoya sundu ve orada aynen kabul edildi. Bu büyük başarıydı. 1991 yılının Aralık ayında yapılan Cumhurbaşkanlık Seçimlerinde karşı adaydı. Resmi açıklamalara göre seçimden %12.7 oyla çıktı. Seçimlerden hemen sonra Partisine baskılar başladı, Parti gazeteleri yasaklandı. Bir süre gözaltında kaldıktan sonra, Muhammed Salih serbest bırakıldı. 1993 yılın ilkbaharında Cumhurbaşkanı Turgut özel davetiyle Türkiye’ye geldi.
Belli bir süre Türkiye’de kaldıktan sonra, Norveç’e gitmek zorunda kaldı. 2002 yılın başlarında Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret sırasında tutuklandı ve daha sonra serbest bırakıldı.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Jean - Marie Le Pen 1928 yılında La Trinite -sur-Mer'e bağlı Brittany kasabasında dünyaya geldi. 1954 yılında Hindi-Çin ve Cezayir'de yabancı lejyonunda görev aldı.

Politik kariyerine 1956 yılında Pierre Poujade partisinde şubeler sorumlusu yardımcısı olarak başladı. 1965 yılında aşırı sağcı lider Jean Louis Tixier Vignancour'un seçim kampanyasını yönetti. 1972 yılında Ulusal Cephe Partisini kurdu. Bu süre içinde Kuzey Afrika göçmenlerine karşı takındığı tavır 1974'lerde yüzde 0.74 olan oy oranının, 1988 yılında yüzde 14'e, 1995 yılı seçimlerinde yüzde 15'e kadar yükselmesini sağladı.

Bu süre içinde Ulusal Birlik parlamento içinde yükseliş ve düşüşler yaşadı. Ulusal Birlik 1988 yılında 35 milletvekili ile tarihinde o zamana kadar parlamento içine en fazla sayıda milletvekili ile girmeyi başardı. Ancak ardından "büyük ihanet" geldi. Partisinin önemli teknokrat isimlerinden Bruno Megret 'güce ortak olmak' için harekete geçti. Bu hareketin ardından partiden ihraç edildi. Ancak bu süreç parti için çok yaralıyıcı oldu. Ve yaşananlar Le Pen'i benimseyenler arasında soru işaretlerine yol açtı. Kendisi ile aynı düşünceyi baylaşmayanlara karşı darkafalı, bağnaz yaklaşım sergilediği yönündeki yoğun eleştiriler oldukça yıpratıcı oldu.

1987 yılında Yahudilere karşı ikinci dünya savaşında uygulanan soykırımı "tarihin küçük bir detayıdır" diye niteledi. Bu kendisinin Avrupa Parlamentosundaki koltuğunu kaybetmesine neden oldu. Son Cumhurbaşkanlığı seçimleri kendisi açısından diğerlerinden farklı değildi. Seçimlere aynı söylemler ile girdi. Hapishanelerin kapasitesinin 200 bin kişilik daha arttırılması, miras vergisinin kaldırılması, AB anlaşmalarının tekrar gözden geçirilmesi ve tabii ki kilit unsur göçmenlere karşı takındığı tavır.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Gianfranco Fini

--------------------------------------------------------------------------------

1952 yılında dünyaya geldi. Gençlik yılarında gazetecilik yapan Gianfranco Fini, 1987 yılında o dönemde "Sosyal Hareket Partisi" olarak anılan İtalyan faşistlerin lideri oldu. Daha sonra partinin adını "Ulusal Birlik" olarak değiştirdi ve "merkez sağa" kayan partisinin görüşünü "sivil topluma açık, batı demokrasileri değirleriyle uyumlu, ideolojik ve nostaljik olmayan bir parti" olarak tanımladı. Geçmişle hesaplaşmayı başaran Fini, seçimlerde özellikle eski Hristiyan demokratların, muhafazakarların ve sol yönetim zamanında hayal kırıklığına uğrayan işçi sınıfınında oylarını almayı başardı ve Berlusconu hükümetinde ikinci adam oldu.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Aziz Meker ( 1877)- (1941)

Bilim ve toplum adamı, diplomat ve yazar. 1877 yılında Kafkasya’da, bugünkü Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin sınırları içinde bulunan Biberdkuace köyünde doğdu. Anadili Abazaca ve Adıgeceydi. Köyünde ve Batalpaşinsk (Çerkesk) kasabasında öğrenim gördü. Ailesinin Türkiye'ye hicret ederek Eskişehir yöresinde yerleşmesi üzerine öğrenimini İstanbul'da sürdürdü. Daha sonra Fransa'ya gönderilerek Tarım konusunda yüksek öğrenim gördü. İstanbul'da Halkalı Ziraat Okulu'nda öğretmenlik yaptı (1907).

