Aybaşı iken oruç tutulur mu? Lekeli şekilde kanama olurken?

• Konbuyu başlatan Syhnbal
  • Başlangıç tarihi
S

Syhnbal

Forum Okuru
Aybaşı iken oruç tutulur mu? Lekeli şekilde kanama olurken?

Aybaşı iken oruç tutulur mu melek kadınlar kulübü aybaşı iken oruç tutarsak ne olur forum'da.​

Kızlar bir şey soracağım ben bazı oruç borçlarım vardı da şimdi adetim normalde 5 gün sürüyor ama 6-7-8. Günler leke şeklinde oluyor. Ben bu sıralarda yikanip abdest alsam oruçlarımı tutabilir miyim? Aybaşı iken oruç tutulur mu soruları geliyordur ama benim durum farklı aslında leke 3-4 gün de sürüyor adet gibi olmuyor bu sıralarda diyorum yani anlatabildim umarım.

Merhabalar
Aybaşı iken oruç tutulur mu? Kesinlikle tutulmaz. Tabii ki adet halinde oruç tutmak olmaz. Bu kesinlikle tamamen temizlenmeye kadar da yapılmaz. Tamamen hiç leke gelmeyinceye kadar bekleyip emin oldugunuzda abdest alın ve ibadetlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Buna oruç, namaz ve Kur'an okumak ve dokunma da dahildir. Kadınlar adet halinde iken namaz kilmazlar sonradan kaza etmezler ama oruç tutamadiklari zaman bunu kaza ederler tabii Ramazan ayında tutulamayan oruçlar kaza edilmeli. Yine Kur'an-ı Kerim de okuyamaz ve dokunamazlar. Ama dua edebilirsiniz.

Yine dilerseniz aşağıdaki linki tıklayarak da "oruç hakkında soru cevaplar" konumuzu inceleyebilirsiniz daha fazla soru cevap ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Oruçlu iken adet olursanız da oruç tutulmaz bunu da ek bilgi olarak sizlere vermek istiyorum. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalır iseniz orucu kırarsınız daha sonra bu mecburi sebepten dolayı bu günü bir gün olarak kaza edersiniz.

Geri