baş ağrısı ve nedenleri

sudembeyaz

Daimi Üye
Üye
baş ağrısı ve nedenleri
baş ağrısı
ewet meleklerim baş ağrısı hemen hemen hepimizin ortak sorunu bazen nedenini öğrenmeden ağrı kesici ilaçlarla geçiştiriyoruz...bende sizler için baş ağrısının neden olabileceğini araştırdım bilinçli olmak her zaman iyidir....

BA_ARI~1.JPG-1a7.jpg

Her migren hastası gibi, siz de migren belirtilerini gayet iyi tanırsınız. Fakat ya baş ağrısı ataklarınız günlerce süren devamlı bir ağrıya dönüşürse? O zaman aslında doğru teşhisle tedavi edilebilecek olan bir tedavi komplikasyonu olan tepki baş ağrısı çekiyor olabilirsiniz.
Tepki baş ağrısınınuyarı işaretleri şunlardır:
Bütün gün sürer ama ağrının şiddeti saatten saate değişir
Tipik olarak migren öyküsü olan ve aynı zamanda hekim kontrolünde alınmayan ilaçlarla uzun süredir tedavi olan hastalarda görülür
Depresyon ve uyku bozuklukları eşlik edebilir
Daha önce ağrıyı geçiren ilaçlar� artık dozu artırsanız bile etkili olmaz
Migren baş ağrısı için önerilen ilaçlar bu ağrıda etkisiz kalabilirler
Tepki baş ağrısının nedeni, ister reçeteli, isterse reçetesiz olsun, devamlı ve çoğunlukla da giderek artan dozda ağrı kesici kullanımıdır. Tepki baş ağrıları, beyin bu ağrı kesicilere alışıp daha sık alınmalarını istediği zaman ortaya çıkar.

Baş ağrıları kötüleşir, ağrı çoğunlukla başın iki tarafındadır ve kontrol edilmesi zorlaşır. Hasta ilacın dozunu artırırsa bulantı, kusma, huzursuzluk, unutkanlık, güçsüzlük ve depresyon da ortaya çıkabilir. Bu kısır döngü kırılıncaya kadar, tekrarlayan baş ağrısını tedavi etmeye çalışırken devamlı tepki ağrısıyla karşılaşmak mümkündür.
Tepki baş ağrılarının tedavisindeki ilk adım, günlük ağrı kesici kullanımını bırakmak olabilir: Bu ağrıya katkıda bulunan pek çok ilaç etken maddesi mevcuttur.
Bu kısır döngüden güvenle kurtulmak için daima doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar, yakın tıbbi gözlem altında azaltılarak kesilmelidir. Ancak, bir aşırı ağrı kesici kullanımı döngüsünden çıkarken, iyileşmeye başlamadan önce birkaç hafta kendinizi daha da kötü hissedebilirsiniz. Doktorunuz, size bu geçici dönemi atlatmanız için yardımcı olacaktır.
Baş Ağrısını Azda Olsa Önlemek:
Doğal olarak bu ağrıları önlemek, ortaya çıktıktan sonra uğraşmaktan çok daha iyi bir seçenektir! Eğer hekim kontrolü dışında ağrı kesici kullanıyorsanız, haftada 3 günden fazla almamaya dikkat edin.
Eğer düzenli olarak akut tedavi kullanıyorsanız, aşırı kullanıyor olabilirsiniz ve bu ilaçlara bağımlılık gelişebilir.
Kendinize şunları sorun:

Baş ağrılarım 6 ay öncesine göre daha mı sık geliyor?
İlacımı haftada 3 günden fazla kullanıyor muyum?
Aynı etkiyi sağlamak için eskisinden daha çok mu ilaç alıyorum?
İlacımı doktorumun önerdiğinden daha sık/daha yüksek dozda mı alıyorum?
İlacımı prospektüsünde önerilenden daha sık/daha yüksek dozda mı alıyorum?
Ağrım yokken başlamasın diye ağrı kesici alıyor muyum?
İlacın etkisi geçerken ağrım yeniden başlıyor mu?
Uyumakta zorluk çekiyor muyum?
Eğer tepki baş ağrısı çekiyorsanız ya da aşırı ağrı kesici kullandığınızı düşünüyorsanız, bir an önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz aşırı ağrı kesici kullanımını azaltmanıza yardım edecek ve size başka önerilerde bulunabilecektir.

Fakat her baş ağrısı aynı tip değil,sebepleri de farklı. Migren başka, EDIT BY BEYZA başka,dolayısıyla tedavileri de başka başka.
Uzmanlar gerilim tipi baş ağrısının, EDIT BY BEYZA içinde en sık görülen tip olduğunu belirtiyorlar. EDIT BY BEYZA ; çevresel faktörlerin değişmesi, aşırı sorumluluk yüklenme, düş kırıklıkları, ailesel ve ekonomik sorunlar gibi insan hayatındaki bir kısım değişikliklerin sonucunda yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan şiddetli EDIT BY BEYZA olarak biliniyor.

Gerilim tipi baş ağrılı hastalar çoğu kez kendilerinde migren olduğunu sansalar da hem mekanizma hem de tedavi yönünden EDIT BY BEYZA migrenden çok farklılık gösterir.Gerilim baş ağrısının en önemli özelliğigenellikle boyun bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir. Çoğu kez bu durum hastalar tarafından ”başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması” şeklinde nitelendirilmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar benim her sabah kalktığımda başımın arka kısmında dehşet bir ağrı oluyor ve bunun için aldığım ağrı kesiciler kesinlikle fayda etmiyor ne yapacağımı bilmiyorum acil yardım lütfen

arkadaşlar benim her sabah kalktığımda başımın arka kısmında dehşet bir ağrı oluyor ve bunun için aldığım ağrı kesiciler kesinlikle fayda etmiyor ne yapacağımı bilmiyorum acil yardım lütfen

Merhaba baş ağrısı yaşam şeklinizden, stresten, bazı tıbbi koşullardan vs kaynaklanabilir. Sık sık ağrı kesici yutmayın. Nöroloji doktoruna görünüp muayene olun.

Geri