Kafkas sürgünleri tarafından oluşturulan ve başka yerlerde de şubeler açan "Çerkes İttihad ve Teavün Cemiyeti", "Şimali Kafkas Cemiyeti", "Kafkasya İstiklal Komitesi", "Türkiye'de Kuzey Kafkasya Siyasi Göçmenleri Komitesi" gibi örgütlerde aktif görevler üstlendi. İdeal arkadaşlarından Hüseyin Tosun (Vubıh) Beyle birlikte "Köylü Bilgi Cemiyeti"nin de kurucu ve yöneticileri arasında yer aldı (1914) ve bu derneğin yayınlarında rol oynadı. Tüm bu derneklerde konferanslar verdi, broşürler yayınladı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Mareşal Fuad Paşa'nın başkanlığındaki bir Kafkas delegasyonuna dahil olarak Viyana, Berlin, Lozan vb. Avrupa merkezlerinde Kafkasya bağımsızlık davası lehinde görüşmelere katıldı. Bu konuda broşürler ve çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yayınladı. Çeşitli devlet adamlarıyla, Cenevre'de sürgünde yaşamakta olan V. İ. Lenin'le görüştü. Mütareke döneminde yine İsmail Hakkı Berkok, Mustafa Butbay vb. kişilerin de yer aldığı bir kurul içinde Kafkasya'ya gönderilerek Dağıstan-Çeçenistan yörelerinde Kafkasya bağımsızlığı lehinde siyasi çalışmalar yaptı (1920).

Türkiye'ye dönüşünde Anadolu’daki kurtuluş hareketine katıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Sovyet Rusya'ya gönderilen elçilik kurulunda Başkatip olarak görevlendirildi. Moskova'da Lenin, Çiçerin, Stalin ve diğer Sovyet devlet adamlarıyla yapılan politik görüşmelere katıldı (1922). Aynı kurulda görevli bulunan Mehmed Fuad Carım, Tahsin Rüştü ve diğer Kafkasyalı arkadaşlarıyla birlikte, bağımsız bir Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin kurulması ve sürdürülmesi yolundaki çabalara destek verdi. 1923 yılında Ankara’ya dönerek Ziraat Okulu'nda (Fakülte) profesör ve öğretim üyesi, Ziraat Enstitüsü'nde başkanlık, Tarım Bakanlığı'nda müsteşarlık görevlerinde bulundu. Adigece, Abhaz-Abazaca ve Türkçe'den başka Rusça, Fransızca ve Almanca'yı da iyi biliyordu. 1941 yılında Ankara'da öldü.

Profesör Aziz Meker'in, İstanbul'da, İsviçre, Almanya ve başka Avrupa ülkelerinde çıkan birçok gazetede Kafkasya'yı tanıtan ve Kafkas bağımsızlığını savunan makaleleri yayınlanmıştır. Tarım konusundaki eserleri ve bilimsel makalelerinden başka Kafkasya konusunda çeşitli dillerde yayınlanmış broşürleri de bulunmaktadır: "Kafkasya'nın Ahval-i İçtimaiye ve İktisadiyesine Dair Konferans" (İstanbul 1918), "Les Russes en Circassie, 1760-1864" (Ruslar Çerkesya'da 1760-1864, Fransızca, Berne 1919
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Ali Kabuli Paşa ( 1812)- (1875)

İstanbul Şehremini (Belediye Başkanı)
17 Rebiulahir 1291-15 Cemaziyelahir 1291
3 Haziran 1874-30 Haziran 1874
Emanet müddeti: 1 ay 28 gün

1227 (1812) tarihinde İstanbul’da doğmuştur.Divan Kalemi ve Mekteb-i Maarif-i Adliye’de görev yaptıktan sonra Berlin Sefareti Katipliği’ne atanmıştır. Londra’da maslahatgüzarlık, Atina ve Viyana’da sefirlik, Sayda’da valilik yapmıştır. 3 Haziran 1874’te Şehremaneti’ne tayin olunan Kabuli Paşa 30 Temmuz 1874’te azledilmiş, ardından Ticaret Nezareti’ne ve Petersburg Sefareti’ne tayin olunmuştur.Kabuli Paşa, 1875 yılında vefat etmiştir.


