Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi Neden Olur Nasıl Geçer?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi Neden Olur Nasıl Geçer?
Bebeklerde Zehirli İshal Belirtisi- Bebeklerde sıkça görülen ishal bazı durumlarda tehlikeli boyutlara kadar ulaşabilir. Aslında ishaldir deyip ihmal etmemek burada önemlidir. İshal bazı önemli sağlık sorunlarının başında gelebilmektedir. Yeni anne olan kadınların bilmeleri gereken mutlaka aydınlanması gereken bir konu olan zehirli ishal neden görülür belirtileri nedir nasıl geçer ne yapmak gerekir bunlarla ilgili bilgiler vermek istiyorum sizlere. Zehirli ishal tabii yetişkinlerde de görülebilen ciddi bir durumdur ama biz bu yazımızda küçük çocuklarda görülme boyutunu inceleyeceğiz.

bebeklerde rota virusu.jpg

Zehirli ishal deyince aklımıza rota virüsü gelebilir yani gelmelidir. Aşısı ne yazık ki ücretsiz değil yani aşı takvimi içinde yer almayan ücretli bir aşı. Bence bu aşının ücretsiz ve önem arz eden bir durumu olduğunu hatırlatmak isterim. Aşının ücretsiz olarak yapılması çok önemli çünkü herkesin durumu olup yaptırma gücü olmayabiliyor. Bu kadar önemli bir sağlık sorununa yol açabilecek bu aşının ne kadar paralı olarak yapıldığını da anlamış değilim. Ben de ikizlerime yaptırmadığım için çok pişman oldum diyebilirim ta ki bu hastalığı yaşayana kadar bilemedim tabii ki bu pişmanlığı. Pişmanlığı tabii ağır şekilde ödemiş olduk ama Allahtan ki hızlı davranıp müdahale hızlı yapıldı. Rota virüsü riskini en aza indirmek için çok hijyenik bir ortam sağlamak gerekiyor bebeklere. Özellikle emekleyen bebekler yerden her bulduklarını ağızlarına aldıkları için bu hastalığa davet çıkarabiliyorlar.

Rota virüsü bebeklerde daha çok ilk 5 ay görülebileceği gibi 5 yaşa kadar da görülebilir. Bağışıklık sistemleri zayıf bebekler daha ağır geçirmekle daha kötü sonuçlara kadar götürebilir. Mutlaka artık pataya kıyıp mecburen yaptırmak gerekiyor hanımlar. Bu aşının belli bir zamanı var zamanı geçmeden yaptırmak gerekiyor sonrasında yapılırsa ciddi yan etkileri oluşabiliyor. Rota virüsü aşısı iki dozda yapılmakta özellikle 5. ayı geçirmeden aşılanması gerekmektedir. En ideal zaman ise 2. ve 3. aylar ideal rota virüsü yaptırma zamanı. İki üç doz yapılabildiği gibi aşının uygun zamanında başlanması gerekmektedir. Aşının 2017 fiyatı ise 140-180 TL arasında değişiyor. Tabii bu tek doz fiyatı iki doz tek bebek için 360TL ye kadar yükselebiliyor fiyat.

bebeklerde zehirli ishal.jpg

Dediğim gibi hanımlar benim ikizlerim de aşılanmadığı için rota virüsüne yakalandık yaklaşık 7. ayda yakalandık bu hastalığa. Öncelikle her yediğini kusma ile başlayarak bunu yükselen ateş ve ishal izledi. Bulaşıcı olduğu için dikkat etmekte fayda var benim ikizlerim ikisi de aynı anda yaşadılar hastalığı. Çok zor günlerdi diyebilirim. Ama neyseki geç kalmadan doktora yetiştik ve gerekli ilaçları kullandık çok şükür ateş kusma geçti ve ishalimizde 1 hafta içinde geçmişti. Siz siz olun bu hastalığı yaşamaktansa aşıyı yaptırmak en mantıklısı ücretli olsa bile arkadaşlar. Hiçbir şey çocuklarımızın sağlığından önemli değil. Çocuğunuzda aniden her yediğini dolu dolu kusma başladı ise ateş beraberinde başladı ise ve ishalle birleşim gördüyseniz hiç zaman kaybetmeyin. Aşı yapılan bebeklerde ise bu hastalık görülebilir mi? Görülebilir evet ama çok hafif geçirebileceklerini söylemek isterim. Bağışıklıkları güçlü olan bebekler de daha az şiddetli geçirebilirler.

Geri