bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  • Konbuyu başlatan Gül Hanım
Gül Hanım

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
ayak koklama oyunu ayak koklama oyunları gıdıklama oyunu erkek gıdıklama çorap eşleştirme
çok beğendim sizin de ilginizi çeker diye düşündüm


bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar


Okuduğum bir kitap, bebeğimize ilgi sürecimizi “Bebeğinizi seviyor musunuz? Yoksa hoşlanıyor musunuz?” sorusu ile ilişkilendirmişti. Önce insanın kendi bebeğinden sadece hoşlanıyor olması fikri bana çok uzak gelse de, bu düşünce, uzmanların, farklı sosyal statüye sahip grup çalışmalarının ortaya çıkardığı bir sonuç.

Bu nedenledir ki gelişmiş birçok ülke, bebeğin eğitimini, ebeveyn’in kişisel tutumuna değil, ulusal eğitim politikasının içerisine 0-3 yaş dönemini de ekleyerek, kendi kontrolü altına almaya çalışmakta.

Uzmanlara göre, bebeğini seven bir ebeveyn’in, yeme, içme, günlük bakım gibi ihtiyaçlarının dışında, bebeğiyle birebir vakit geçirmesi gerekiyor. Bu ilgiyi göstermenin en önemli ve kolay yolu ise oyun oynamak. Oyun; Zihinsel, duygusal, sosyal, dil gelişimi için çok faydalı bir metod. Hatta toplumun içinde yaşadığı kültür ögeleri, anne, baba rolü de yine bu oyunlar sayesinde bebek tarafından öğreniliyor.

Gün içerisinde yapacağınız aktivitelerinize katkı sağlayabilir düşüncesiyle, farklı kaynaklardan edindiğim, bebeklerimle deneyimleyip faydasını da gördüğüm ve döneminde oynamayı planladığım oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

0-3 Ay Arası:

Okşama, Gıdıklama Oyunu: Bu aylar için en önemli iletişim biçimi ten teması. Bebeğinizi bol bol okşayın, sevgi sözcüklerini sıkça kullanın. Gıdısına, koltuk altına, ayak altına, göbeğine, hafif temaslarda bulunun. Dokunduğunuz vücut bölgelerinin ismini telaffuz edin.

Bisiklet Oyunu

Bebeğinizin bacaklarını bisiklet çevirir gibi döndürün. Bu işlemi tekerleme söyleyerek yapın.

Nesneleri Hareket Ettirme

Eline aldığınız nesneleri, oyuncağı veya çıngırağı. Sağa, sola hareket ettirin. Döndürün. Yaptığınız işlemi anlatın. Beşiğine takacağınız basit bir dönence de aynı işlevi yapacaktır.

Yüz Mimikleri:

Bebekler doğduğu andan itibaren duygusal durumları anlayabilecek kapasitededir. Yüzünüze neşe, hüzün, öfke, acı, korku gibi ifadeler takınıp, yüz ifadenizi anlatın. Dil çıkarın.

3-6 Ay Arası

Meyve, Sebze Koklama Oyunu

Bebeğinizin doğumla gelen en gelişmiş duyusu koklama duyusudur. Bebeğinize doğal ürünleri koklatarak bu duyularını geliştirebilirsiniz. Nane, fesleğen, limon gibi kokuların zihin uyanıklığına yardımcı olduğu, gül, portakal, lavanta, sarı papatya gibi kokuların rahatlık verdiği düşünülmektedir.

Üfleme Oyunu

Bebeğinizi kucaklayın ve vücudunun bir bölümüne üfleyin. “Bu senin kolun” gibi bilgilendirmeler yapın.

Dokunma Oyunu

Bebeğinizin vücudu ile temas eden her şey bir uyarıcıdır. Farklı dokusu olan kumaşları ve değişik yüzeyleri olan materyalleri bebeğinize dokundurarak hakkında bilgi verebilirsiniz.

