Bacakta ki Batıklar İçin

Bacakta ki Batıklar İçin
bacakta ki batıklar, sebepleri, çareleri, nasıl kurtulunur, ne yapmak lazım, ile ilgili bilgiler burada melekler
Cildimizde oluşan batıklar kötü bir görüntü oluşturur ve sinir bozar melekler :)

Ve ne yazık ki çoğunlukla da dayanamaz sıkıveririz,yanlış olduğunu bile bile :)

Artık sıkmanıza gerek yok,aşağıda ki makaleyi okuyunca nedenini anlayacaksınız :tik:

Batıkların neden oluştuklarına dair pek çok söylenti var.Epilasyon şeklinizi değiştirirseniz,mesela ağdadan jilete,jiletten epilatöre geçerseniz vs derler,ama gerçekte sebep bu değildir.Batık olan kişiler hangi yönteme geçerse geçsin belki biraz azalmak yada çoğalmakla birlikte batık sorunu kolay kolay etkilenmez..

Özellikle epilatörden yada jiletten ağdaya geçen kişilerde biraz hafıfleyebilir çünki ağda ile bir miktar ölü deri de uzaklaştırıldığından şikayette azalma gözlenebilir.Ancak işin aslı batık oluşumu,ağda sonrası bazı kişilerde sivilce çıkması gibi,tamamen cilt özelliği ile ilgilidir.Kendini hızlı yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde çok daha fazla batık olur.Batık sorununu çözümlemek için cildin bu özelliğine müdahale etmek gerekir.Çünki istenmeyen kıllar kadar batık sorunu da özellikle bacaklarda estetik sorun yaratır.Erkeklerde pek rastlanmaz.Batık konusunda yardım alabileceğinizi düşündüğümüz en kolay ve hızlı sonuç veren yöntemler şunlardır.

-Kese ölü derinin uzaklaştırılmasında en kolay ve en etkili yöntemdir.Cilt altında kalmış cildi yarıp çıkamamış kıllar cilt altında dönüp batık oluşumuna sebep olur.Kese cildi aşındırarak ölü derinin atılmasını sağlar,bu kılların çıkmasına yardımcı olur ve batık oluşumunun oluşmadan önlenmiş olması açısından en radikal tedavisidir. Ayrıca kesenin batık oluşumunu önlemekteki faydası yanında genel sağlığa büyük katkısı vardır.

Batıkların önlenmesinde ideal olan kese kullanımı kuru keselemedir.Ancak kuru keselemede cildin ne kadar aşındırıldığını algılamak güçtür ve kolaylıkla taze deriyi de zedeleyecek kadar ileri gidilebilir.Bu sebeple kuru kese uygulamak isteyenlere yavaş yavaş ve gözlemleyerek ilerlemelerini öneririz.

-Ponza taşı da kese gibi aşındırma yoluyla etkili olur.Ancak taze deriyi irite etmek çok kolay olduğu için çok dikkatli kullanılmalıdır.

-Nemlendirici yağlar cildin yumuşatılması ve kıl çıkışının kolaylaştırılması yoluyla batık oluşumunun önüne geçerler.Ancak seçeceğiniz yağın kıl gelişimine etkisi olmayan bir bitkisel yağ olmasına özen göstermelisiniz.Burada biraz çelişki görebilirsiniz.Bütün yağlar kılları besler ancak ornekle açıklamak gerekirse biberiye yağı kıl kökünü onarıcı,saçlı deriyi arındırıcı etkisiyle direk kıla çalışır.Bunun yanında gül yağının bazını oluşturan yağ dışında kıl gelişimine etkisi yoktur.Bu durumda hemen her yerde görebileceğiniz susam yağlı recetelere aman diyorum.Susam yağı başından beri saçla anılmıştır ve kıl kökünü beslemekte önde gelen yağlardan biridir.Sadece cildi yumuşatmak,kıllara geliştirici etkiyi en düşük seviyede tutmak için en ideal yağ shea butter olarak bilinen tereyağı görünümünde olan ancak gerçekte bir ağaçtan elde edilen yağdır. Shea butter temininde güçlük çekenler kaliteli bir gül yağı yada buğday yağı ile ciltlerini yumuşatabilirler.

-Papaya maskesi cildi soymakta çok etkilidir.Bir adet orta boy papaya ile hazırlayacağınız maskeyi en az iki ay kullanabileceğiniz bir tarif veriyoruz.

