Bebeğin ilk hareketleri ne zaman hissedilir ?

Bebeğin ilk hareketleri ne zaman hissedilir ?
Hamileliğinizdeki en heyecan verici anlardan biri, bebeğinizin ilk vuruşlarıı hissetmenizdir. İlk üç aylık dönemdeyken hemen hemen her annenin aklında olan soru : Bebeğin hareket ettiğini ne zaman hissedeceğim? Muhtemelen 7 ila 8 haftada hareket etmeye başlamasına rağmen 16 ile 22 . haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissedeceksiniz. (Zaten bir ultrason yaptırdıysanız hareketli durumlarına tanık olmuş olabilirsiniz .) 12 haftalık bebek hareketleri hissedilir mi ? Bebeğiniz hamileliğin 12. haftasında çok hareketlidir. Yutkunma ağzını açıp kapama gibi eylemleri yapıyor ancak siz bunu hissetmeyeceksiniz. Bir önceki yorumda belirttiğimiz gibi 16 -22 . haftalarda hareketleri hissedebilirsiniz. Makalemizin devamında ''anne karnında bebeğin ilk hareketleri ne zaman hissedilir ''sorunusun yanıtını tüm detayları ile bulabilirsiniz.bebek hareketlerini baba ne zaman hisseder.jpgBebek neden hareket ediyor? Hareket, bebeğinizin gelişiminin normal bir parçasıdır. Bebek amniyotik sıvısını “soluyarak” akciğerlerini kullanma pratiği yapıyor. Bazı hareketler, ışık veya ses gibi dış uyaranlara bir cevaptır. Diğerleri merak gibi hareketlerdir. Bazı bebekler (ultrasonda) göbek kordonlarıyla oynarken veya baş parmaklarını emerken görülüyor. İlk defa anne olacaklar hareketleri deneyimlemekte zorluk çekebilir.Deneyimli anneler daha erken farketme eğilimindedir. Erkek bebek hareketleri ne zaman hissedilir ? Kız ve erkek bebekler her ikisi de yaklaşık aynı haftalarda hareket etmeye başlar cinsiyetin her hangi bir önemi ve farklılığı yoktur. Bebeğin hareketleri dışarıdan ne zaman hissedilir ? 6. aydan itibaren bebeğin hareketleri dışarıdan izlenilebilir. Erkek bebek hareketleri nerede hissedilir ? Anne karnında ki bebekler yaşam döngüsü içinde zaten hareket ederler. Bunun cinsiyetle alakası yoktur.. Bebeğinizin hareketlerini kasukta , karında hissetmeniz mümkündür.

erkek bebek hareketleri ne zaman hissedilir.jpg

Bebeğin hareketleri en iyi nasıl hissedilir ? Sol yana yatık bir pozisyonda beklemek, hareketleri hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca süt yada portakal suyu için bu iki içecek bebeğinizin sindirim sistemini harekete geçirir ve bebeğiniz hareket eder. Karnınızı ovalamakta bebeğinizi hareketlendirebilir. Gebelikte fetal hareket nasıl izlenir ? Dinlenmek için rahat bir yer bulun. Bebeğinizin en aktif olduğu zamanı seçin (genellikle akşamları). Bazı anneler yatağa uzandıklarında saymayı seçerler.Bu süre zarfında 10 hareket hissetmediyseniz, suyu için veya koyu çikolata yiyin ve tekrar sayın. Ya bebeğin hareket ettiğini hissetmiyorsam? Panik yapmayın . Bebek çok uykulu olabilir veya belki de bütün hareketleri başka bir şeyle meşgul olurken oldu ve farketmediniz. Muhtemelen, bebeğiniz iyi durumda. Ancak, bebeğiniz uzun süredir hareket etmiyorsa mutlaka hekime görünün. Bebek hareketlerini baba ne zaman hisseder ? Bunun 20 ila 30 hafta arasında bir yerde olmasını bekleyebilirsiniz. Fazla kilolu kadınların hareketin dışarıdan farkedilmesi için biraz daha beklemesi gerekebilir.


bebeğin hareketleri en iyi nasıl hissedilir.jpg


Düzenli olarak tekme hissettiğinizde, ne sıklıkta hareket ettiğine dikkat edin ve bebeğinizin aktivite seviyesinin yavaşladığını fark ederseniz derhal sağlık uzmanınıza bildirin.Daha az hareket bir soruna işaret ediyor olabilir. Bebek tekmelemesi nasıl bir şey ? Hamile kadınlar bebeklerinin hareketlerini kelebek, sinir seğirmesi olarak nitelendiriyor. Bebeğinizin hareketlerinin farkında olmak, doğmamış çocuğunuzun sağlığını izlemenize yardımcı olabilir . Fetal hareketin azalmasına neden olan nedir? Bunun birçok nedeni var. Biraz susuz kalmış olabilirsiniz ya da yeterince iyi beslenmiyorsunuz. Annenin stresli olmasından bile kaynaklanabilir. Bununla birlikte, yırtılmış bir amniyotik kese de olabilir, plasenta rahim duvarından uzaklaşıyor ya da kordon bebeğe yeterince oksijenli kan veremiyor olabilir.