6-9 Ay Arası

Kerpeten Oyunu

Bebeğinizin baş ve işaret parmağını birleştirerek küçük nesneleri almayı öğretin ve tekrarlaması için teşvik edin.

Kule Oyunu

Evdeki plastik kavanozlarla ya da küplerle kuleler yapın. İzlemesini ve bu sırada sabretmesini sağlayın. Sonra kuleyi hafif bir dokunuşla devirin. Dizme ve devirme işlemlerini tekrarlayın. Devirme işlemini başardığında bebeğinizi alkışlayarak ödüllendirin.
Balon Oyunu


Baloncuk üfleme oyuncakları ile rengarenk balonlar oluşturun. Onları üfleyin ve dokunarak yok edin. Sonra bebeğinizi uygulaması için teşvik edin.

Top döndürme Oyunu

Yuvarlak bir kap içine renkli bir top koyup hareket ettirin.

9-12 Ay Arası

Vücut Bölümleri Oyunu

Bebeğinize vücut bölümlerini doğaçlama bir şarkı eşliğinde gösterebilirsiniz.
Benim bir bebek televizyonundan öğrendiğim şarkılar şu şekilde;
Baş, omuzlar, dizler ve parmaklar (2 kere)
Ve gözler, kulaklar ve ağız ve de burun
Baş, omuzlar, dizler ve parmaklar

Baş parmağım, baş parmağım neredesin?
Buradayım
Bugün nasılsınız?
İyiyim, çok sağolun
Din, dan, don
Her parmak için bu şarkı söylenip. Sırası gelen parmak hareket ettiriliyor.
Parmağınıza kukla takarsanız ya da bir kalem ile yüz çizerseniz oyun çok daha eğlenceli oluyor.


Dağıt-Topla Oyunu

Bir oyuncak sepeti edinin. Oyuncakları sepet içerisine toplayıp, dağıtın. Bebeğinizi de teşvik edin. Bu oyunu her odadan o odaya özel bir, iki parça eşyayı toplayıp, sonra eski yerlerine bırakma olarak da çeşitlendirebilirsiniz.

Neresinde Oyunu

Seçtiğiniz farklı nesneleri bir sepetin önüne, arkasına, yanına ve içine yerleştin. Hangi nesnenin hangi konumda olduğu ile ilgili bilgi verin.

Yüzdü mü Battı mı Oyunu

Suya dayanıklı farklı nesnelerin bir kap içerisindeki durumlarını bebeğinizle deneyimleyin. Batmasının ve su üzerinde kalmasının nedenini basit bir cümle ile açıklayın.

12 -24 Ay Arası

Nesne Eşleştirme Oyunu

Evinizdeki terlik, çorap, eldiven gibi nesneleri karışık olarak bebeğinizin önüne yerleştirin. Eşlerini anlatarak bulun. Onu da yapması için teşvik edin.

Yap Boz-Geometrik Biçimler Oyunu

İki parçalı yap bozlarla eşini bulma oyunu oynayabilirsiniz. Geometrik biçimleri ve girebileceği alanları kartondan kesimlerle oluşturabilir veya bu amaca uygun oyuncaklar kullanarak öğretebilirsiniz.

Renkler, Sayılar Oyunu

Evinizde, sokakta gördüğünüz canlı ya da cansız varlıkların rengini söyleyin. Benzer özellikteki nesneleri sayın. 3 kırmızı elma, 1 sarı elma. 5 yemek tabağı, 3 pasta tabağı, 2 gri otomobil gibi.

24-36 Ay Arası

Boyayın

Çocuğunuza boyama kitapları ve kalemleri alın. İşi nasıl yapacağını ve hareketlerinizi anlatın. “Şimdi sarı boyayla güneşi boyayalım” gibi.

Sıraya Dizin

Dergi, gazete veya romanlardan keseceğiniz 3-4 resim karesi ile kendi hikayenizi oluşturun. Önce hikayeyi anlatın sonra olayların akışına uygun resim karelerini dizin. Eline verdiğiniz resimlerle kendi hikayesini oluşturması için teşvik edin
 
Üst