Ali Paşa ( 1829)- (1889)

İstanbul Şehremini (Belediye Başkanı)
24 Cemaziyelahir 1289-13 Cemaziyelevvel 1290
29 Ağustos 1872-9 Temmuz 1873
Emanet müddeti: 10 ay 18 gün

1245 (1829) yılında İstanbul’da doğmuştur. Mirliva Ürfi Paşa’nın oğludur. Sibyan Mektebi’nden sonra Mekteb-i Maarif-i Adliye’de okumuş ve Paris’e giderek iktisat tahsil etmiştir.Memuriyete Hassa Ordu-yu Hümayun’u Tahrirat Kalemi’nde başlamış, Divan Katipliği, Paris Sefareti Başkatipliği, sırbistan Komiserliği, Bosna Vilayeti Politika Memuriyeti ve Altıncı Belediye Dairesi REİS Vekilliği gibi görevler yaptıktan sonra Nafıa ve Zabtiye Nezareti Müsteşarlığı yapmıştır.

1289 (1872) senesinde Şehremaneti’ne tayin olunan Ali Paşa, daha sonra Paris Sefirliği’ne, Hersek ve Edirne valiliğine atanmıştır.1877’de Hudavendigar Vilayeti Valiliği görevini alan Ali Paşa tekrar Edirne Valiliği’nde bulunduktan sonra Aydın ve Beyrut’ta da valilik yapmıştır.1889’da Beyrut’te vefat eden Ali Paşa’nın cenazesi İstanbul’a getirilerek Erenköy kabristanına defnedilmiştir.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Fahreddin Paşa ( 1868)- (1948)(büyükelçi)

--------------------------------------------------------------------------------Gâzi, Türkkan) Medîne müdâfii. 1868’de Rusçuk’ta doğdu. Babası Mehmed Nâhid Bey, annesi Fatma Âdile Hanımdır. Âilece 93 Harbinden sonra Rusçuk’tan ayrıldılar. Fahreddîn Paşa 1888’de Harbiye Mektebini, 1891’de Erkân-ı Harbiyeyi bitirdi.

Erzincan’daki 4. Orduda vazîfe yaptı. 31 Mart Vak’asında Dîvân-ı Harb başkanıydı. 1911-12 Türk-İtalyan Harbinde Kurmay Albay olarak bulundu. Balkan Savaşında Çatalca Muhârebelerinde yaptığı taarruzla Bulgarları bozguna uğrattı ve Edirne’nin geri alınmasında en önemli rolü oynadı. Birinci Dünyâ Savaşı başladığında Musul’da On İkinci Kolordunun komutanıydı. Bu sırada Osmanlı Devletinde idâreyi elinde tutan İttihat ve Terakki liderleri hatâlı bir politika ile halife ve Osmanlı hükümdarlarına bağlı Şerîf Hüseyin ve taraftarlarını hâin ilân ettiler. Fahreddîn Paşa da Şerîf Hüseyin’e karşı savunma yapmak üzere Medîne’ye gönderildi. Bu kahraman Türk kumandanı, İttihatçıların çılgınca verdikleri emirlere uymayı bir vatan borcu bildiği için, Medîne’de hareketsiz kalmış, azılı İslâm düşmanı İngilizlerle savaşmak fırsatını bulamamıştı. Böylece yıllarca mukaddes topraklarda kardeş kardeşi boğazladı. Netîcede Müslümanların bu gafletinden İngilizler ve Vehhâbîler istifâde ettiler. Birinci Dünyâ Harbinin kaybedilmesi ve Mondros Mütârekesinin imzâlanmasından sonra Mekke veMedîne Vehhâbîlere terk edildi. İngilizler teslim aldıkları Fahreddîn Paşayı Malta’ya sürdüler. 1921’de esâretten kurtulan Fahreddîn Paşa, Başkomutanlık Meydan Muhârebesine 12. Fırka Komutanı olarak katıldı. 1922’de TBMM hükûmeti tarafından Kâbil elçiliğine tâyin edildi. 1926’ya kadar bu görevde kaldı.1948’de İstanbul’da vefât eden Fahreddîn Paşa Rumelihisarı Kabristanlığına defnedildi.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Charles Aznavour(Varenagh) (1924 ) Ermeni asıllı Fransız ses sanatçısı. Paris’te doğdu. Ermenistan’ın UNESCO nezdindeki daimi temsilcisidir. Birçok şarkının sözlerini yazdı, besteledi. (Les co medrens), (Les Aventures). Ayrıca, sinemada birçok filmde rol aldı. Piyaniste Ateş (1960), Tobruk’a Bir Taksi (1961), Postacı Savaşa Gidiyor (1966) ve Şapkacının Hayaletleri (1982).

