Ayak güzelliği için bakım önerileri

Uzman SühaN

Administrator
Ayak güzelliği için bakım önerileri
Ayaklarımız tüm bedenimizin yükünü taşıyan , önemli organlarımızdan biridir.Sürekli ayakta kalmak topukların çatlamasına ,ayakların damarlaşmasına neden olabilir. Ayakların gün içinde çorap ve ayakkabı içinde kalması da ayakların hava almasını engeller.Buda ayak sağlığı için tehdit oluşturur.Ayak mantarı,tırnak mantarı gibi.Ayaklarımızın gerek sağlığı gerekse estetik açıdan güzel görünmesi için bakımını sağlamamız lazım.Ayak bakımı hakkında tüm detayları sizlerle paylaşıcaz öncesi ; Ayaklarınıza özel bakımın püf noktaları , Evde Uygulayabileceğiniz Ayak Peelingi Tarifleri adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Ayak sağlığı kadar güzelliği de önemlidir. Yazın açık ayakkabıları giyme zorunluluğumuz olduğundan ayaklarımızın olabildiğince temiz ve pürüssüz görünmesini sağlamalıyız.Bir çok bayanın şikayetidir topuk çatlakları.Bunun için bir çok kozmetik bakım ürünleri bulunsada evde pratik ve kimyasal işlemlere maruz kalmadan ayak güzelliğini sağlayabilirsiniz.Nasılmı çok basit.1 adet patatesi rendeleyin.İçine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ekleyin .Ayaklarınızı bu karışımın içine daldırarak patatese parçacıklarıyla ovun.Daha sonra yarım saat kadar ayaklarınızı bu karışımın içinde bekletin.Ayaklarınızı durulayın ve zeytin yağıyla masaj yapın.Daha sonra yıkamadan temiz bir çorap giyin.Sonuç muhteşem.Pamuk gibi yumuşacık ayaklar.Çatlaktan eser kalmayacaktır.Özellikle derin topuk ,el parmak çatlağı olanlar için mucizevi bir karışım.Bu işlemi düzenli yaptığınız taktirde topuk çatlağına elveda diyebilirsiniz.İlk başlarda hafta da 2 defa daha sonra hafta da 1 bu işlemi yapabilirsiniz.Bu işlem topuk çatlaklarına iyi geldiği gibi aynı zamanda ayakların beyazlamasını sağlıyor.Deneyenler lütfen yorumlarını bizlerle bu başlık altın dan paylaşsın.Şimdi ayak bakımı ile ilgili diğer önerileri paylaşıyoruz..

ayak bakımı.jpg

AYAK BAKIM ÖNERİLERİ

1.Ayak Banyosu

Derin ve geniş bir kapta ılık suya kozmetik marketlerde satılan ayak banyo tuzu katabileceğiniz gibi evdeki malzemelerle de ayaklarınızı yumuşatmayı sağlayabilirsiniz. Karbonat, beyaz sirke, limon suyu da ayak banyo suyunuza katabileceğiniz, sert deriyi kolayca yumuşatan malzemelerdir. Ilık su ile ayaklarınızı 15-20 dakika dinlendirin ve pedikür için yumuşamasını sağlayın. Ayak banyosuna başlamadan önce tırnaklarınızda oje varsa, temizlemeyi unutmayın.

2.Ayak Peeling’i

Yumuşayan ayak derinizi ölü hücrelerden arındırmak için kozmetik marketlerden satın

alabileceğiniz ayak peeling’i ya da evde kendiniz hazırlayacağınız peeling’i kullanabilirsiniz. Evde ayak peeling’i hazırlamak için toz şeker ve badem yağını karıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu karışıma ayaklarınızın tamamına dairesel masajla uygulayın. Şeker ölü deriyi atmayı sağlarken, badem yağı da derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

3.Ponza taşı (Topuklarda sertleşme varsa kullanılmalıdır.)

Topuk taşı olarak da bilinen ponza taşı volkanik bir kayaç taşı türüdür ve topuklardaki sertleşen deriyi temizlemek için oldukça kullanışlı bir malzemedir. Ayak banyosu ile yumuşayan deriyi temizlemek daha kolay olduğu için bu aşamada topuklarınızda sertleşen bölgeler varsa ponza taşını kullanmayı deneyebilirsiniz. Ponza taşını kullanırken, cildi tahriş etmemeye özen göstermek gerekir. Topuktaki deriye zarar vermemek için çok bastırmadan, dairesel hareketlerle ponza taşını kullanmak doğru olacaktır.

