Bebeğe isim verilirken neler yapılır?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Bebeğe isim verilirken neler yapılır?
bebeğe isim nasıl verilir, bebeğe isim nasıl okunur, bebeğe isim nasıl konulur
Dünyaya bir bebek getireceğini öğrendikten sonra onun için en iyisini düşünmeye başlarsınız. Bazen henüz bebek doğmadan önce kunalacak isim belirlenir ve doğduğu zaman bu konuda sıkıntı yaşanmaz çünkü verilecek isim bellidir. Bazen de bebek doğar ve hatta doğduktan sonra bir süre daha geçmesine rağmen henüz ismi bile belli olmamıştır.

Verilecek isimler öncelikle bebeğin cinsiyetine göre belirlenir. Kız ve erkek bebeklerin ortak konulacağı isimlerde vardır. Hatta bu ortak isimler ismi taşıyan kişide hayatının belli dönemlerin de karışıklık bile yaşatabilir:)

Öncelikle bebeğinize isim verirken sırf okunuşu güzel diye karar vermemenizi öneririm anlamının güzel olması da önemli bir detay olduğunu belirtmek istiyorum.

Dinimiz de bebeğe isim verilirken yapılması uygun olan şeyler vardır. Bebeğin kulağına ezan ve kamet okunması gibi... Peki bebeğe isim verilirken neler yapılıyor? Sizler için gerekli bilgileri bu konumuz da paylaşıyoruz.
bebeklerde-uyku-duzeni-nasil-saglanir-uyku-saatleri.JPG

Bebek doğduktan sonra kulağına ezan ve kamet okunur. İsim koymanın usulünde ezan ve kamet okunarak isim verilir. Şimdi isim koyarken ezan ve kamet nasıl okunur? adım adım inceleyelim.

Öncelikle bebeğe isim doğumunun 7. Gününde konur ve ismi koyacak kişi abdestli olmalıdır.

1. Bebek kucağa alınır ve kıbleye dönülür.

2. Besmele çekilir ve Allah için hayır dua edilir. Dua okunmasının nedeni kişinin kendi çocuğu bile olsa henüz cennetten yeni gelmiş ve korumasız olan bebeğe nazar değmesine neden olabilir.

3. Sağ kulağına ezan okunur.

4. Sol kulağına ise kamet getirilir.

5. Ezan ve kamet (okumayı bilen) herhangi bir kişi tarafından okunabilir.

6. İlahiyatçılar kişisel tavsiye olarak ezan ve kamet okuyan kişinin hatrı olan ve bebeğin okuyan kişinin hatırasını taşıyacak birisinin okumasını tavsiye ederler.

Bebeğe isim koyma sırasında ezan ve kamet okumak bebeğin Allah ve dua ile ilk kez tanışması anlamına gelir ve isim koyarken ezan ve kamet okumak sünnettir. Ezan ve kamet okunuşları aşağıdaki gibidir;

Ezan Okunuşu;
– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Eşhedû en lâ ilâhe illallah

– Eşhedû enne Muhammeden resulullah

– Hayya ale-salah

– Hayya ale-salah

– Hayya alel-felah

– Hayya alel-felah

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Lâ ilahe illallah

Kamet Okunuşu;
– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Hayya ale-salah

– Hayya ale-salah

– Hayya alel-felah

– Hayya alel-felah

– Kad kâmeti’s-salât

– Kad kâmeti’s-salât

– Allahu Ekber

– Allahu Ekber

– Lâ ilahe illallah

Melekler Mekanının dip notudur:Vatanına milletine ve ailesine hayırlı bir evlat olarak yetişmesini dileriz;)

Ayrıca tüm bebek isimlerine, erkek bebek isimleri, kız bebek isimleri, kuran da geçen isimler ve anlamları için TIKLAYINIZ

çocukluğumu hatırlıyorum da sanırım mahallede doğan tüm bebeklere rahmetli dedem kulağına ezan okuyup ismini koymuştu boşuna demiyorlar ezanla geldik selayla gidecez diye mutlaka yapılması gereken bir durum bebek doğduktan sonra çok gecikmeden kulağına dinimizce uygun ve hayırlı bir ismin konulup ezanın okunması

Geri