1950 ve 60’lı yıllarda sık sık Türkiye’ye gelerek Türkiye ve Türkleri çok sevdiğini, yabancı ülkelerde Türkiye’ye verdiği desteği her fırsatta açıklayan Aznavour, ilerleyen yaşlarında bu sözlerinden çarkederek soykırım iddialarına başladı. Ermeni terör örgütlerini de destekleyince mesleğine gölge düşürdü. Şubat 1999’da Belçika'ya film çevirmek için gittiğinde, Brüksel'de bulunan sözde ermeni soykırım anıtını ziyaret etti. Lxells belediye başkanı Yves De Jonghe D'ardoye ile anıtın bulunduğu alana gelen Aznavour, Türklerin bir buçuk milyon ermeniyi öldürdüğü yolundaki yazıların bulunduğu anıtın altında bir konuşma yaptı. Aznavour'u, Belçika basını yakından izlerken, olay Belçika'da yaşayan Türkler'in tepkisini çekti. Ermeni anıtı, 1997'de Lxells belediyesinin izni ile dikilmişti. Hürriyet gazetesi yazarlarından Tufan Türenç, bir yazısında, eskiden çok sevdiği iki sanatçıdan birinin Aznavour olduğunu, o yıllarda bu adamın ermeni kökenli olduğunu aklına dahi getirmediğini ifade ederek, Aznavour'un müziği bırakıp barışı dinamitleyenlerin arkasında yer almasını anlayamadığını söylüyor. Tufan Türenç, bu konuda şöyle diyor; "1970'lere geldiğimizde Charles Aznavour ile bütünleşen dünyamızda depremler başlıyordu. Ermeni saldırıları başlayınca bizim ilahımız olan bu adam, sağduyunun yanında yer alacağına barışı dinamitleyenlerin safına katılıyordu. Bu davranışı bizi can evimizden vuruyordu. Sonra da giderek hızlanan ermeni terörünün hamileri arasına katılarak bizden iyice kopup gidiyordu. Katillerle aynı safları paylaşmak, zamanla onun müzik yaşamını da etkiliyordu. O dev Aznavour, bu pis politikaya bulaştıkça sanat açısından eriyordu. UNESCO'nun büyükelçilik payesine sahip olmasına rağmen, ideali barış olan bu örgütün ilkelerine de ihanet ediyordu. Barışı değil savaşı, kanı, tarihten husumet çıkarmayı amaçlayan ermeni teröristlerin eylemlerini destekliyordu. Son olarak da Fransa'daki ermeni soykırımı yasa tasarısının çıkışını büyük bir mutlulukla karşılıyordu. Ve bizim için tamamen ölüyordu." ( )
Aznavour'un gençlik yıllarında Türkler hakkında yazdığı bir şiiri, Ermeni yazarlardan Yervant Gobelyan tarafından Türkçe’ye tercüme edilmişti.

Bir Türk dosta mektup
Senin ayağında bir diken var,
Kardeşim,
Benim yüreğimde bir tane senin için,
benim için de her şeyi güç kılıyor rahatsız.
Gülün dikenleri var el atılınca korur
bir kan damlası oluşabilir parmağın ucunda,
ama eğer dikkat edilirse
o kendi güzelliğini bağışlar
renk ve koku verir günlerimize
hatta damaklarımızı okşar
doyumsuz lezzetiyle.
Ben gülleri severim
dikenleri hep olacak
bundan kaçınılmaz
kardeşim...
Eğer sen karar verseydin
yüreğimdeki dikeni çekmeye
ayağındaki dikende beraber
çıkıp kaybolacaktı kendiliğinden
ve biz ikimiz senle ben
özgür olacaktık
ve kardeş...

Charles Aznavour
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Abdülmecid (Tapa) Çermoy

15 Mart 1882'de Çeçenistan'ın Caharkala(Grozni) şehrinde dünyaya geldi. Soylu bir Çeçen ailesine mensuptur. Babası Ortsu Çermoy Rus ordusunda generaldi. Vladikafkas lisesini bitirdikten sonra askeri öğrenimini Rusya'nın ünlü askeri okulu "Nikolayevskoye Kavaleriysekol Noyennol Uçilişçe"de yaptı. Çar'ın muhafız alayında bir müddet görev yaptı. Petersburg'da yüksek bir sosyete hayatı yaşamasına rağmen 1908'de ordudan istifa ederek memleketine döndü, petrol işleriyle uğraşmaya başladı. Zekası ve teşebbüs kabiliyeti sayesinde petrol işlerini ilerletti. Grozni'de ve bütün Kafkasya'da bugünkü petrol tesisatının esas temellerini atanlardan biri oldu.

