Bebek Ultrasonda Ne Zaman Görülür ?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Bebek Ultrasonda Ne Zaman Görülür ?
Bu konu bebek ultrasonda görülme zamanı hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, anne olmak isteyen bayanları en merak ettiği konuların başında gebe kalındığında bebeğin ne zaman ultrasonda görülebileceği gelir. Ultrasonda gözleriyle gördükleri zaman -hele de zor gebe kalmışlarsa- ancak içleri rahat eder. Biz de bu sayfamızda bu konuyla ilgili yetkili ağızların verdiği cevabı paylaşacağız..

bebek-99.jpg

Ultrasonda bebeğin gebeliğin 5. veya 6. haftasında görülmesi mümkündür.

Ultrason muayenesi karından ve vaginadan olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür. Eğer beklenen adetin üzerinden 1 hafta geçtiyse, yani bir hafta adet gecikmesinde vajinal ultrason ile (teknik adı Trans Vajinal Ultrason) gebelik kesesini görmek mümkündür. Karından bakılan (bildiğimiz abdominal ultrason) ultrasonda ise gebelik kesesinin görülebilmesi için gebeliğin en az 6. haftasında olmanız gerekmektedir.

Ultrasonda ilk olarak gebelik kesesi (gestasyonel kese) görülür. 5. ve 6. haftada bebeğin kendisi değil, gebelik kesesi görülebilir.

Gebeliğin ilk döneminde itibaren, gebeliğe has olan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) salgılanmaya başlanmıştır. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. Öncelikle kandaki HCG miktarı, sonrasında da idrardaki HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir.

5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.

benımde 5 haftabegelıgım mevcut. dun once kırmızı kan geldi. hastanede çalışıyorum hemen doktorun yanına çıktım ve usg sonucu kese yerınde herhangı bır kotu durumun olmadığını soyledı. bugun kahverengiye cevırmıs bır akıntı geliyor. doktorla gorustum bu tur durumların 5-10 hafta arasında sıklıkla karsılasabılınecegını soyledı. elınden geldıgı kadar dınlen ayakta kalmamaya egılıp uzanmamaya ozen göster dedı. ama yıne de takıpte olmak gerekiyor.

Kızlar Selamlar Benim betahcg testi sonucum 10200 çıktı hamileyim çok şükür ne zaman ultrasona gidip bebeğimin kalp atışlarını görüp kesesini göreceğim kızlar bilgi lütfen

Merhaba , gebeliğin 5-6. haftasın dan itibaren bebeğin kesesini görürsünüz. İlerleyen haftalarda da kalp atışını izleyebilirsiniz.
Erken bir ultrasonda herhangi bir gebelik kese veya fetüs görülmezse doktorlar bir kaç gün daha beklerler ve tekrar ultrason incelemesi isterler. Sorunuza dair detaylı bilgiler için linkimizi ziyaret ediniz.

Bebeğin Kesesi Ne Zaman Oluşur ? Ultrasonda Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri