Balığında paylaçosu olurmu demeyin... oluyomuş :)

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Balığında paylaçosu olurmu demeyin... oluyomuş :)
palyaço balığı
Çok dikkatimi çekti dün bir belgesel izledim ve sizlerle paylaşmak istedim..nekadar fazla deişik tür ve özellikleri varmış ya şaştım kaldım hem belirli içgüdüleri var hemde erkek doğuyu dişiye dönüşüyo şaştım kaldım hiç bir canlının cesaret edemediği bir zehirli resiflerde yaşıyor..

En belirgin özelliği ise tehlike esnasında birbirleriyle kentlenip karşısındaki tehdide karşı daha büyük balışmış gibi görünebilirler..

nemohh01-6885.jpg

PALYAÇO BALIKLARI

1-Omnivor olarak beslenen,resiflerde yaşayan,vücutlarında iki tane beyaz bant bulunan balıktır

2-nemo karakteri ile hayatımıza girmiştir.

3-turuncu ve beyaz pulları ile diğer balıklardan kolayca ayrılan, komik görünüşleri yüzünden palyaço ismine layık görülmüş balık türü

4-Zehirli deniz şakayıklarının arasında yaşar. Üzerinde bulunan sıvı onu bu zehirli dokunaçlardan korur. Yaklaşık 8 cm uzunluğundadır. Tüm palyaço balıkları yumurtadan çıktıklarında erkek olur. Bir deniz şakayığının etrafında yaşayan gruptaki en büyük palyaço balığı cinsiyet değiştirip dişi olur. Bu balıkların yumurtaları 1 hafta içinde çatlar. Genellikle deniz şakayıklarının yemeğinden artanları yer.

Geri