Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?
Bebeğim Kakasını Yapamıyor- Bebeklerde kabızlık, kakasını yapamama durumu sıkça karşılaşabileceği bir durumdur annelerin. Bu konuda tabii ki ikiz annesi olarak tecrübelerim ile birlikte bu durumda ne yapılmalı hangi yollar izlenmeli biraz bahsetmek istiyorum. Bebeklikte zaman zaman kabızlık karşılaşılan bir durum normaldir ama buna karşı uyguladığınız yöntemler önem taşır. Aslında anne sütü alan bebeklerde bazen seyrek olsa da kaka durumunda değişiklik olabilir buna kabızlık denemez ama bebeğin kaka yaparken zorlanma durumu ya da günde kaka yapma sayısını azaltması olarak söylenebilir. Kabızlık daha çok top ve sert şekilde kaka yapmak demektir. İlk doğumdan sonra bebeğiniz günde en az 5-6 kez kaka yapar. Anne sütünden başka bir şey almayan bebek doğal olarak kakasında değişik durumlar oluşabilir.

bebeklerde kaka yapamama.jpg

Bunu her anne düşünmelidir ki bebeğin doğumdan sonra ilk aylarında bağırsaklarının normal hayata alışabilmesi gerekmektedir bu tabii ki hemen beklenen bir durum değildir. Bebeklerde seyrek kaka yapma durumu normal kabul edilir. Bu kakasını yapamıyor anlamına gelmemelidir. Kakasını yapamayan bebek ıkınır kızarır ağlayabilir. Aslında yenidoğanlarda kakanın biraz gecikmesi seyrekleşmesine doktorlar anne sütünün bebeğe her damlasının yaradığını söylerler. Bu durumda bebekte ilerde bağırsak tembelliği oluşmaz. Bu durum konumuzun tam tersinedir. Kabızlık denilen durum daha çok formül mama ile beslenen bebeklerde sık görülmekte. Anne sütü alan bir bebek 10 güne kadar bile kakasını yapmayabilir hatta kabızlık çekmeden 10 günün sonunda kakasını rahatlıkla yapabilir. Ayrıca bu durumda bebeğe çok müdahale etmemekte fayda var. Bu durumda bebek kabız olmadığı için kakasını yapması için ona yardımcı olmaya çalışmak anlamsızdır. Formül mamanın kabızlık oluşturma gibi sorunu daha fazla.

Bebeklerin kaka yapamama durumunda ikinci seçenek kabızlıktır. Peki kabız olan bebekte neler olur? Kabız olan bebek zorluk çeker kaka yaparken, yukarıda da belirttiğim gibi ıkınır sıkıntı çeker, kızarır ağlar. Yani bu durumda bebeğe müdahale etmek gerekir. Doktora götürmeden önce yapılabilecek şeyler var ama ben ikizlerime kabız olduklarında anüsüne çok fazla müdahalede bulunmadım. İlerde bağırsak tembelliği yaptığı doğru bir bilgi. Özellikle anüs dışına pamuk ile zeytinyağı sürmek o bölgeyi yumuşatacaktır. Bazı kulaktan dolma bilgiler var örneğin bebeğin anüsünü uyarıp kakasını rahat yapması için zeytinyağına batırılmış derece ya da kulak temizleme çöpü gibi malzemeler sokuluyormuş ben bunlara karşıyım çünkü o bölgeyi uyarmak dediğim gibi bağırsak tembelliği yapıyor ayrıca o bölge ile uğraşmak uygun değil bence. En doğrusu bebeğiniz çok küçükse 1 çay kaşığı zeytinyağı verebilir daha büyükse yani ek gıda alıyorsa bebeğiniz bir tatlı kaşığı zeytinyağı verebilirsiniz ya da benim en çok yaptığım şey birkaç kayısıyı kaynatıp ezip yedirmek ve suyunu içirmek faydalı oluyor gerçekten.

bebeklerde kabizlik.jpg

Özellikle ayak altlarına masaj yapmak işe yarıyor bebeğinizin anüs bölgesi rahatlıyor böylece. Hem gaz için hem kaka için bebeğinizin karın bölgesini sıcak tutmaya da özen göstermelisiniz. Hala geçmiyor ise mutlaka doktora görünmekte fayda var. Ek gıda döneminde bir bebeğe kabızlık sorununda rahatlıkla verebileceğiniz şeyler var ama yine de kulaktan dolma bilgilere aldırmayınız lütfen.

Benimde bebeğim kakasını hiç bir şekilde yapamıyordu böyle huzursuzluk vs vardı doktora götermeden eskilerden kaynanam şu kulak çöpüne halis antakyadan gelen zeytin yağı vardı ondan damlattı poposuna sürüp ayaklarını da karnına doğru masaj yaptırarak çok şükür yaptırdı. Keşi şeyi gibi yapmış baya zorlandı da tavsiye edebilirim gerçe şeyde yap demişlerdi sabun koy dediler de ben onu yapmadım zeytinyağı bana daha mantıklı geldi tavsiye ederim en azından doğal kızlar.

Bebeğin makatına sabun koymak tehlikeli. Bebeğin karnına zeytinyağıyla masaj yapmak azcık bacaklarını hareket ettirmek kabızlığı giderecektir.Bebekteki kabızlık uzun sürerse yani bir kaç gün hekime gösterin ayrıca yarım çay kaşığıda zeytinyağı içirmek faydalı olabilir.

Geri