Bebeği karnında ters duran varmı?

Bebeği karnında ters duran varmı?
Annelik, bu dünyada her kadının yaşamak istediği bir duygudur. Hamile olduğunu öğrenen anne adayları için son derece heyecanlı fakat bir o kadar da zorlu bir süreç başlamaktadır. Bu zorlu süreçte anne adayının özellikle de göbek bölgesinde bebeğin de büyümesi ile birlikte birtakım değişmeler meydana gelebilmektedir.

Bebekler, annelerinin karnında sürekli olarak hareket halinde bulunmaktadır. Anne karnının içerisinde bulunan amniyon sıvısı bebeğin daha rahat bir şekilde hareket etmesinde oldukça büyük bir yardımcı olmaktadır. Bebekler genellikle doğuma az bir süre kala son şeklini almakta ve doğuma hazır olarak beklemektedir. Anne karnında düzgün bir şekilde duran bebeğin kafası aşağı doğru olmaktadır. Bu sayede doğum sırasında meydana gelecek zedelenmeler ortadan kalkabilmektedir.b.jpg


Doğum esnasında annenin rahminin genişlemesi ile bebeğin kafası hiçbir zarar görmeden çıkabilmektedir. Fakat anne karnındaki bebeğin ters durması durumları da görülebilmektedir. Böyle bir durumda bebeklerin kafaları yukarı ayakları ise aşağı yönde durmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin ters durması birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Özellikle de anne adayının yaşı ve rahim içinde yapı bozukluğu bu durumların ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden birisi olmaktadır. Anne adayının hamileliğinden 1 ya da en fazla 2 hafta öncesinde son ultrasonlar yapılır ve bebeğin son şekli görülür. Bebeğin normal bir şekilde olması durumunda anne adayına normal doğum uygulanarak doğum yaptırılır. Anne karnındaki bebeğin ters durması annenin ikiz bebeğe hamile olmasına ve de en önemlisi amniyon sıvısının miktarına da bağlı olabilmektedir. Amniyon sıvısının normal seviyenin altında ya da üstünde olması durumunda bebeklerin hareketleri rahat bir şekilde gerçekleşmemekte ve bu nedenle de şekil bozuklukları görülebilmektedir. Günümüz teknolojisinde artık bebeğin anne karnında ters durması durumunda doktorlar tarafından müdahale edilebilmektedir.

Anne Karnındaki Bebeğin Ters DurmasıUzman ve tecrübeli bir doktor uygun ortam ve şartlarda bebeğin şeklini normal duruma getirebilmektedir. Fakat bu durum hem anne adayına hem de bebeğe ciddi hasarlar verebileceğinden uygun görülmemekte ve de uygulanmamaktadır. Özellikle de bebeğin birtakım organlarına ve de kemiklerine ciddi hasar vermesi, bu müdahalelerin gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin ters durması anne adaylarının sezaryen ile doğum yapmasına sebep olmaktadır. Son ultrason kontrollerinden sonra bebeğin şekli belirlenerek anne adayının doğum yöntemine karar verilir. Bebeğin ters durması halinde sezaryen tarihi verilirken normal durması durumunda anne adayına normal doğum yöntemi önerilmektedir.
 
Üst