Bebeğin kulağına neden ezan okunmalı ?

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Bebeğin kulağına neden ezan okunmalı ?
Merhaba, bu soruyu gerçekten merak ediyorum bebeğim kulağına neden ezan okunur ? Bir de bizim komşumuz müslüman ama bebeğinin kulağına ezan okumamışlar bana bir sakıncası olup olmadığını sordu. Konuyla ilgili bilgiye sahip olmadığım için açıklama yapmadım ve size sorma gereğini duydum. Konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz ?

Merhaba. Yeni doğan Bebeğe isim vermeden önce sağ kulağına Ezan ve sol kulağına da kamet okuyarak ismini vermek sünneti seniyyedir. Peygamber Efendimiz torunları Hasan ve Hüseyin’in isimlerini bu şekilde vermiştir. Biz Müslümanlara düşende bu şekilde isim vermektir. İsim veren kimsenin kulağına ezan ve kameti okuması daha faziletli olsada Bunu bir alim ve abid bir zata veya aile büyüklerinden birisine yaptırmakta güzel bir haslettir.

Bebeğine ezan ve kamet okuyarak isim vermeyi unutan kimse hatırladığı zaman bu ameli yapmasında bir sakınca yoktur. Bu süre ne kadar olursa olsun. Evla olansa Bi an önce okuyup bebeğe ismini vermektir.

Allah Ömürlerini Uzun ve hayırlı kılsın. Bir Babaya düşen en güzel görevlerden birisidir Ezan ve kametini okuyup evlatlarına güzel isimler vermek. Rabbim Evlatlarınızı sizlere bağışlasın. Daha nice hallerine vakıf olmanızı Yüce Allah’tan temenni ederim. Müslüman evladı olarak onların da İslami ahlak ve terbiye üzerine yetişmelerini de nasip eder Cenab-ı Mevlam İnşallah.

Geri