bebekte kan uyuşmazlığına dikkat

bebekte kan uyuşmazlığına dikkat
Bebekte kan uyuşmazlığına karşı anne ve babaları uyaran uzmanlar, kan uyuşmazlığı sorununun RH negatif kana sahip annenin RH pozitif bebeği olması durumunda ortaya çıktığını söylediler.
Zübeydehanım Doğumevi Kadın-Doğum Uzmanı Op. Dr. Özer Kutlu, kan grubunun A,B,AB veya O olduğunu, kan hücrelerinin üzerinde RH faktörü adı verilen bir protein parçacığının olması durumunda Rh pozitif (Rh +), olmaması durumunda Rh negatif (Rh -) olarak adlandırıldığını söyledi. Rh faktörünün olup olmamasının kişinin normal sağlık durumunu etkilemediğini anlatan Özer Kutlu, "Dünyada yaşayanların yüzde 85'i Rh + dır. Kan uyuşmazlığı sorunu Rh + bir annenin Rh + bebeği olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Rh
negatif bir anne daha önceki bir doğum sırasında Rh pozitif bir kan ile karşılaşmışsa, yani duyarlı hale gelmişse bir sonraki gebeliğinde kanındaki antikor adı verilen maddeler bebeğin vücuduna geçerek onun kan hücrelerinin üzerindeki Rh proteinlerini tahrip etmeye başlayacaktır. Bu nedenle bebekte şiddetli kan yıkımı, sarılık ve ölüme kadar gidebilecek reaksiyonlar ortaya çıkacaktır" dedi.
Özer Kutlu, annenin daha önceki düşük, kürtaj, doğum, dış gebelik, kan transfüzyonlarında duyarlı hale gelmesini önlemek için önleyici bir serum verildiğini ifade ederek, "Bu serum anneye geçen Rh faktörü proteinlerini bloke ederek annenin duyarlı hale gelmesini önlemektedir. Bu durumlarda Rh serumu yapılmaktadır. Annenin Rh + babanın Rh + olduğu durumlarda 28 gebelik haftasında bir doz yapılır. Annenin Rh + bebeğin Rh + olduğu durumlarda doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde uygulanır. Rh + annenin yaptığı
düşükler, kürtaj veya dış gebelik operasyonlarından sonra RH serumu yapılır. Rh - gebeye yapılan amniosentez gibi invazif girişimlerden sonra serum uygulanır" diye konuştu.


kaynak:İHA
 
Üst