1917 ihtilalinden sonra Kuzey Kafkasya'daki devletleşme ve bağımsızlık çalışmalarının içinde yer aldı. 18 Eylül 1917'de Andi'de toplanan II. kurultay sonucunda oluşturulan Kuzey Kafkasya Milli Müessesan Meclisi Merkez İcra Komitesi Başkanlığı görevine getirildi.

11 Mayıs 1918 tarihinde ilan edilen "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti"nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

8 Haziran 1918'de Osmanlı Hükümeti ile Dostluk ve İşbirliği Anlaşması imzalayan heyette yer aldı.

10 Aralık 1918 günü Terek Kazakları ile Kuzey Kafkasya Hükümeti arasında Terek Kazaklarının Kuzey Kafkasya birliğine dahil olduklarına dair imzalanan anlaşmaya hükümet adına imza koyanlar arasında bulunarak Kazaklarla kanlı mücadeleleri milli menfaata uygun tarzda sonuçlandırma başarısında büyük pay sahibi oldu.

Paris Barış Konferası'na katılmak üzere 1919 baharında Fransa'ya giden sabık Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti başkanı Abdülmecid Çermoy bir daha ülkesini göremedi.

28 Ağustos 1937'de Lozan'da (İsviçre) vefat etti.
 

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ce: Asker ve Siyasetçi Biyografileri

Ali Fuat Cebesoy

--------------------------------------------------------------------------------Kurtuluş Savaşı komutanlarından, diplomat ve siyaset adamı. 1882 yılında İstanbul'da doğdu. Babası İsmail Fazıl Paşa'nın gönülsüzlüğüne rağmen, girdiği Harp Okulu'nda Mustafa Kemal ile aynı sınıfa düşmesi bir bakıma gelecekteki kaderini çizmiş oldu.
Cebesoy'un Beyrut'ta başlayan kıta hizmetleri, 1908'deki Roma Askeri Ateşeliği dışında, çok hareketli geçti. Trablus'ta savaş başlar başlamaz (1911) oraya ilk gidenler arasındaydı. Balkan Savaşı sırasında Karadağ'da, Yanya Kalesinde, Pista ve Pisani muharebelerinde, 1. Dünya Savaşının başında tümen komutanı olarak katıldığı Kanal Hareketinde, büyük başarılar gösterdi. İstanbul Hükümeti'nin İçişleri Bakanı, Mustafa Kemal'in görevsizliğini bir genelgeyle açıklayınca Ali Fuat Paşa'da kendi bölgesindeki valilere ve mutasarrıflara kendisinden gelecek emirlere göre hareket edilmesini bildirdi (1919). Ayrıca, her tarafta Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetlerinin kurulacağını ilgililere hatırlattı. Bu çabaları takdirle karşılandığı için, Sivas Kongresi sonrasında Cebesoy, Umum Kuvayı Milliye komutanı olarak görevlendirildi.

Kendisini çekemeyenlerce Çerkez Ethem taraftarlığıyla suçlandı. Doğru olmadığı sonradan belgelerle ortaya konan bu suçlama üzerine, ayaklanmaların bastırılmasından sonra, Ankara'ya çağrılarak Moskova Büyükelçiliğine atandı. Mustafa Kemal'in talimatını yerine getirmekle yükümlü olduğu bu zor görevi başarıyla yürüttü ve 10 Mayıs 1921'de Ankara'ya dönerek Mecliste siyasi çalışmalarına başladı. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti başkanlığını yaptı. 1925'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasında yer aldı. Ertesi yıl (1926) İzmir Suikasti dolayısıyla Ali Fuat Paşa da tutuklandı, yargılandı ve beraat etti.

Cebesoy'un ikinci dönem siyasi hayatı İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı yıllarında başladı. Milletvekili olarak tekrar Meclise girdikten sonra Bayındırlık Bakanlığı (1939-1943) ve bir ara TBMM Başkanlığı da (1947-1950) yaptı. 1968 yılında öldü.
 

Benzer Konular


Üst