aybalam kelimesine itirazım var anlamı ne

FiRaRi_MeLeK

Daimi Üye
Üye
aybalam kelimesine itirazım var anlamı ne
aybalam ne demek ay balam ne demek
İtirazım var :sinirli: bu aralar herkesin dilinde ''aybalam'' merak ettiğim şu anlamını biliyormusunuz acaba :seker:bu aralar moda oldu türkçeyi katl etmek başka dillerden sözler alıp türkçeymiş gibi kullanmak...:sinir:herkesin kendi dili kendine güzeldir ve bunu yabancılaştırmak için niye bu kadar istekliler böle bi anlasam...q,w bunlar vardı bide ''aybalam''çıktı anlamını bilen yazsın...bugün bir arkadaş türkçe olduğunu söleyerek (neresi türkçeyse artık :S)''seni sevirem'' diyor ya bu türkçemi ya doğru dürüst sözü söleyin yada katl etmeyin(arada benımde ana dilime geçiyor ondan sinirlendim bu kadar:küstüm:)İtirazım var ne güzel türkçe var öldürmeyin ya bu dili

'Ay balam' kelimesi Türkçe sözlüğümüzde bulunmmaktadır.Azeri kelime anlamı ise 'bala' güzel çocuk anlamına gelmektedir.Azerice bir hitap biçimidir 'ay balam'ise 'ay yüzlü'(nur yüzlü) çocuk manasına gelmektedir.Doğru bir yere değinmişsin canım her dil kendi dilinde güzeldir.Bizim dilimiz Türkçe dir. Bu tür kelimeler Türkçemizde bulunmamaktadır.Türkçe mizi düzgün kullanalım, yontmayalım yeni nesillere daha temiz ve sade bir Türkçe bırakmak dileğiyle..Sevgiler..

ne var yani yes no diyince iyi. azerice bisey diyincemi kotu:grev: cok alindim bikere.bizde de herkes turkce konusuyor.biz bisey diyormuyuz hic.aksine cok seviyoruz turkceyi.:uhu:

ay17 yes no niye kullanılıyor demiyorum burda evet bende azeriyim ve 22 senelik hayatımda türkçe kelime kullanıldığını hatırlamıyorum azerbaycanda,evet rusça kelimeler çok fazla bunuda SSRI ye bağlıyorum çünkü çok uzun zman ruslarla iç içe yaşadık ama türkçe hiç bir kelime konuşmadık,herkesin kendi ana dili var.alınmanıda hiç anlamadım burda alınıcak bir konu yok.benım kızdığım nokta dili yabancılaştırmak lütfen konuya yorum yaparken dikkatli oku..

Tuqc€_ desteğin için teşekkür ederim :D:D

Sadmin sendemi :D:D

anlamadim azeriysen aybalam kelimesi seni niye kizdiriyor ve niye anlamiyorsun anlamini.orasini da ben anlamadim.sen turkceyi kullanmamis ola bilirsin ama ben cok kullanirim.tanidiklarimda.neyse kavga yapmak gibi bi niyetim yok.ama ben ne yazdigimi da iyi bilirim.
tamam ben seni simdi anladim o kelimenin turk kelimesi diye soylenmesini istemiyorsun.ama merak etme zaten herkes biliyor azeri kelimesi oldugunu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu kadar konu okudum konu açtım ilk defa bu kadar komik yorum yazıldı şaka gibi hahaha
ay17 konuyu açdığıma açacağıma pişman oldum, unutmadan tatlım türkçeyi yada azerice dilini bana öğretme azerbaycanda oturup istanbula hiç öğretme:D:D sen konuyu tam çözememişsin boşver uğraşmada hiç :Değer konuyu tam çözememişsen tuğçenin yorumunu oku çözersin
ben konuyu ne diye açtım konu nereye geldi şansa bak :tsk:

Geri