Baş Dönmesi Neden Olur?

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Baş Dönmesi Neden Olur?
baş dönmesi neden olur
baş ağrısı, baş dönmesi, orta kulak iltihabı, kadın hastalıkları,sağlığımız için bilgiler,sağlık,kadın sağlığı,hamilelik ile bilgiler.

392124db199580d874.jpg

Baş dönmesi özellikler kadınların şikayetlerinden biri... Baş dönmesi neden olur? Başımız dönüyorsa bu durumu ne zaman ciddiye almalı, ne zaman doktora başvurmalıyız? Bu sorularımızın yanıtı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu veriyor:
Baş dönmesi sık görülen bir sağlık problemidir. Uzun sürdüğü ve sık tekrarlandığında can sıkıcı hale gelir ve işinizi gücünüzü yapabilmeyi bir kenara bırakın, size istirahat halinde bile rahat vermez!
Baş dönmesi (vertigo) bir hastalık değil bir “sağlıksızlık” işaretidir. Vertigonun farklı nedenleri var. Kulak sorunlarından göz problemlerine, kan basıncı değişimlerinden beyin-beyincik hastalıklarına kadar çok sayıda hastalıkta görülebiliyor. En sık görüleni iç kulaktaki denge organı ile ilgili olanı….
Eğer oturma pozisyonunda veya ayakta dururken dengenizi de sağlayamıyorsanız, hatta eşyaların yatarken bile etrafınızda fır fır döndüğünü hissediyorsanız durum oldukça önemli demektir. Fazla vakit kaybetmeden, en kısa sürede bir KBB ya da nöroloji uzmanı ile görüşmek gerekir.
Baş dönmesini ciddiye alın!
İster kan basıncındaki ani düşme ya da yükselmelerden, ister iç kulaktaki denge mekanizmasının bozulması, ister beyin-beyincikteki bir problemden kaynaklansın baş dönmesi sorununu her zaman ciddiye alın. Özellikle de bilinç kaybı atakları, göğüs ağrısı, el ve ayaklarda uyuşukluk ve kuvvet kaybı, konuşma bozukluğu gibi işaretlerle birlikte olduğunda hemen bir doktora müracaat etmekte geç kalmayın.

Küçük bir hatırlatma daha: Baş dönmesinin her zaman ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayabileceği, farkına varmadığınız bir ruhsal problemin, özellikle iç çatışmalarla birlikte olan gerginlik, endişe, korku durumlarının da baş dönmesine yol açabileceği aklınızda olsun. Uzmanlar vertigonun farkına varılmamış bir depresyona da işaret edebileceğini belirtiyorlar. Yani sadece ruhsal sorunlardan kaynaklanan vertigo atakları da olabiliyor.
Baş dönmesinin nedenleri
* Şiddetli ağrı
  • Sık ve derin solunum
  • Baş ağrısı
  • Yaralanma
  • Korku
  • Kan basıncının düşmesi
  • Öksürük
  • Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak
  • İçkulağın viral enfeksiyonu
  • Fazla alkol alımı
  • Boyundaki karotit sinüse baskı (gömlek yakasının çok dar olması gibi)
  • Sakinleştiriciler, bazı kalp ilaçları, antikonvülzanlar, aspirin, dilantin, narkotikler, tansiyon düşürücüler.
  • Kalp atım hızının dakikada 30’dan daha az ya da 200’den daha fazla olması
  • Klasik migren
  • Madde bağımlılığı
  • İlaç alerjileri
  • Ortakulak cerrahîsi veya travması
  • Kulak zarı yırtılması
  • Görme problemleri

Ne zaman doktora başvurmalı?
  • Bilinç kaybı varsa
  • Oda ve eşyalar kişinin etrafında dönüyorsa
  • Baş dönmesi günlük aktiviteleri engelliyorsa
  • Baş dönmesi ilaç kullanımıyla birlikte başlamışsa
  • Göğüs ağrısı, uyuşukluk veya başka ciddi bulgular varsa

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Temmuz ayında yazın yani hiç baş dönmesi bilmiyordumm. bi arkime gittim orada fenalaştım başım döndüü yüzümde uyuşma ellerim buz gb olduuu hemen doktora gittik kalp elektro aldılarr kan tahlilleri serum bağladılar hiç bişi çıkmadı kulak burun boğaz ve nörolojiye gitmemizi önerdiler önceliklee nörolojiye gittim beyin emarı aldılarrr hiç bişi çıkmadı bi kaç hap verdii bide denge kaybı oluoduu ama öle kötü yalnız bir yere çıkamıodummmm dışarı çıkıorum öle oldum çocuklarla bile çıkmıyodum illaki eşim olcak yanımda bide o an panik yapıyodum iyice koyveriyodum kendimi 3 ay ilaçları kullan dedi bu süre zarfında yine oldum aynı şekildee bu kez kulak burun boğaza yönlendirdilerr ondada hiç bişi çıkmadı gelmişken kulağınız temizlensin dediler. başka bi doktor da dediki üzerinden atacaksın bu rahatsızlığını dedi yoksa panik atağa çevirirsin dedii. ben doktora sordum bütün tetkikleri aldım hiç bişi yok neden oluyorum dedimm asi cim konu ya geldimm sebep DÜŞÜK TANSİYON çıktı korkulcak bişi olmadığını söyledii aç kalmıcaksın dedii buda yani düşük tansiyondaa baş dönmesi ve denge kaybı yapıyorr....artı bu arada ilaçlarıda kesmemi söledilerr..

Son düzenleme:
Geri