Bağkurlu Süt Parası Alır Mı?

  • Konbuyu başlatan THESECRET
THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
bağkur süt parası,bağkurlu ne kadar süt parası alır,bağkurlu süt parası almak için nereye başvurmalı,kimler süt parası alabilir,bağkur süt parası hakkında bilgiler
indir-3-jpg.39156 Bağkurlu Süt Parası Alır Mı? Melekler Mekanı Forum

Halk arasında “Süt Parası” veya “Doğum Yardımı” olarak da bilinen emzirme ödeneği sigortalı annelere ve sigortasız eşi olan sigortalı babalara 2013 yılı için 94 TL olarak ödeniyor. Ödenek kurum yönetim kurulunca belirlenip bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden verilmekte ve her sene TÜİK’in belirlediği TÜFE’ye göre arttırılmaktadır. Yeni doğan her bebek için bebek başına verilen emzirme parası 1 kereye mahsus verilmektedir.
Emzirme ödeneği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16. maddesinde “Analık Sigortasından Sağlanan Haklar” başlığı altında açıklanmıştır. Bu maddede “Hastalık ve analık sigortasından sigortalıya hastalık veya analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik süresince, günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilir.” denilerek verilen emzirme ödeneğinin kadınların doğum yapmaları sonucu iş güçlerini kaybetmeleri nedeniyle verildiği belirtilmiştir.
Kimler Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alabilir?
5510 Sayılı Kanunu’nun 16 maddesinde aynı kanunun 4. maddesine atıf yapılarak emzirme ödeneğinden yararlanabilecek kişiler şu şekilde belirtilmiştir:
1.sigortalı kadınlar veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkekler (SSK)
2.kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadınlar ya da gelir veya aylık alan erkeklerin sigortalı olmayan eşleri (Bağ-Kur)
Not: 657′ye tabi devlet memurları emzirme ödeneğinden yararlanamamaktadırlar.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Adalet Sarayı 0

Benzer Konular


Üst