4.Tırnak Çevresi Bakımı
Tırnak etini temizlemek için önce her tırnağa zeytinyağı ya da badem yağı sürün ve 1-2 dakika ayak banyosu suyunda ayaklarınızı bekletin. Tırnak etlerini temizlerken geriye ittirme yöntemini kullanmak sağlıklı bir seçim olur çünkü tırnak çevresindeki etleri kesmek kanama ve derinin hassaslaşmasına yol açabilir. Geriye ittirme yönteminde iltihap riskini de önlemiş olursunuz. Tırnak etlerini geriye doğru ittirmek için de manikür setindeki ucu yassı ve geniş olan bir aparat bulunur. Bu aparat ile her bir tırnak etini tırnağın kök bölümünden deriye doğru tırnağa zarar vermeden ittirmek gerekir. Zaten yumuşayan tırnak etleri kolayca geriye doğru gidecektir.

5.Tırnak kesimi

Unutulmaması gereken bir nokta; ayak tırnaklarını tırnağın uzama biçimine paralel kesmek gerekir. Ayak tırnaklarını içe doğru kavisli kesmek, tırnak batmalarına yol açabildiği için mümkün olduğunca daha düz ve tırnağın şekline uygun kesilmelidir.

6.Oje Uygulaması

Ayak bakımını bitirirken, oje sürmek isterseniz tırnaklarınızdaki bakım yağı, krem gibi ojenin kalıcılığını azaltan kalıntıları tırnaktan temizlemek gerekir. Bunun için tırnaklarınızı beyaz sirke ile ıslattığınız pamukla temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke, tırnaklarınızda yağ kalıntılarınız kolayca arındırmanızı sağlar. Tırnaklar oje için hazır olduğunda, ince bir kat sürerek başlamalısınız. En az 2 dakika bekleyip, ilk katın kuruduğuna emin olduktan sonra ikinci ince katı sürerek ojenin kalıcılığını da arttırmış olursunuz. Oje kurutucu sprey kullanarak ojenin daha kolay kurumasını sağlayabileceğiniz gibi, buzlu suda tırnaklarınızı 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

7. Nemlendirici

Pedikürü tamamlayınca ayakların nemlenmesi için ayak bakım losyonunu tüm ayağınıza uygulayabilirsiniz. Kuru cildiniz varsa, yoğun ayak kremlerini kullanmanız daha doğru olacaktır. Unutmamak gerekir ki, ayak sağlığı tercih ettiğimiz ayakkabılarla da doğrudan etkilenmektedir, bu nedenle çok dar, sivri burun, yüksek ince topuk ve benzeri ayak şeklini kötü etkileyen ayakkabılardan da uzak durmak en doğrusu olacaktır.

Ayak bakımı önerileri;

1.Tırnakların sürekli ojeli kalması, tırnağın hava almasını önler. Bu nedenle, haftada en az 2 gün oje sürmeden, tırnakları bakım yağı ya da kremlerle nemlendirmeye özen gösterin.

2.Ayak kokusu ter ve bakteri üremesi için uygun koşullarda ortaya çıkabilir. Alkol içeren ağız bakım suyu, ayak kokusunu önlemek için de kullanılabilir. Ağız bakım sularında alkol ve dezenfektan içeriği yoğun olduğu için ayakta bakteri oluşumunu da önleyebilmektedir.

3.Beyaz sirke tırnak mantarını geçirmek için alternatif bir yöntemdir. Düzenli uygulandığında tırnak mantarını azaltmaktadır.

4.Pedikürde kullandığınız aletleri her kullanımdan sonra dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin ve ortak kullanımdan kaçının. Bulaşıcı hastalıklar manikür ve pedikür setlerinin ortak kullanımıyla kolayca geçebilir.

Yüz bakımı kadar ayak bakımının da son derece önemli olduğuna inanan bir kadın olduğum için elimden gelen tüm işlemleri ayaklarıma uyguluyorum. Banyoda iyice yumuşayan topuklarımı ponza taşı ile ölü derisinden arındırarak işe başlıyorum. Özellikle yaz aylarında topuklarda daha fazla çatlama meydan geldiği için yazın daha sık yapıyorum.

Sonra bir tane küp şekeri azcık bir su ile eriterek ayağıma masaj yaparak peeling yapıyorum. Beş dakika kadar ovduktan sonra ayağıma poşet geçirerek bekletiyorum. Daha sonra ayaklarımı tekrardan yıkıyorum. Kuruladıktan sonra ayağınızda oluşan yumuşaklığa kendiniz bile inanamayacaksınız. Kurulama işleminden sonra, ayak kremimi ayağıma sürerek bir müddet bekliyorum. Yumuşacık ayaklara bu formülü deneyerek kavuşabilirsiniz.

Bende ayak güzelliği için ayaklarımı sabunlu suda yarım saat bekletiyorum. Yumuşayan deriyi ponza taşıyla kazıyorum.İyice durulayıp kuruladıktan sonra ayaklarıma vazelin sürüyorum. Çoraplarımı ayaklarıma geçiriyorum.Ertesi gün yumuşacık pamuk gibi oluyor ayaklarım

Geri