İyice yumuşamış olan meyveyi dörde bölün.Çekirdekleri kavun çekirdeği gibi merkezi yerleşmiştir,çekirdeklerini temizleyin.Kabuğunu soyun ve öğütücüden geçirerek macun kıvamına getirin.Bir tane limonun suyunu sıkın ve bu limon suyu içinde üç tane 500 mg. lık aspirini eritin.Papaya püresine ekleyin ve iyice karıştırın.cam kavanoza alın ve ağzını sıkıca kapatın.Maskeyi kalınca bir tabaka halinde sürün.En az 10 dakika bekleyin ve soguk su ile yıkayın.Yıkarken duş jeli sabun vs kullanmayın.Sadece su ile bölgeyi yıkamanız yeterlidir.Uyguladığınız bölgede soyulma olacaktır.Bu şekilde ölü deri atılır ve batık oluşumunun önüne geçilir.

Papaya maskesi batık oluşumunu önlediği gibi batık lekelerini gidermek,batık lekelerinden kurtulmak için de çok etkili bir maskedir.Ayrıca epilasyondan kaynaklanmış cilt kararmalarında da gözle görülür şekilde renk açılması sağlar.

-Aspirin suyu ile batık bölgelerine masaj yapın.Kimyasal peeling işleminde kullanılan soyuculardan bir tanesi TCA da denen trikloroasetikasit kimyasal yapı olarak ta etki olarak ta aspirinin akrabasıdır.Bir çay bardağı kaynamış soğumuş suda bes adet 500 mg. lık aspirini eritin.Dibe çöken tortu dışında eriyiği spreyli şişeye alın.Haftada iki gün bacaklarınıza uygulayın.En az iki saat bekletin ve sadece su kullanarak durulayın.Bu da soyma yoluyla batık oluşumunun önüne geçer ve batık lekelerine,ağdadan yada jiletten cilt kararmalarına faydalıdır.

Batık oluşup lekeye dönmeden,cilt kararmadan tedbirli davranmak en akıllıca davranış olacaktır.Çok sıcak ağda cildi yakar ve karartır.Jilet yada epilatör ile ciltte iritasyon yaratmak cildi karartır.Yine bunlar batıklara yol açar.Batıkları iğne ucuyla kurcalamak,batık kılı iğne kullanarak çıkarmaya çalışmak,iğnenin ucunu yakıp yada alkolleyip sterilize etmiş olsanız da lekeye yol açar.Tırnakla uğraşmak yapılabilecek en büyük hatadır.

Batık sadece bir durumda sıkılabilir.Cilt yüzeyinde olgunlaşmış bir siyah nokta gibi krater görünümünü almışsa onu sıkabilirsiniz.Bunun için iki parça pamuğu alkolleyin,iki başparmağınıza dolayın ve asla ama asla,tırnaklarla değil tırnakların yan taraflarında kalan parmak etleri ile sıkın.

En favori terkiplerimizi en sona sakladım…Batıklardan,batık lekelerinden,ağdadan kararmış ciltten kurtulmanın şifalı bitkilerle en başarılı tedavisi için işte size iki reçete ;

Kararmış,lekelenmiş kısacası estetiğini yitirmiş üst deriyi soymak için ve yeni batık oluşumunu önlemek için

-1 çay bardağı yulaf unu
-1/2 çay bardağı badem unu
-1/2 çay bardağı kurutulmuş maydanoz
-1/2 çay bardağı öküzgüzü (petal)
-1/2 çay bardağı gül (petal)
-1/2 çay bardağı lavanta

Hepsini bir cam kavanoza koyup harmanlayın.Böylece aylarca yetecek kadar botanik peeling sahibi oldunuz.Kullanacağınız zaman -küçük bir cam kaseye 1 corba kaşığı kadar bitkilerinizden alın.

-1 çay kaşığı ince deniz tuzu yada toz şeker ekleyin.İdeal olan tuzun kullanılmasıdır ama bariz bir yanma yapar bu yüzden daha çok toz şeker tercih edilir.Acıya dayanırım diyenlerdenseniz tuz ile hazırlamanızı öneririz.

-üzerine kıvam buluncaya kadar saf zeytinyağı ekleyin.

Karıştırın ve batık olan bölgeleri bununla ovalayın.Eğer toz şeker kullanmışsanız çok bastırmanız halinde şeker kristalleri ciltte çizikler yapabilir,daha yumuşak davranın.Tuz ile hazırlamışsanız korkmadan kuvvetle ovalayın.Kuru cilde uygulandığında karışım kolayca dökülebilir,ıslak cilde uygulandığında ise uzun süre ciltte kalır size güzelce ovalanmak için zaman kazandırır.Duştan çıkmadan önce son bir iş olarak yapmanız en etkili sonucu verecektir.
 
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
bütün yorumları okudum aynı sorun ama sanki benimki daha ince eminim sizin yine kalındır diye bi düşünce var içimde ama sanırım bizim durumumuz çok iyi oldukça iyi sütun gibi bacaklar işte ya :D
 
Üst