Ayten Alpman röpörtajı

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Ayten Alpman röpörtajı
ayten alpman çocukları ressamla röportaj röportaj örnekleri ressamlarla yapılan röportajlar
aytenalpman2.jpg
Ayten Alpman

AYTEN ALPMAN & HAKAN EREN

Yaklaşık 4 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorsunuz…Nasıl bir araya geldiğinizden biraz bahseder misiniz?

AYTEN ALPMAN: bu projeye biz Hakan Eren’le başladık. Bir sürü hayaller kurduk. Orkestrayı seçtik, büyük bir orkesra olsun, en iyisi olsun istedik. Piyasada çbulunan albümlerden farklı olması için uğraştık. Hakan bana ; madem bugüne kadar hep jazz söyledin bu seferde Türk şarkıcıların parçalarını söyle dedi. O zaman ikna oldum. Çünkü ben 50 senedir Türkçe olarak sadece kendi şarkılarımı söyledim. Hakan beni ikna edince benim çok sevdiğim şarkıları yorumlamanın çok güzel olacağını düşündüm. Böyle girdik bu işe sonra vazgeçtiğimiz dönemler oldu. Ama sonunda oldu ve çok da güzel oldu….

HAKAN EREN : Şimdi bu proje benim çocukluk hayalimden gelen bir olay. İlk başta O’nu ikna etmek çok zor oldu. Benim yola çıkıştaki amacım murathan Mundan ‘ın Söz Vermiş Şarkılar albümünde Ayten Alpman’ın ilk kez cover yaptığını görmemle ortaya çıktı. Çünkü o okuyunca şarkı başka bir havaya büründü. Bir de şuna dikkat etmemiz lazım Ayten Alpman Türk pop müziğinde ki ilk kadın seslerimizden biri ve yaşayan bir efsane. Duruşuyla sesiyle örnek bir insan. Bana göre hazırladığımız bu albüm bir ders kitabı niteliğinde çünkü Ayten Alpan şarkı söylüyor….

Yaklaşık 28 yıl sonra stüdyoya girip albüm kaydettiniz…

AYTEN ALPMAN : Ben birşeye alıştım. Bir şarkı yaptığım zaman kırk yıl söyleniyor benimde sürekli albüm yapmama gerek kalmıyor. Ama o ortamı stüdyoyu, müzisyenlerle sabaha kadar çalışmayı çok özlemişim. Biz çok sorunsuz bir çalışma dönemi geçirdik. Bazılarından duyuyorum çok kavga edyorlarmış stüdyodayken, biz hiç öyle bir sorun yaşamadık ve en iyisini yaptık. Bunu biliyorum.

Bu güne kadar hep sizin şarkılarınız söylendi. Şimdi siz başkalarının parçalarını yorumluyorsunuz. Eser sahiplerinden size hiç yorum ve ya teşekkür geldi mi ?

AYTEN ALPMAN : Onlar ne hissediyorlar bilmiyorum ama onlar benim bütün şarkılarımı söylediler. Ben onlar söylediğinde ne hissettiysem heralde onlarda onu hissetmiştir. Hibirinden bir metiye duymadım. Benden evvel birileri o şarkıları söylediyse o, onların şarkısıdır. Ama bu albümde biz herşeyi değiştirdik ve kimse şarkıları aynıymış gibi dinlemiyor…

Birazda parçaların seçim kısmından bahsedelim. 10 şarkının her biri dikkat çekici parçalar…Mesela Serdar Ortaç’ın Yaz Yağmuru isimli parçası var…

HAKAN EREN: Şarkıların seçimi bir yıl sürdü ve eserlerin çoğunu Ayten Hanı piyanodan dinledi. Yaz Yağmuruda bunlardan biri, Ayten Hanım hiç duymamıştı o parçayı ve piyanoda dinlettik. Yorumculardan önce eser sahiplerinden izin istediğimizde hepsi sözleşmişler gibi “Onur duyarız” diyerek izin verdiler. Hatta bazı parçalarını koyamadığımız genç isimler gelip vokal yapabilir miyiz diye sordular. Bu inanılmaz güzel bir şeydi …

Albümün asıl sürprizi ise Halit Ergenç ile birlikte seslendirdiğiniz “Arkadaş” parçası…

AYTEN ALPMAN: O harika bir şey oldu. Yıllarca neden ben söylemedim dediğim bir şarkıydı “Arkadaş”. Arada bir şiir varmış ve ben o kısmını bilmiyordum. Halit’le birlikte okumam Hakan’ın fikriydi. Malum şiiri ben okuyamazdım. Halit Ergenç’i çağırdığımızda hemen geldi ve tüm içtenliği ile okudu bizim için parçayı…

Geri