Fetal hareketler başladığında, hamilelik ilerledikçe sıklık ve yoğunlukta artış eğilimindedir. Annenin, bebeğin hareketlerinin düzenini gözlemlemesi ve izlemesi gerekir. Örneğin, bazı bebekler gündüzleri daha aktif, geceleri ise sakindir. Bazı bebekler gece kuşudur ve uyumak istediğinizde aktiftir ancak gün boyunca sakindir. Bazı bebekler daha az hareket ederken , diğerleri daha aktif olabilir. Fetal vuruşların sayımı bebeğin sağlığını değerlendirmek için iyi bir yoldur.Hamile kadınların çoğu, hamileliğin son aşamalarında cenin hareketlerinin azaldığını fark eder. Bunun nedeni, bebeğin neredeyse büyüdüğü ve amniyon kesesinde bebeğin hareket etmesi için çok az alan bulunmasıdır. Bunun yanında, çeşitli nedenler bebeğinizin tekmelemesini veya hareket etmesini durdurabilir.


Bebeğiniz pozisyonunu değiştirdiğinde, daha önce alıştığınız hareketleri hissedemeyebilirsiniz.
Kilo aldıysanız , hareketleri hissetmeniz mümkün olmayabilir
Bu d urumda amniyotik sıvı hacmi artmış olabilir
Plesenta konumu değişmiş olabilir
Sigara içmek bebeğin hareketlerini hissetmenizi engelleyebilir
Stresli olursanız , bebeğin tekmelerini hissetmek mümkün olmayabilir

Hareketler belirli zamanlarda meydana gelir çünkü bebek uyku ve uyanıklık arasında geçiş yapar. Genellikle bebekler gece saat 9.00 ile sabah saat 1 arasında en aktif durumda olabilirler. Bunun nedeni, kan şekeri seviyelerinizde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanıyor.Bebek ayrıca bir aperatif veya yemek yedikten sonra kan şekerinize yanıt verebilir.Bebek dokunuşa ve seslere cevap verebilir.Bebekler çevrelerinde meydana gelen bir şeye cevaben sıkça hareket eder ve tekmeliyorlar. Bebek çok fazla ışığa, gürültüye ve bazı durumlarda güçlü yiyeceklere cevap verebilir.


Bebeğinizin hareketlerini nasıl izlersiniz? Grafik oluşturma, bebeğinizin günün hangi saatlerinde genellikle en aktif olduğunu bilmenize yardımcı olur. Bebeğiniz büyüdükçe, hareketleri için tetikleyicileri de tanıyacaksınız, örneğin belirli bir pozisyonda yatmak, ılık bir içecek almak veya arabanızı sürmek .. Tüm bunları not edin. Bu bilgiler bebeğinizin hareket etmemesinden endişe duyarsanız gerçekten yararlı olabilir . Daha az hareket hissedersem, kesinlikle bir sorun mu var? Bebeğinizin hareketleri değişmiş olsa bile, otomatik olarak bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Ancak yinede durumunuzu hekiminize bildirin.Bazı bebekler gündüzleri aktifken, bazıları geceleri aktiftir. Her ikisi de sağlıklı bir gebeliğin parçasıdır. Bebeğinizin gece boyunca daha fazla hareket ettiğini düşünüyorsanız, bunun nedeni vücudunuzun hareketsiz olmasıdır.Bebeğimin rahimde çok aktif olması ne anlama gelir? Aktif bir bebek sağlıklı bir bebek. Aktif bebek hareketleri arasında tekme atmak, ellerini ve kollarını hareket ettirmek, etrafında dönmek ve pozisyonu oldukça sık değiştirmek vardır. Bebeğinizin hareketlerinin kalıplarını not ettiğinizden emin olun.Fazla kiloluysam bebeğimin hareket ettiğini hissetmek zor mu? Evet, fazla kiloluysanız, karın duvarlarınız daha kalın olabilir. Bu gibi durumlarda, bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz daha uzun sürebilir. Bu nedenle ve genel olarak iyiliğiniz için hamile kadınlar kilolarını kontrol altında tutmalıdır.Birçok kadın için hamileliğin en heyecan verici anlarından biri, bebeğin ilk kez hareket ettiğini hissetmektir. Genellikle, bir kadının bu ilk hareketleri hazımsızlık veya gaz gibi diğer duyumlardan ayırması zor olabilir. Gebeliğin erken evrelerinde, fetüs fark edilebilir hareketler yapacak kadar büyük veya güçlü değildir. İlk kez hamile olan bir kadın yaklaşık 25 haftaya kadar hiçbir şey hissetmeyebilir, oysa önceki gebelikleri olan bir kadın bebek hareketlerini erken bir dönemde izleyebilir. Plasenta pozisyonu, ikizlere veya üçüzlere sahip olma ve kadının vücut tipi gibi diğer faktörler, fetusun ilk hareketlerini izlemenizi etkileyebilir.Fetüsün ne sıklıkla harekete geçtiğinin veya hareket ettiğinin farkında olmak bir kadının herhangi bir değişikliği hissetmesine yardımcı olabilir. Fetüsün tipik hareketleri değişirse, bu bir problemi gösterebilir, bu nedenle hamile bir kadın derhal bir doktora danışmalıdır.
 
Üst