Bebeğim nasıl emekleyecek?

  • Konbuyu başlatan sılam_nisa
sılam_nisa

sılam_nisa

Hamiş Melek
bebek emeklemiyorsa bebeğimin emeklemesi için ne yapmalıyım bebeklerin emeklemesi için ne yapmalı
Bebeğinizin her gün yeni bir şeyler öğrenmesinden keyif alıyorsunuz fakat, emeklemeye geçemedi diye de kuruntu yapıyorsanız ya da nasıl bir emekleme bu diyorsanız bu yazı tam sizlik.BEBEĞİM NASIL EMEKLEYECEK?
Bebekler oturmayı öğrendikleri andan itibaren çevresine olan merakından dolayı çeşitli şekillerde denemelerle keşfetmeye başlarlar. Yeni doğan bir bebek de ayağa kaldırılıp sert bir zemine bastırılırsa bir kaç adım attığı görülür. Yalnız bu adımlar yürümeye başlayacağı anlamına gelmez. Bu refleks doğumla birlikte ortaya çıkan kavrama emme gibi adım atma reflekslerinin sonucunda oluşur.Oturmayı öğrendikten sonra keşfetme çabaları gelişir demiştik. Bunlardan bir tanesi de emeklemedir. Yalnız öncelikle başını, omuzlarını ve vücudunun belden yukarısını kaldırabilme yeteneği olmalıdır. Gerekli yetenekleri kazanmış bebek bu otururken önceleri öne ve arkaya doğru sallanır ve bir yere gitmeye başladığında ise önce geri geri gider.
Bebek bir süre sonra emekleyerek doğru yöne gidecek duruma gelir. Yalnız her bebek emeklemez ve bazıları karın üzerinde sürünmeyi tercih edebilir.
Emekleme sadece elleri ve dizleri üzerinde değildir. Bir kısım bebek dirsekleri, kolları, kolların dirsekten aşağı kısımları ve bacaklar kullanılarak yan yatarak sürünebilir. Sırt üstü yatarak ayakları ile kendilerini itme şeklinde hem de çok hızlı hareket ederek emekleyenler de vardır. Yalnız bu şekillerde emekleyen bebekler geç yürüme eğiliminde olanlardır.
Erken yürümeye başlayan bebekler oturmaya başlamadan bir yerlerden tutunarak ayağa kalkmaya çabalarlar ve tutunarak yan yan giderler.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
*MeleK* Anne-Cocuk Sağlığı 1
birtutamanne Anne-Cocuk Sağlığı 0
T Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 2
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 0
sılam_nisa Anne-Cocuk Sağlığı 2

Benzer Konular


Üst